Přihlášení
Spřátelené weby
VÝZBROJ PĚCHOTY
M18 Colored Smoke grenade
Smoke grenade, neboli kouřový granát, je americký granát využívaný k: signalizaci (země-země, země-vzduch), označení cíle, označení přistávací plochy, a nebo jako krycí prostředek pro manévrování.
M18 nahradil M16 během druhé světové války, který nehořel tak dlouho a nebo neprodukoval dostatek kouře.
Vyráběn je ve 4 barvách, viz úvodní obrázek.
Stejnou schopnost produkovat kouř mají i kouřové bomby, ale ty nejsou tolik efektivní.
Prodejní cena kouřového granátu se pohybuje kolem 40$ (necelých 1000 korun).
Typická konstrukce granátu sestává z plechového obalu ve tvaru válce se 4 emisními otvory na vrcholu a jedním na spodní straně granátu. Těmito otvory je uvolňován kouř po detonaci granátu.
Výplň tvoří 250-350g barevné kouřové složky (většinou chlorečnan draselný, mléčný cukr a barviva).
Reakce při detonaci je exotermická, granát tedy vydává značné množství tepla, a to i po skončení produkce kouře. Ačkoli jsou moderní granáty navrženy tak, aby neuvolňovaly plameny či jiskry, stále jsou granáty schopné zapálit suchou vegetaci či hořlaviny, pokud jsou používány nerozvážně. Klasický kouřový granát pomalu vytlačuje všechen obsažený kouř po dobu kolem 1 minuty.
Dalším typem kouřového granátu je tzv. "rychle detonující" granát. Tyto granáty jsou naplněné bílým fosforem. Bílý fosfor hoří intenzivním žlutým plamenem a produkuje hojné množství bílého kouře. Tento typ kouřového granátu je oblíben pro svou schopnost témeř okamžitě vyprodukovat dostatečné množství kouře i pro zakrytí vozidel či tanků. To slouží jako obrana proti laserově naváděným střelám apod. Nicméně kvůli extrémní hořlavosti a toxicitě plnidla není tento granát nikdy házen ručně.
Kouřové granáty jsou funkčně shodné s mnoha chemickými granáty (např. těmi se slzným plynem), a také zápalnými granáty (termity). Nicméně kouřové granáty jsou podle válečného práva omezeny na signalizaci a maskování a tudíž nejsou považováný za regulérní zbraně. Díky tomu že jsou "neexplozivní", zůstavají legální pro civilní použití a jejich vlastnictví je povoleno ve většině zemí.
Protože je základní konstrukce opravdu jednoduchá (kovový kanystr obsahující hořlavou látku, která je schopná produkovat po zapálení kouř), tak jsou jejich improvizované podoby všudypřítomné po celém světě. Viz. fotbaloví diváci, demonstranti, airsoftoví hráči apod.
Vyhledávání
Dnešní den v historii
21.listopadu 1916 zemřel rakousko-uherský panovník František Josef I.
21.listopadu 1276 – Přemysl Otakar II. uzavřel ve Vídni příměří s římským králem Rudolfem I. Habsburským.
21.listopadu 1347 – Karel IV. založil benediktinský klášter na Slovanech, zvaný též emauzský (v dnešním Novém městě pražském)