Přihlášení
Spřátelené weby
VÝZBROJ PĚCHOTY
Kulomet v První světové válce
Francouzský těžký kulomet Hotchkiss model 1914
Zbraně na podporu pěchoty poskytovali střelcům na bojišti přímou palebnou podporu v útoku i obraně a byly zvláště efektivní v defenzívě kde nebyla prodleva způsobená přípravou k palbě. Kulomet se objevil již koncem 19. století, posunul rovnováhu mezi útokem a obranou ve prospěch obrany. Jeho existence nepřímo vedla na západní frontě první světové války k ničemu nevedoucí a nákladné zákopové válce.
Lehký kulomet vznikl jako výsledek úsilí o vyřešení problémů příznačných pro onu zákopovou válku, jež na západní frontě zuřila v letech 1914 až 1918. Těžký kulomet na trojnožce se ukázal jako zbraň sice dostatečně zkázonosná, ale na druhé straně málo mobilní. Z těchto poznatků vycházeli němci při formulování požadavků na novou zbraň. Představovali si přenosný kulomet na dvojnožce, který by útočící vojska mohl provázet na postupu až do nepřátelských zákopů. Právě podle těchto zásad zkonstruovali v Německu roku 1915 lehký kulomet 7,92mm Maxim Maschinengewehr (MG) 08/15. Šlo vlastně o přestavbu standardního těžkého kulometu Maxim 08, jemuž přibyla pažba, jednoduchá dvojnožka, zmenšený chladící plášť (zbraň byla chlazena vodou, jako všechny podobné zbraně té doby) a pistolová rukojeť. I přes vysokou hmotnost se nová zbraň ukázala jako účinná, a tak si ji německá armáda meziválečného období ponechala ve velkém množství.
Samozřejmě že i spojenci se zabývali vývojem kulometů, ovšem v mnohem menší míře, což se pak projevilo v druhé světové válce.
Zdroj: kniha Zbraně a taktika Waffen-SS
Vyhledávání
Dnešní den v historii
26.prosince 1805 – Po porážce u Slavkova byl uzavřen mír v Bratislavě mezi Rakouskem a Francií. Rakousko přišlo o Tyroly a Vorarlbersko a náhradou získalo Salcbursko. V dalším míru ve Vídni přišlo i o Salcbursko.
26.prosince 1349 – Jan Jindřich, mladší bratr Karla IV., dostal Moravu jako léno pro vedlejší linii lucemburského rodu. Nejprve zde vládl on sám, po něm jeho synové Jošt, Prokop a Jan Soběslav. Po Joštově smrti připadlo léno zpět českému králi.