ZPRÁVY

Zveřejněno: 22. 4. 2013 18:37 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Plyn, Kosovo, Afghánistán

Úvahy o břidličném plynu. Urovnání v Kosovu. Mezinárodní podpora pro prezidenta Karzáího.

Dle IDNES došlo k plynové revoluci v USA. USA začaly po roce 2005 těžit břidlicový plyn a od té doby dosáhly v plynu soběstačnost a v těžbě plynu brzy předstihnou Rusko. Tento levný plyn v USA změnil energetický trh, posílil konkurenceschopnost amerického průmyslu a poskytnul základ pro nový ekonomický růst.

Obchodníci dále předpokládají, že se do břidličného byznysu brzy zapojí i Rusko a Čína. Jeho těžba se plánuje i v Austrálii a Jižní Americe. To, co byla před desítkami let pro svět ropa, by mohl být břidličný plyn. Země, které budou těžit plyn, na tom vydělají. A hodně. Je to budoucnost, je to perspektiva. Další způsob jak se vymanit s té odporně vleklé světové krize.

A protože je to dobrý a perspektivní a revoluční nápad, v Evropě samozřejmě nemá na růžích ustláno. Po přečtení zmíněného článku musíte prostě nabýt dojmu, že Evropa je z tohohle hlediska odepsaná. V Evropě nám totiž více záleží na uspokojení ekologických aktivistů a politici mají více hlasů, když populisticky brání perspektivní těžbě, než aby ji podporovali. Kdysi byl král ten, kdo zařídil prosperitu, nyní jde o to, kdo je více zelený.

Doby co byla Evropa v čele politicky, ekonomicky a technologicky jsou už nenávratně pasé. Diskutujeme o tom, jestli Čína bude dále růst nebo upadne do chaosu. Diskutujeme o tom, že prý USA už nejsou to, co bývaly. Ale spíš by nás mělo zajímat, že to Evropa ztrácí dech. Stává se z ní periferie. Z vládců světa až na jeho okraj.

Samozřejmě, že se tomu evropskému zasmrádajícímu kompostu daří díky politicky korektní ekologistické EU. To je další důvod proč kritizovat EU (ale nerušit, prosím nerušit). Nechuť EU k břidlicovému plynu je směšná a zpátečnická, jako ti legendární muži, kteří běhali s praporky před automobily. Budeme daleko daleko za nejen USA, ale i Ruskem, Čínou, Austrálii a Jižní Amerikou.

Raritní evropský boj proti břidlicovému plynu je stejně zpátečnický, jako odmítání geneticky upravených potravin a boj proti jaderné energetice. Díky populárním názorům nátlakových skupin se z Evropy stává rozvojový kontinent. Dobře nám tak.

Samozřejmě skutečnost je trošku složitější. Jsou země v Evropě v EU i mimo ni, které na břidlicový plyn sázejí. Británie, Polsko, Ukrajina, Rumunsko, Litva, Turecko... Bohužel Česko společně s Francií a Bulharskem patří k odpůrcům tohoto byznysu. To nám opravdu neslouží ke cti. Beroun se stal na chvíli hlavním městem světových odpůrců těžby břidlicových plynů. To fakt nemáme být na co být hrdi.

Necháme si ujet vlak poháněným břidlicovým plynem? Nebo do něj nasedneme? Zatím nám ujíždí.

A teď dobré zprávy. Pro samé zpravodajství z Bostonu a okolí a další špatné zprávy, zanikla  jedna zpráva dobrá. Kosovo a Srbsko se konečně dohodli! Srbsko se díky tomu konečně dostane tam, kam patří - k nám do EU.

Jejich dohoda byla přijata se skřípěním zubů. Ani jedna strana není spokojená. Ale tak to má být. Byl to neřešitelný etnický konflikt a byl vyřešen. Kdyby nedošlo k intervenci NATO v roce 1999, tak by to skončilo vyvražděním jedněch nebo druhých. Ano, trvalo to příliš dlouho a příliš mnoho lidí na obou stranách nespravedlivě trpělo a dosud trpí. Ale nakonec je konflikt řešen civilizovanou cestou. A pak že NATO k ničemu není. Tahle je jediný způsob, jak se to dá řešit. Není rychlý a není efektivní. Rychlé a efektivní by byly etnické čistky. Ale tento pomalý, obtížný a drahý způsob řešení tohoto konfliktu byl jediný možný, protože byl civilizovaný.

Je to důkaz prospěšnosti "západního vměšování" Bylo ušetřeno mnoho životů. Je to vlastně vítězství NATO. Samozřejmě neatraktivní, nezmiňované a zastrčené. Ale příští generace si na něj vzpomenou. A taky to dává naději, že i další konflikty budou takto obtížně, ale civilizovaně vyřešeny. I ten s islámisty.

Když mluvím o těch dalších konfliktech. Indie a Čína se dohodly, že podporují prezidenta Karzaího v Afghánistánu. Já ho často kritizuji, ale tam fakt nikdo lepší není. Karzaího podporují USA, NATO, Rusko, Indie i Čína. To není, jako když byl v Afghánistánu Sovětský svaz. Talibán je světový vyvrhel a nemá šanci. Jako Al Kajda.

Vyhledávání

Dnešní den v historii

4.dubna 1677 – Narodil se český barokní architekt italského původu Jan Blažej Santini. Je autorem např. kostela na Zelené Hoře u Žďáru nad Sázavou, chrámu Panny Marie v Sedlci u Kutné Hory a chrámu v Kladrubech.

Poslední komentáře

přidal komentář v Obhajoba dvouplošníků
Zdravim, me zase napadlo pouziti dvouplosniku jako bezneho dopravniho letadla typu Boeing 737. Vetsi vztlak ve velkych v...
Asi ani jedno tvrzení není pravdivé; Sověti zaplatili asi 1/10 tzv. reverzním land-leasem; po válce měli zaplatit za nez...
přidal komentář v Kirkham Virgil Paul
Dobry den, pise se tady, ze se uz asi nikdy nedozvime, zda nezkuseny mlady pilot atd....., nevim, jestli je mozno po vic...
Označení kulometná pistole jednoznačně vychází z německého Maschinenpistole (doslova strojní pistole). Ostatně Maschinen...
odpověděl na komentář #4812 v Norové ve Waffen-SS
Díky moc, teď píšu něco na http://www.valka pod jako paulito :-)...