ZPRÁVY

Zveřejněno: 25. 5. 2013 18:58 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Přivolá Obama nové 11. září?

Obama opouští Válku proti terorismu. Sice pomalu, ale jistě. Operace v Nigeru a Afghánistánu.

Mohlo by se zdát, že hodnotit Obamův projev o změně strategie v boji proti teroristům jako ustupování před nimi je přehnané, ale není tomu tak. Server longwarjournal.org si myslí přesně to samé. Longwarjournal.org říká, že situace kolem Al Kajdy je stejná, jako byla během desetiletí před 11.9.2001. Jsme svědky teroristických útoků na americká velvyslanectví a vojenská zařízení, útoků na občany západních zemí a jejich únosy a islamisté bojují v mnoha místních partyzánských armádách. Jediný rozdíl je v tom, že tehdy bylo působení Al Kajdy mnohem vzácnější než teď. Dnes Al Kajda pokračuje v operacích v Afghánistánu, v Pákistánu, Jemenu, Iráku, Mali, Alžírsku, Nigérii a Somálsku.

Takže síť Al Kajdy se neustále rozšiřuje a zvětšuje a USA pod vedením Obamy koukají, jak s toho všeho vycouvat. Bylo tedy rozhodnuto o masovém omezení operací dronů. Obama "ukončil" Iráckou válku tím, že  s ní stáhl americké vojáky, ale jak je vidět válka tím rozhodně neskončila. Úplně to samé může nastat v Afghánistánu. A jasně to ukazuje, co se stane,  až se USA stáhnou z Války proti terorizmu. Ta skončí, ale džihád Al Kajdy rozhodně ne. A i do toho Iráku se Al Kajda poslední dobou vrací ze Sýrie, s kterou taky nikdo nic nedělá.

Longwarjournal tedy připomíná, že Obama nemá žádnou strategii v boji s teroristy a nemá žádnou strategii vůči zemím, které teroristy podporují jako je Pákistán, Írán a Sýrie. Radikální salafistická ideologie džihádu je stále populární v sice malé, ale významné části muslimského světa.

Hrozí tedy reálné nebezpečí, že se historie bude opakovat. Dokonce by to mohlo dojít tak daleko, že se stane historickou realitou, že "po každém Bushovi přijde Obama". Džihádisté takový problém nemají, ti jsou pořád stejní. Dokud lidé nepochopí, že to je střet dobra se zlem, že to není záležitost politické orientace levá pravá, tak se může historie pořád opakovat. Případně mohou islamisté vyhrát. Zdegeneroval už západ takhle? Jsme  pozici starého Říma před jeho pádem?

Abych však nebyl tak skeptický, musíme si uvědomit, že Obama tuhle svou politiku neuskutečňuje bezhlavě a překotně, o čem svědčí existence Guantanáma a podpora různým drobnějším zásahům ve světě. Ani z Afghánistánu se Obama nestahuj bezhlavě a je velmi pravděpodobné, že tam ty jednotky nakonec nechá. Existuje i jistá naděje, že něco udělá v Sýrii a s Íránem. Každopádně směr jeho politiky je jasný. Naštěstí pro svět to dělá pomalu. Ale bohužel jistě.

Jsou tady ale příklady, že to západ ještě nevzdal. V Nigeru, který sousedí s Mali a kde mimo jiné působí 100 amerických vojáků, došlo tento týden k teroristickému útoku. Teroristé provedli zřejmě tzv. komplexní útok, to je kombinaci útočného komanda a sebevražedných útočníků na armádní kasárna a doly uranové rudy vlastněné francouzskou společností. Během útoku bylo zabito a raněno několik desítek lidí. V kasárnách útočníci vzali 2 rukojmí a zůstali tam v obležení. Francouzi tedy poslali do Nigeru své speciální jednotky, které na kasárna zaútočily, a rukojmí osvobodili a islamistické komando zlikvidovali.

Talibánská ofenzíva v Afghánistánu je totální katastrofou, kdyby to někoho zajímalo, musel by to ohodnotit jako totální Talibánskou porážku a ostudou. Pár explozí na druhořadé cíle v Kábulu. To je vše. Na rozdíl od předchozích let byl Talibán schopen akorát zaútočit na izolovaná policejní stanoviště kdesi v poušti na jihu země. Afghánci tento útok odrazili a to dokonce zcela sami, aniž by požádali NATO o sebemenší pomoc. Takovéto neúspěchy Talibánu posilují sebevědomí Afghánských sil.

Navíc již 28 zemí NATO a 10 zemí, které nejsou v NATO, ale bojují v Afghánistánu, se rozhodlo ponechat své jednotky v zemi i po roce 2014.

Takže navzdory činnosti nebo nečinnosti současných politiků realita není tak špatná, jak by se mohlo zdát.

Vyhledávání

Dnešní den v historii

4.dubna 1677 – Narodil se český barokní architekt italského původu Jan Blažej Santini. Je autorem např. kostela na Zelené Hoře u Žďáru nad Sázavou, chrámu Panny Marie v Sedlci u Kutné Hory a chrámu v Kladrubech.

Poslední komentáře

přidal komentář v Obhajoba dvouplošníků
Zdravim, me zase napadlo pouziti dvouplosniku jako bezneho dopravniho letadla typu Boeing 737. Vetsi vztlak ve velkych v...
Asi ani jedno tvrzení není pravdivé; Sověti zaplatili asi 1/10 tzv. reverzním land-leasem; po válce měli zaplatit za nez...
přidal komentář v Kirkham Virgil Paul
Dobry den, pise se tady, ze se uz asi nikdy nedozvime, zda nezkuseny mlady pilot atd....., nevim, jestli je mozno po vic...
Označení kulometná pistole jednoznačně vychází z německého Maschinenpistole (doslova strojní pistole). Ostatně Maschinen...
odpověděl na komentář #4812 v Norové ve Waffen-SS
Díky moc, teď píšu něco na http://www.valka pod jako paulito :-)...