ZPRÁVY

Zveřejněno: 10. 8. 2013 19:19 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Egypt, Turecko a Filipíny

Nová egyptská bezpečnostní politika. Politika tureckých islamistů. Mezinárodní politika v Pacifiku.

Státní převrat v Egyptě nese své ovoce. Například radikální změna egyptské politiky vůči Hamasu, jak o tom píše Guta Zbavitelová. Je pravda, že ani vláda nových islamistů Mursího nebyla z tradičních islamistů Hamás nějak nadšena, ale po převratu Hamás ztratil poslední naději na spolupráci s Egyptem.

Jak známo, Mursího islamisté vzešlí z revoluce proti autoritářskému Mubarakovi tvrdě kritizovali syrského Asada. Možná ze snahy zavděčit se jim Asada odmítl podpořit i Hamás. Tím však přišel o podporu Hizballáhu a Íránu, kteří Asadovi přímo pomáhají. To si však Hamás pěkně naběhl. Protože nyní už jej nepodporuje nikdo.

Jednu z prvních věcí, kterou egyptská armáda po puči udělala, bylo i to, že zablokovalo hranice s Gazou. Gazané nemohou do Egypta do práce, škol ani nemocnic. Rybáři nesmějí do egyptských vod a do Egypta nemohou ani představitelé Hamasu. Armáda zlikvidovala 80% tunelů z Gazy. V Gaze se díky tomu zhoršila hospodářská situace, vzrostly ceny a elektřina nefunguje 10hodin denně.

Jak píše Zbavitelová egyptská blokáda Gazy je dnes mnohem přísnější a dokonce došlo k absurdní situaci, že Izrael výšil dodávky humanitární pomoci do Gazy, aby pomohl čelit humanitární krizi.

Vyvstává logická otázka. Kde jsou všichni ti rozhořčeni aktivisté, kteří tak vehementně protestovali proti izraelské blokádě Gazy a byli dokonce za upozornění na ní obětovat své životy. Kde jsou ta rozhořčená média, co psala o "koncentračním táboru Gaza." Evidentně, když dva dělají totéž, není to vždycky totéž. Tato situace naplno odhaluje objektivitu hodnocení izraelské politiky ze strany zbytku světa.

Ale dopřejme egyptské vládě diskrétnost, protože to, co činí, pomáhá snížit teroristické nebezpečí. A taky proto, že nová egyptská vláda umožnila Izraelcům, aby svým bezpilotním letadlem zlikvidovali teroristy na Sinaji. Jsem si jistý, že to není jediný nebo poslední případ. Myslím, že situace v Egyptě se nemůže vyvíjet lépe, když Egypťané a Izraelci aktivně spolupracují na boji proti terorismu, to je jako splněný sen.

Samozřejmě islamistická opozice v Egyptě je velmi silná a celá situace se v zemi může zvrhnout nebo může dojít k nějakému krveprolití. Doufejme, že tomu tak nebude.

Každopádně výše zmíněné skutečnosti ukazují, jak by mohla vypadat egyptská budoucnost. Bohužel v jiné takové mocné a velké a navíc mnohem bohatší zemi se situace vyvíjí zcela opačným směrem. Skupina tureckých generálů, policistů a novinářů byli odsouzeni do vězení, protože představovali překážku v plánech premiéra Erdogana na islamizaci země. A aby byl tento vývoj pojištěn, jmenoval prezident nové velení armády, které má ještě více zajistit poslušnost vojáků a zabránit jejich vměšování do islamizace země. Možná, že souvislost s egyptským převratem není jen náhodná a Erdogan má stále obavy, že by se situace v Turecku mohla vyvíjet podobně.

Zatímco strategickou situaci v tomto regionu určují islamisté, v Pacifiku je to Čína. Sousední země se ji obávají stále více. Atak Japonsko postavilo svou první letadlovou loď od dob druhé světové války, které ale říká torpédoborec, protože oficiálně tyto lodě stále mít nesmí.

Filipíny, které kdysi byly jednou z mála amerických kolonií, dostaly po druhé světové válce samostatnost, ale na jejím území zůstaly velké americké základny, které s Filipín udělaly americký opěrný bod pro Studenou válku a sloužily jako zázemí například pro válku ve Vietnamu. Když studená válka skončila, tak Američané Filipíny opustili a v roce 1999 filipínský parlament odhlasoval zákon, že v zemi již nebudou nikdy umístěny cizí základny. Postoj Filipínců k cizím základnám je velmi podobný jako postoj Čechů,

Přesto však hrozba Číny přiměla Filipíny zahájit s USA jednání o zřízení staronových základen v zemi. A tak se zdá, že se Američané na Filipíny zase vrátí. A přestože se USA kolem roku 1900 Filipín zmocnily více méně násilím (i když je osvobodily od Španělů) a země byla až do roku 1945 jejich kolonií, pokud si Filipínci mají vybrat mezi Čínou a USA, zřejmě si vyberou USA. Filipínci totiž vědí, jak se dovedou chovat jejich "asijští bratři", protože byly obětí kruté japonské okupace v letech 1942 až 1945.

Vyhledávání

Dnešní den v historii

4.dubna 1677 – Narodil se český barokní architekt italského původu Jan Blažej Santini. Je autorem např. kostela na Zelené Hoře u Žďáru nad Sázavou, chrámu Panny Marie v Sedlci u Kutné Hory a chrámu v Kladrubech.

Poslední komentáře

přidal komentář v Obhajoba dvouplošníků
Zdravim, me zase napadlo pouziti dvouplosniku jako bezneho dopravniho letadla typu Boeing 737. Vetsi vztlak ve velkych v...
Asi ani jedno tvrzení není pravdivé; Sověti zaplatili asi 1/10 tzv. reverzním land-leasem; po válce měli zaplatit za nez...
přidal komentář v Kirkham Virgil Paul
Dobry den, pise se tady, ze se uz asi nikdy nedozvime, zda nezkuseny mlady pilot atd....., nevim, jestli je mozno po vic...
Označení kulometná pistole jednoznačně vychází z německého Maschinenpistole (doslova strojní pistole). Ostatně Maschinen...
odpověděl na komentář #4812 v Norové ve Waffen-SS
Díky moc, teď píšu něco na http://www.valka pod jako paulito :-)...