Přihlášení
Spřátelené weby
ZPRÁVY
Situace v Afghánistánu
Zprávy z Afghánistánu, které v médiích (téměř) nenajdete. Zlepšení situace v Afghánistánu souvisí s rozvojem místní milice
Tálibánci zabili 5 a zranili desítky civilistů, aby mohli zabít 4 afghánské policisty a 3 vojáky ISAF a zranit jednoho afghánského policistu a 4 vojáky ISAF. Tálibán nebude podnikat vyšetřování těchto vedlejších ztrát, ani se za ně nebude omlouvat.
Ve východním Afghánistánu východně od Kábulu jednotky NATO společně s afghánskými silami zabily 16 Tálibánců a 8 zranily. Jižně od Kábulu v provincii Wardak, kde působí český mentorský tým, společné síly zatkly organizátora ze sítě Hakkáni, který organizoval pokládání improvizovaných výbušných zařízení a jeho pobočníka.
V jižním Afghánistánu v provincii Kandahár společné koaliční a afghánské síly objevily a spálily 500 liber marihuany. V provincii Nimroz objevila letecká hlídka 2 automobily s 3150-ti librami blíže nespecifikovaných drog a zlikvidovala je.
Před dvěma léty zahájily v Afghánistánu americké speciální síly "Zelené barety" program Afghánské lokální policie, což je vyzbrojení místních vesnických milicí pro boj s Tálibánem. Po dvou letech lze konstatovat, že program je úspěšný a všude, kde byly vytvořeny tyto milice, se zvýšila bezpečnost. Z šesti nejnásilnějších provincií v Afghánistánu u pěti došlo k poklesu násilí. Jihoafghánské provincie Kandahár, Hílmand a Zábul zaznamenaly dramatické snížení počtu zabitých vojáků NATO - v Hílmandu zahynulo v roce 2010 290 vojáků NATO a v roce 2011 jich bylo 141, V Kandaháru to bylo 105 vs 91 a v Zábulu 37 vs 7. V těchto provinciích působí nejvíce jednotek Afghánské lokální policie (ALP). V roce 2010 bylo v Afghánistánu zabito a zraněno 20 000 civilistů a v roce 2011 to bylo 18 000 civilistů.
Jako příklad efektivity těchto sil je udáváno údolí Zerko v západním Afghánistánu, které bylo celá léta známo jako tálibánská základna a tranzitní bod. Tábor Amerických zelených baretů, který zde byl umístěn, čelil tak prudkým útokům, že musel být evakuován. Když zde však Zelené barety založily ALP, přestaly útoky za pomocí improvizovaných výbušných zařízení a místní obyvatelstvo začalo Američanům samo hlásit úkryty zbraní Tálibánu a varovat je před nepřátelskými útoky. Navíc místní vesnice, které spolu až dosud nemluvily, začaly spolupracovat a deset dalších okolních vesnic požádalo o zřízení ALP.
V okrese Khakrés v provincii Kandahár se v roce 2009 usídlili Tálibánci a začali tam vládnout. Po zřízení ALP byla jejich nadvláda svržena a okres se opět spojil s ústřední vládou v Kábulu. Spory začaly řešit opět místní šúry, které tak eliminovaly Tálibánské soudy.
V současnosti působí v Afghánsitánu 12 000 členů ALP a plánuje se rozšíření na 30 000. Nejde o náhradu za Afghánské ozbrojené síly, které mají mít 352 000 členů, ale o jejich doplnění.
zdroje:
http://www.longwarjournal.org/threat-matrix/archives/2012/04/report_local_counterinsurgency.php
http://tolonews.com/en/afghanistan/5817-16-insurgents-killed-in-ongoing-kapisa-operation
http://www.longwarjournal.org/archives/2012/04/suicide_bomber_kills_65.php
Vyhledávání
Dnešní den v historii
27.prosince 1437 – Albrecht Habsburský byl zvolen českým králem (vládl 1437 – 1439)