Přihlášení
Spřátelené weby
ZPRÁVY
Evropa, Írán, Somálsko, Libye, Afghánistán
O lesním džihádu. O nepokojích v Íránu. O běloších v keňské armádě. O SEALs na americkém konzulátu. O společných opracích v Afghánistánu.
Rusko přišlo s obviněním, že "Al Kajda" v Evropě zakládá požáry. Na první pohled to vypadá jako pořádný úlet. Tentokrát je však nutno se nad touto informací z Ruska zamyslet. Již v dobách druhé světové války se Japonci několik krát pokusili "porazit" USA tím, že na pacifickém pobřeží USA založili několik lesních požárů. Takže i když to zní divně, v historii se už něco takového stalo. Lesní požár je v podstatě přírodní živel, i když jej založí člověk a jeho zakladatel má omezené možnosti, jak zařídit, aby byl velký, největší katastrofální. Rovněž se nikdo nedozví, že požár založila Al Kajda. Jenže Al Kajda již několikrát ukázala, že je ji jedno jestli se ví, jestli nějaký útok provedla nebo ne, jde o působení škod a chaosu a jistě má pro to i své "svaté" důvody. Navíc založit lesní požár je snadné. Dokonce snadnější než se odpálit na tržišti a není třeba se obětovat. Nemyslím si, že by špičkoví teroristi z Pákistánu jezdili do Evropy zapalovat lesy, spíš si to nějací evropští islamisté (spíš nějací mladí přistěhovalci) přečetli na džihadistických webech, že to tak lze dělat a zkusili to. Každopádně ukazuje to, že teror je pořád blízko.
V Teheránu vypukly nepokoje. V metropoli náboženského státu se bouří lidé, protože dramaticky vzrostl kurz měny oficiálního hlavního nepřítele - dolaru. Dolar, který prý už "není to, co býval", dokáže zažehnout nepokoje v Teheránu. Z toho a z informace, že nervózní íránská protiletadlová obrana střílí po civilních letadlech lze usuzovat, že sankce a nátlak na Írán opravdu doléhají. Bylo by fajn, kdyby umožnily zastavit íránský jaderný program bez války. Spolu s tajnými akcemi a počítačovými viry....
Před pár dny jsem psal o tom, jak Američané za pomocí keňské armády vyhánějí islamisty ze Somálska. Mou teorii o tom, že se jedna o nový druh války potvrzují zprávy, že mezi keňskými vojáky byli viděni běloši. Keňa nemá žádnou významnou bělošskou menšinu, která by dokonce mohla sloužit v armádě. S nejvyšší pravděpodobnosti se jednalo o členy amerických speciálních jednotek.
Několikrát jsem tady spekuloval ochraně amerického konzulátu v Benghází. Tvrdil jsem, že na něm nemohli být členové SEALs, protože ambasády chrání námořní pěchota USMC. Když se ukázalo, že tam skutečně byli SEALs, myslel jsem, že je to nějaká novinka po 11.9.2001. Není. Je to úplně poslední novinka. Původně jsem měl skoro pravdu. USMC stále chrání velvyslanectví. Ale USA nově rozmístila po svých konzulátech na Blízkém východě komanda SEALs, která jsou v pohotovosti pro případné akce proti teroristům a tak si vybudovaly síť takových mini základen. To mimochodem dokazuje, že USA nejsou tak naivní, jak se tvrdí, že si myslí, že Arabské jaro osvobodilo jen demokraty a nedalo šanci islamistům.
V provincii Wardak, kde působí český OMLT došlo ke společné operaci koaličních speciálních jednotek a afghánské armády a policie při které bylo zabito 25 Talibánců a 5 jejich velitelů. Dalších 36 Talibánců bylo zajato. Během akce zahynul jeden afghánský voják a byl raněn jeden civilista.
Vyhledávání
Dnešní den v historii
27.prosince 1437 – Albrecht Habsburský byl zvolen českým králem (vládl 1437 – 1439)