Přihlášení
Spřátelené weby
ZPRÁVY
Afghánistán, USA
Jedna ne zcela potvrzená událost a dvě téměř utajované. Další prohry Tálibánu a odhad amerických voleb.
Následující píši s vědomí, že to nebylo potvrzeno a že se může ukázat opak, ale samotní likvidátoři, pákistánské tajné služby i příbuzní oběti tvrdí, že byl zabit. Tálibán, který většinou tato zabití potvrzuje, tentokrát tvrdí opak, ale spíš si s tím neví rady, protože to je pro něj rána.
Nejprve malé připomenutí. Síť Hakkání je nejnebezpečnější, nejagresivnější, nejtvrdší a nejúspěšnější část Tálibánu. Zatímco Tálibán jako takový měl základnu v hustě obydlených oblastech na jihu země, kde byl poražen a nyní sedí v exilu v pákistánském městě Kvéta, jeho největší spojenec, síť Hakkání sídlí na obou stranách Durandovy linie, která tvoří hranici mezi Afghánistánem a Pákistánem. V Afghánistánu Hakkániovci kontroluji odlehlá horská údolí východních provincií. Všechny ty "slavné" údery v Kábulu mají na svém kontě právě oni. Čeští vojáci se střetávají právě s nimi.
Tato síť má své jméno po rodině, která ji založila a která ji ovládá - klan Hakkániů. Hlavou této rodiny a zakladatelem této sítě je Džalaludín Hakkání. Ten už má 62 let, což je na poměry v oblasti něco jako stoletý kmet. Proto celou tuto nejnebezpečnější odnož Tálibánu aktivně řídí jeho syn Badruddin.
Řídil.
Z 90% pravděpodobností byl zabit bezpilotním letadlem v Pákistánu. Tálibánci se naparovali nad tím, že se jim náhodou a poprvé za 10 let podařilo udělat zásah, kdy střepiny rakety zasáhly zaparkovaný letoun amerického generála. No a teď mají po velitelovi.
A i kdyby se náhodou ukázalo, že to není pravda, tak ani ten druhý, ten Mullah Dudulláh, kterého Američané dostali v provincii Kunar v Afghánistánu, taky není zrovna bezvýznamný pěšák.
Ačkoliv to média i veřejnost ignoruje povstání proti Tálibánu ve východním Afghánistánu se šíří. Povstalci už vyhnali Tálibánce z deseti z devatenácti okresů východoafghánské provincie Gházní. Další kapsy odporu proti Tálibánu vznikají v provinciích Kunar, Paktia, Langhman a Núristán, což jsou východoafghánské provincie s největším vlivem Tálibánu. Existují indicie, že toto povstání dál poroste, protože Afghánci už zkrátka Tálibanu mají dost a jeho "noční vybíraní daní" a zavírání škol už jim leze krkem. Poslední prohlášení povstalců už neříkají nic o NATO, ale stále se vymezují vůči kábulské vládě, kterou považují za zkorumpovanou. V Afghánsitánu se mluví o tom, že to je proto, aby lidé povstalcům věřili, a ti sou tak populárnější než vláda. To mně osobně svádí k domněnce, že povstání je chytrý marketingový tah. Každopádně úspěšný. Svědčící o tom, který směrem se válka v Afghánistánu bude vyvíjet a že si ji rozhodnou Afghánci sami. A ve prospěch Tálibánu to nebude. Někdy se mluví o tzv. hlasování nohama. Já bych řek, že v Afghánistánu právě probíhá referendum o Tálibánu. A je to hlasování kalašnikovy.
Na závěr jedna velmi utajovaná zpráva. Česká média o tom zarytě mlčí, ale vědci z Coloradské university v Denveru na základě matematického modelu, který zpracovává údaje ze všech amerických států, vypočítali nebo určili, chcete-li, že americké volby vyhraje Mitt Romney. Tato vědecká věštba je zveřejňovaná od roku 1980. Předpovídala už 8 voleb a nikdy se nespletla. Model fungoval i v letech 1980 a 1992, kdy na volby nekandidovali 2, ale tři kandidáti a i v roce 2000, kdy výzkumy veřejného mínění předpovídaly vítězství Al Gora nad Georgem W. Bushem. Model dokonce říká, že Romney obdrží 52,9% hlasů a Obama 47,1 %.
Tak uvidíme.
Vyhledávání
Dnešní den v historii
27.prosince 1437 – Albrecht Habsburský byl zvolen českým králem (vládl 1437 – 1439)