Přihlášení
Spřátelené weby
ZPRÁVY
Sýrie, KLDR, Gruzie
Krystalizace situace v Sýrii pokračuje. Raketa KLDR je jen vydírání. Gruzie chce do NATO stále stejně, možná víc.
Jakmile USA uznaly syrskou opozici, uznalo ji dalších 100 zemí včetně Česka. Stejně vážný, ale v Česku téměř neznámý krok je označení další strany syrského konfliktu a to islámských povstalců Al Nusra za teroristickou organizaci. Syrské Muslimské bratrstvo proti tomu ostře protestuje. To je dobře. Není žádný důvod, aby Muslimské bratrstvo a USA byli spojenci. Takže tři stany syrského konfliktu, jak sem již o tom psal, jsou nyní oficiální realitou. Podle polského deníku Rzeczpospolita tak byly jasně vytýčeny hranice politiky západu vůči Sýrii. Je nepřijatelný nejen Asadův režim, ale i radikální fundamentalisté bojující proti němu. Jsme zvyklí lkát a bičovat se slovy, jak je západ nepoučitelný. Není to pravda. Toto rozhodnutí ohledně povstalců v Sýrii uzavírá jednu dějinnou kapitolu, která byla zahájena v 80. letech, kdy USA podporovaly i radikální džihádisty Afghánistánu proti SSSR. Doba se změnila.
Asad mezitím v Sýrii začal používat proti povstalcům raketu Scud. Je to vojenský nesmysl. Je to jako jet na lov králíků tankem. Kolik králíků asi ulovíte? Prý se Asad snaží těmito raketami zasáhnout základny, které povstalci obsadili, ale SCUD je tak nepřesná zbraň, že se netrefí ani do rozlehlé základny. SCUD se netrefí ani na město. V roce 1991 se Saddám snažil Scudy ostřelovat Izrael a Saudskou Arábie, ale jeho rakety dopadaly do neobydlených oblastí. Nebyl se schopen trefit ani na takový cíl jako je město. Nasazení SCUDU může tedy ukazovat na dvě věci.
Nejprve to, že je Asad zoufalý a neví, co už by na povstalce použil. A taky to, že povstalci disponují silným protiletadlovým vybavením dodaným ze zahraničí. Jejich rakety stále častěji sestřelují syrské vrtulníky a letouny a syrské letectvo už není králem nebe a SCUDY jsou neúčinnou, ale jedinou možností jak povstalce bombardovat. Ano, dodávky protiletadlových raket povstalcům se osvědčily už v jednou zmiňovaném Afghánistánu.
No a pak je tu ještě jedna možnost. Ta horší. SCUDY se pro svou nepřesnost hodí jen k jedinému. K dopravení chmických zbraní na cíl. Tam přesnost není potřeba. Nabízí se otázky, netestuje Asad náhodou SCUDY pro tento účel?
Když se mluví o raketách, tak ta vypuštěná KLDR má jen jediný účel. Zvětšit množství hrozeb, které tato země představuje a zvýšit tak počet důvodů k vydírání světa o humanitární pomoc. KLDR se stává vyděračskou zemí, která žije s toho, co si navydírá hrozbami raket a jaderných zbraní. Chápou to všichni - OSN, Rusko i Čína. KLDR je osamělý bandita světového společenství. Ale i takový záporák najde v česku zastánce.
Gruzinská opozice, která porazila kontroverzního prezidenta ve volbách, zklamala naděje Ruska, že otočí politiku země proruským směrem. Nový gruzínský premiér sice usiluje o zlepšení vztahů s Ruskem, ale rozhodně prohlašuje, že by to nemělo být na úkor snahy Gruzie o vstup do NATO. Nyní vládní strana Gruzínský sen prohlašuje, že k normalizaci vztahů s Ruskem rozhodně nedojde na úkor členství v NATO. Píši o tom proto, že stejně jako se v česku najde dost zastánců praštěné KLDR, tak se najde dost lidí, kteří hlásali, že za nechuť Gruzie vrátit se do Ruského koloniálního náručí stojí "diktátorský režim gruzínského prezidenta".
Vyhledávání
Dnešní den v historii
4.dubna 1677 – Narodil se český barokní architekt italského původu Jan Blažej Santini. Je autorem např. kostela na Zelené Hoře u Žďáru nad Sázavou, chrámu Panny Marie v Sedlci u Kutné Hory a chrámu v Kladrubech.
Poslední komentáře
