Přihlášení
Spřátelené weby
ZPRÁVY
Sýrie, Egypt, Mali
Co je nového v Sýrii? Co se chystá v Egyptě. A co je v Mali stejné jako před 100 lety.
Víte co je nového v Sýrii? Nic. Po senzacích z minulého týdne se vše vrátilo do starých kolejí. Válka pokračuje. Západní politici jen vydávají různá prohlášení, islamisté v Sýrii posilují, vliv wahábistických království v řadách Syrské opozice pokračuje a užiteční idioti se dále vztekají nad imperialistickým vměšováním do syrských záležitostí, které neexistuje. Vše je při starém. To nedopadne dobře...
V Egyptě se připravuje žaloba na předáky demokratické opozice. Vládnoucí islamisté se rozhodli smést opozici násilím. Návrat Egypta k diktatuře pokračuje Íránsko-Výmarským stylem. Jenže Egypt za Mubaraka, to bylo Vilémovské císařství, kdežto Mursího Egypt, to bude ve stylu Třetí říše.
V Mali podnikli teroristi již třetí ofenzívu proti mezinárodním silám včetně francouzské armády ve městě Gao. Sice byli opět odraženi, ale tyto útoky začínají být pravidlem. Na severu Mali v horách se opakuje historie. Na konci 19. století sem z opačné strany - z Alžírska pronikaly jednotky Cizinecké legie, které se zde plahočily pouští a pronásledovaly místní kmeny až do 30. let 20. století. Obrázek schvácených legionáři v bílých čepicích s šátkem na zátylku, jak odrážejí útoky divokých kmenů, patřil k nejrozšířenějším stereotypům dobrodružné literatury první poloviny 20. století... a tak nějak to myslím zůstalo v povědomí lidí, i když internetová generace tohle asi už nezná.
Pointa je však v tom, že se historie po sto letech opakuje. A přestože francouzská armáda má proudové letouny, helikoptéry, bezpilotní letadla a prostě klasickou západní technologickou převahu, tak jak kdysi řekl jeden americký generál "chlapa ze zákopu dostanete jenom jiným chlapem", situace se opakuje. Cizinecká legie se opět plahočí stejnou oblastí jako před sto lety, i když tam tentokrát přišla z jihu a hledá ne už divoké kmeny, ale mezinárodní teroristy a střetává se s nimi.
A ještě jedná věc. Francouzi mají v pohraničním Mali jednu obrovskou výhodu nad NATO v Afghánistánu. Oblast je minimálně obydlená, válka se vede v liduprázdné oblasti, které dnešní legionáři říkají "Mars". To je velká výhoda, žádné vedlejší ztráty, žádné srdceryvné informace o vybombardovaných dětech, islamistická propaganda se nemá čeho chytit, teroristé se nemají za koho schovávat. Čili je to ryze vojenská záležitost. Na okraji mediálního dění. Teroristé nemají šanci.
Vyhledávání
Dnešní den v historii
4.dubna 1677 – Narodil se český barokní architekt italského původu Jan Blažej Santini. Je autorem např. kostela na Zelené Hoře u Žďáru nad Sázavou, chrámu Panny Marie v Sedlci u Kutné Hory a chrámu v Kladrubech.
Poslední komentáře
