Přihlášení
Spřátelené weby
ZPRÁVY
Sýrie, Zimbabwe a smartphony
Humanitární katastrofa v Sýrii pokračuje. Opravdový hrdina je ze Zimbabwe. Smartphony jdou do války.
Navzdory tomu, že se západ začal opatrně angažovat v Sýrii, krize v zemi pokračuje. V žádném případě bychom neměli zapomínat, že v současné době v Sýrii umírá 5000 lidí měsíčně a 6000 denně neboli 180 000 měsíčně prchá. Podle OSN tak počet uprchlíků je největší od gigantické genocidy ve Rwandě v roce 1994.
Já připomínám, že genocida ve Rwandě jistou dobu plnila stránky a programy světových médií na rozdíl od klidné akceptace syrské katastrofy. V nejhorších letech Iráckého sektářského násilí a terorismu hynulo v Iráku 3000 lidí měsíčně a před mediální masáži o tom nebylo úkrytu.
Ale se Sýrii jsme tak nějak všichni v klidu.
Místo toho nás vzrušují pseudohrdinové typu Snowdena, který "odhalil" něco o čem všichni už léta věděli a nikdo to nepovažoval za něco nenormálního. Ale kvůli toho bychom neměli zapomínat na opravdové hrdiny, jako je Zimbabwský Facebookový bloger, který si říká Baba Jukwa a který na Facebooku přináší odhalení ze zákulisí místního režimu Roberta Mugabeho. Nepíše o domnělých zločinech jako je snaha vypátrat špiony a teroristy, ale o skutečných problémech jako je korupce, politické vraždy a machinace s diamanty. Baba Jukwa zmobilizoval Zimbabwany a diktátor Mugabe má obrovský strach, že blížící volby se prohraje tak masívně, že už je nebude moci zfalšovat.
Minimálně v otázce korupce by nám měla tato situace něco připomínat a inspirovat nás.
Většina Zimbabwanů používá k přístupu na internet ne počítače, ale telefony. A smartphony se z předmětu denní potřeby stávají součástí kybernetické války. Z jedné strany armády zjišťují, že spousta vojenských aplikací jakou jsou třeba mapy, se dají použit v komerčních smartphonech, které už téměř všichni vojáci vlastní a západní vojáci čím dál tím častěji využívají soukromé telefony k plnění vojenských úkolů. Z druhé strany se však logicky tyto telefony stávají terčem kybernetické války a elektronické špionáže. A to si zase vynucuje protiopatření. A tak se válka přenáší i do mobilních telefonů. Svědčí o tom nedávna zpráva, že Jižní Korea nařídil vojákům nainstalovat si protišpionážní software do smartphonů, jinak je nesmí "v práci" používat.
Vyhledávání
Dnešní den v historii
28.prosince 1344 – Karel IV. a jeho otec Jan Lucemburský odjeli na třetí křížové tažení do Pruska a na Litvu. Jako v předchozích výpravách neměli úspěch.