Přihlášení
Spřátelené weby
VÝZBROJ PĚCHOTY
M84 Stun grenade
M84, formálně označován jako XM84, je americký taktický granát využívaný při záchraně rukojmí či zvládání davu. Dále je známý pod označením Stun grenade - Flashbang, česky řečeno "zábleskový granát".
Jedná se o granát vydávaný Armádou Spojených států amerických, používán je např. členy útvarů: SWAT (Secial Weapons and Tactics), SAS (Special Air Service) nebo LAPD (Los Angeles Police Department) ad. Poprvé byl granát použit v ostré akci dne 17. října 1977 při záchraně rukojmí v Mogadišu, kdy tuto výzbroj nabídli příslušníci jednotky SAS.
Po detonaci granát vydává velmi hlasitý zvuk (okolo 175 decibelů), a vyvolané oslepující světlo působí přes 7 milionů kandel (pro představu, obyčejná 100W žárovka má svítivost cca 120cd), v okruhu do 2m od výbuchu. Granátem zasažené osoby se díky světelnému záblesku a hlasitému zvuku cítí desorientovaně, zmateně, ztrácí schopnost koordinace. Dochází ke stažení zornic a ztracení schopnosti vidět. Schopnost vidět se vrací po několika sekundách. I přesto, že granát patří do kategorie nesmrtících zbraní, může jeho použití způsobit i smrt či doživotní zranění (ohluchnutí, oslepnutí). Nicméně tyto případy jsou výjimečné.
Granát M84 je vybaven pyrotechnickou náloží na bázi hořčíku, ukrytou uvnitř tenké hliníkové nádoby, obsažené v těle granátu z lité oceli. Na rozdíl od výbušných granátů (HE), které využívají nadzvukové detonace, je u M84 použita podzvuková deflagrace (podzvukové spalování), což zmírňuje následky výbuchu.
Hliníková nádoba je navržena tak, aby byla po výbuchu kompletně zničena pyrotechnickou sloučeninou a otvory v lité části granátu mohly uniknout pouze zvukové a vizuální prvky. Litá část minimalizuje riziko ohně, škod po výbuchu a unikání nezneškodněných částí hliníkové nádoby.
Granát je určen ke vhození do uzavřených prostor, aby dočasně ochromil nepřítele a zároveň nezpůsobil vedlejší škody, či nezranil případné civilisty. I když je granát M84 prakticky neschopný zapálit papír, látku nebo podobně hořlavé předměty, stále může být schopen zapálit z besprostřední blízkosti vysoce hořlavé kapaliny či plyny, jako např. koncentrovaný benzín nebo éter. Hlavním účelem granátu je získání taktické výhody a momentu překvapení. V otevřených prostorách je granát prakticky nepoužitelný.
Vyhledávání
Dnešní den v historii
23.listopadu 1457 zemřel Ladislav Pohrobek (český král 1444 – 1457)