ZPRÁVY

Zveřejněno: 5. 10. 2012 18:48 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Situace v Afghánistánu a situace v Afghánistánu v médiích ve světle 11. výročí začátku války v Afghánistánu

Tento týden v médiích se objevily nějaké "špatné zprávy" z Afghánistánu. Dal jsem to do uvozovek, protože věci opět nejsou takové, jak se jeví. Ale podívejme se na to postupně.

Z médií se například nedovidáme, že ztráty NATO v Afghánistánu v září poklesly proti srpnu o 50%. Ale budiž, můžete říct, náhoda, jsou špatné a jsou dobré měsíce. Ale vězte, že když je špatný měsíc, média nám to vždy řeknou. O dobrém se nedovíme nic.

Další dobře utajovanou skutečností je, že NATO opět obnovilo společné hlídky s Afghánskými silami. Stalo se přesně to, co jsem předpovídal. Za všech médií jsme se dozvěděli o přerušení společných hlídek. Říkal jsem tehdy, že média nám jejich obnovení zamlčí a přesně to se i stalo. Takže vězte, že společné hlídky byly opět obnoveny. Bohužel průměrný konzument médií se to nikdy nedoví.

Média nás informují o tom, že se "USA vzdaly plánu na dohodu s Talibánem". To je úplně nejabsurdnější ze všeho. Když "USA jednaly s Talibánem" tak to byl důkaz jejich slabosti a síly Talibánu, bylo to prezentováno jako škemrání o mír u Talibánu. Během těchto "mírových rozhovorů" se stálo to, že velká část Talibánu přešla na vládní stranu, tisíce Talibánců složily zbraně, nastal rozkol ve vedení Talibánu. Radikální Talibánci zabili mnoho umírněných, tím ztratili další podporu, začali být čím dál tím víc islamističtější a stále méně populární u řadových Afghánců. Zbylo fanatické jádro Talibánu, které spolupracuje s Al Kajdou. Samozřejmě, že se s těmito Talibánci nejde dohodnout. Naopak dohoda s nimi by byla známkou prohry. Bylo by to jako by bylo uzavřeno příměří s Hitlerem. Každopádně to médiím nevadí, aby to opět prezentovala, jako neúspěch USA. To znamená, že když USA jednají s Talibánem prohrávají, když s ním nejednají tak taky.... Je to prostě jen další mediální virtuální realita.

Mnohem závažnější a pravdivější považuji vyjádření generálního tajemníka NATO. Co tedy Rasmussen řekl a jak to média zkreslily? Rasmussen neřekl, jak tvrdí média, že útoky mezi spojenci podlomily morálku bojujících jednotek, ale řekl, že "není pochyb o tom, že tyto útoky definitivně narušily důvěru mezi spojenci" a to je samozřejmě pravda. Je přirozené, že vojáci NATO mají obavy, že jim může nějaký afghánský voják začít střílet do zad, i když je to statisticky velmi nepravděpodobné. Každopádně vliv na důvěru mezi spojenci to určitě má. Rovněž není pravda, že by řekl, že útoky jsou výsledkem tálibánské taktiky, ale že "značná část útoků je výsledkem této taktiky" a to je podstatný rozdíl, protože podle statistik Talibán stojí za každým čtvrtým takovým útokem. A to je, jak už jsem říkal spíše zpráva špatná, protože proti infiltraci Talibánu se dá bojovat zpravodajským způsobem, kdežto proti palbě Afghánců z důvodu "kulturních odlišností" mnohem hůř.

Nejvážnější je, že Rasmussen prohlásil, že NATO "může přehodnotit formu přítomnosti v zemi. Jednotky mohou  být přemístěny, dostat jiné úkoly nebo být dokonce staženy, či může být přehodnocen počet vojsk". Čili "urychlení stažení" jak píši média je jen jedna z možností, kterou Rasmussen zvažuje. Navíc nám média zapomněla dodat, že Rasmussen čeká na to, co mu doporučí velitel vojsk v Afghánistánu generál Allen. Navíc Rasmussen dodal a zdůraznil a to nám média opět neřekla, že tyto úvahy nesmí být chápany jako "závod o odchod" (z Afghánistánu). Samozřejmě přesně takto Rasmussenovy úvahy prezentovala. Rasmussen potvrdil, že bojové operace budou ukončeny "po roce 2015" a bude pokračováno tréninkovou misí a akcemi dalších bojových jednotek a speciálních jednotek (takže se už nemluví jen o speciálních jednotkách). Navíc, i když bude někdy v budoucnu mise ISAF ukončena, USA už mají s Afghánistánem bilaterální dohodu o tom, že Američané zůstanou v Afghánistánu i nadále, i když NATO odejde.

Tohle nám je prezentováno jako, že NATO v Afghánistánu prohrává a bude prchat - urychlí stahování. Ve skutečnosti je to tak, že generální tajemník NATO zkonzultuje s velitelem vojsk v Afghánistánu možnosti, jak zamezit napadaní vojáků NATO ze strany afghánských vojáků a policistů a co s tím může NATO dělat.  A to je rozdíl.

A nezapomeňte na to, že průměrný český konzument médií ani netuší, že v Afghánistánu probíhá povstání proti Talibánu. To znamená, že proti Talibánu nebojuje jen NATO, Afghánská vláda, ale samotní afghánští vesničané. Talibán navíc ztratil charakter nějakého masového partyzánského hnutí, ale stal se něčím ve smyslu náboženské sekty. Samozřejmě že silné, početné a dobře vyzbrojené.

Tyto mediální zprávy nejsou ani tak ukazatel situace v zemi, jako spíš potřebou médií napsat opět něco "smutného" v období 11. výročí zahájení války.

Mějme prosím tyto fakta na paměti, až zas budeme číst další "špatné zprávy" z Afghánistánu.

Vyhledávání

Dnešní den v historii

27.prosince 1437 – Albrecht Habsburský byl zvolen českým králem (vládl 1437 – 1439)

Poslední komentáře

Asi ani jedno tvrzení není pravdivé; Sověti zaplatili asi 1/10 tzv. reverzním land-leasem; po válce měli zaplatit za nez...
přidal komentář v Kirkham Virgil Paul
Dobry den, pise se tady, ze se uz asi nikdy nedozvime, zda nezkuseny mlady pilot atd....., nevim, jestli je mozno po vic...
Označení kulometná pistole jednoznačně vychází z německého Maschinenpistole (doslova strojní pistole). Ostatně Maschinen...
odpověděl na komentář #4812 v Norové ve Waffen-SS
Díky moc, teď píšu něco na http://www.valka pod jako paulito :-)...
přidal komentář v Norové ve Waffen-SS
Velmi dobře napsaný článek. Oceňuji detailní zpracování dané problematiky, lepší jsem nečetl. Děkuji LFS