Přihlášení
Spřátelené weby
ZPRÁVY
Sýrie a Afghánistán
CIA a dodávky zbraní do Sýrie. Situace v Afghánistánu 21.6. a 22.6.2012. Tálibán útočí na svatby.
Podle médií se agenti CIA v Turecku podílejí na dodávkách zbraní syrské opozici. USA přímo zbraně nedodávají, ty dodávají arabské země, ale agenti CIA dohlížejí na to, kterým skupinám jsou zbraně dodávány a kterým ne. Zároveň tak CIA za zbraně získává informace o syrské opozici a navazuje s ní kontakty. Takový krok se dá pochválit. Je fajn, že CIA kádruje syrskou opozici a snaží se tak zabránit tomu co se odehrálo v 80. létech v Afghánistánu, kdy se americká pomoc dostala i lidem typu Usámy, kteří se pak obrátili proti Západu. Jasně, že se to nepodaří 100% zajistit, ale snaha se taky počítá. Furt lepší než žvanit o tom, že Asad vlastně není tak špatný nebo na něj jen dělat bububu.
Informace z Afghánistánu
Poprvé za celou dobu co píší tenhle blog se mediální obraz cca shoduje se skutečnými událostmi v zemi. Samozřejmě je to proto, že tentokrát útočili Tálibánci. A samozřejmě se liší popisem médií toho, co se přihodilo. Já to vidím, tak, že teroristická buňka Tálibánu včetně jednoho sebevražedného útočníka přepadla rekreační zařízení v blízkosti Kábulu. Pronikla do něj, kde zabila 4 strážné a pak povraždila 17 civilistů, kteří zde slavili svatbu. 4 lidé se zachránili, když vyskočili z okna. 18 civilistů zůstalo v hotelu jako rukojmí. Bezpečnostní síly po nějakém čekání, jak to v případě takových situací bývá pak hotel vzaly útokem a rukojmí osvobodili a zabili 4 zbývající Tálibánce, za cenu jednoho mrtvého policisty.
Byl to obyčejný teroristický útok. Ale jedna věc je zajímavá. V roce 2002 NATO zasáhlo v Afghánistánu svatbu. Od té doby se rozšířila legenda "NATO v Afghánistánu bombarduje svatby". Ačkoliv Tálibán zabíjí 80% všech civilistů, kteří v Afghánistánu zahynou, na svatby ještě neútočil. Nyní můžeme klidně říct - Tálibán útočí na svatby.
Na Idnes týden po mně napsali o návratu Američanů do Núristánu. Je to profesionální článek ve kterém se čtenář dozví mnoho zajímavého, například to, že v Núristánu žijí Núrisánci, údajní potomci vojáků Alexandra Velikého, kteří vzdorovali islámu až do roku 1886. Je ale hloupost označovat stažení Američanů z Núristánu v roce 2010 jako strategickou porážku. Porážka by to byla, kdyby Američané na základě oněch dvou zmiňovaných útoků přesunuli svá vojska do této odlehlé provincie a dlouhé měsíce tam válčili s Tálibánci o 130 000 Núristánců, zatímco miliony Afghánců by zůstaly nechráněny před terorem Tálibánu. Nyní, když se situace změnila, se Američané vracejí do Nůristánu. Jak jsme psal, pouze dočasně a ani afghánská armáda nemá síly poslat tam další posily, ale v provincii působí provládní milice, což jsem dosud nevěděl a za to patří autorovi z Natoaktual dík.
Vyhledávání
Dnešní den v historii
27.prosince 1437 – Albrecht Habsburský byl zvolen českým králem (vládl 1437 – 1439)