Přihlášení
Spřátelené weby
ZPRÁVY
Egypt, Sýrie a Irák
Obamovy chyby ohledně Egypta a Sýrie. Iráčané se dál snaží, i když nad nimi svět zase láme hůl.
Je čím dál tím jasnější, že Obamova zahraniční politika je jednoznačně špatná. Možná není dělaná se zlým úmyslem, ale je to jedna strategická chyba za druhou. Křiklavým případem Egypt.
Egypťané svrhli islamistickou vládu, která vedla zemi k náboženskému totalitarismu a k dlouhodobé spolupráci s Iránem a strategickému nepřátelství vůči Izraeli. Za to se USA Egyptu odvděčili pomoci egyptské armády až do doby než "bude obnovena demokracie", rozumějte do doby, než bude náboženským fanatikům dovoleno opět usilovat o svržení demokracie a sekulárního státu. Jak píše Gita Zbavitelová, mimo to Obama prosazoval v Egyptě brzké volby, které umožnily vítězství islamistů, a mlčel, když Muslimské bratrstvo vnucovalo Egyptu právo Šaría, potlačení svobody projevu a podporovalo sektářské násilí. A když armáda zabránila vzniku islamistického státu, tak se Obama otevřeně postavil na stranu islamistů a to i přesto, že většina Egypťanů je proti islamistům a že armáda bojuje za světský charakter Egypta. Armáda navíc intenzívně bojuje proti teroristům na Sinajském poloostrově a Egypt je silně proti Hamasu v pásmu Gazy.
Jaké jsou důsledky této zkázonosné Obamovy politiky? Katastrofální. 80 milionů Egypťanů je nyní už většinou laděno silně protiamericky. A Egyptská vláda se obrací k novému spojenci- k Rusku. Jedná s Ruskem o dodávce zbraní místo amerických. Egypt má navštívit prezident Putin a vůbec to vypadá, že Egypt obnoví s Ruskem vztahy na úrovni, jaké měl do troku 1972 se SSSR.
Rusům nevadí, že Egypt potlačuje islamisty a tentokrát mají pravdu. Putin by byl hlupák, kdyby Egyptské ochoty nevyužil, a tentokrát mu to nelze mít za zlé. Stejně tak nelze mít za zlé Egyptu, že se nezajímá o Chodorkovského a Pussy riot.
Všechno je to jednoznačně Obamova chyba. Američtí zákonodárci v opozici proti Obamovi jsou zlostí bez sebe.
Obdobně se Obama nechal vyšachovat ze Sýrie. Zatímco americké pomoc sekulární povstalcům je stále méně než nedostatečná a velkolepé plány Obamovy administrativy zůstaly jen v jejich slibech, Rusko nadále vesele dodává zbraně Asadovu režimu.
Nedávno jsem tady psal o tom, že Turecko si začíná ohledně Sýrie přihřívat vlastní polívčičku a na vzdory Západu začíná podporovat i islamistické povstalce. Tomu však nebrání, aby navazovalo spolupráci s Irákem pod záminkou boje proti nim. Tato zpráva je z hlediska Iráku zprávou dobrou, protože se pořád tvrdí, že Irák je dnes nohsledem Iránu, což není pravda, jinak by nenavazoval spolupráci s Tureckem, které je v Sýrii mocenským soupeřem Íránu. Turecku však, ale nevadí prozradit izraelské špiony Íránu. Jak vidíte je to tedy pěkně zamotané a jakékoliv jednoznačné nebo ideologické sousedu o situaci v oblasti Turecka. Sýrie, Iráku a Íránu jsou nesmyslné a zkreslující.
Stejně tak je zkreslující jakékoliv lámání hole nad Irákem. Iráčané se snaží potlačit Al Kajdu, která letos díky nestabilní situaci v Sýrii začala v Iráku zase řádit více, než je obvyklé. A tak irácké bezpečnostní složky zahájily ofenzívu v provincii Anbar proti Al Kajdě. Mezi zajatými teroristy je i cizinec. Další dva velké sunnitské kmeny vyhlásily válku Al Kajdě a Irák požaduje po USA další letouny F-16 a drony.
Vyhledávání
Dnešní den v historii
28.prosince 1344 – Karel IV. a jeho otec Jan Lucemburský odjeli na třetí křížové tažení do Pruska a na Litvu. Jako v předchozích výpravách neměli úspěch.