ZPRÁVY

Zveřejněno: 7. 12. 2013 21:40 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Sýrie, Afghánistán a Střední Afrika

Bašár Asad jako oficiálně uznaný válečný zločinec. Optimismus v Afghánistánu na místě, ne ve Střední Africe.

Konečně se dostávám k události, kterou proběhla jen s malým povšimnutím. Bašár Asad se ocitl právem na oficiálním seznamu válečných zločinců, tak jak je definuje OSN. Aspoň jedná dobrá zpráva uprostřed syrské beznaděje. Význam tohoto kroku je víc než symbolický. Nedovedu si představit jednání s válečným zločincem, ani dohodu s válečným zločincem, která by počítala s jeho setrváním u moci. I když třeba takový Obama je schopen všeho.

Pro úplnost jen dodávám, že islamističtí povstalci, kteří bojují proti Asadovi, jsou již dávno na seznamech teroristických organizací jak OSN, tak západních států.

Další a další státy světového společenství hlásí, že budou pomáhat vojensky nebo politicky Afghánistánu po roce 2014. Já už to ani nesumarizuji. V poslední době to byl například Ázerbájdžán. Zatímco my Afghánistán buďto ignorujeme nebo ti aktivnější z nás většinou lkají nad tím, jak to tam špatně dopadlo, samotní Afghánci o které jde především, jsou mnohem optimističtější. Podle výzkumu veřejného mínění v Afghánistánu trvale roste spokojenost s vlastní vládou. 63% věří, že vláda dokáže stabilizovat zemi, 88% věří ve vládní armádu, 77% v policii, 66% Afghánců považuje současnou ekonomickou situaci za lepší, než byla v době Talibánu.

Myslím si, že my Češi můžeme Afgháncům závidět jejich spokojenost s vládou a institucemi. Je samozřejmě, že afghánské nároky jsou mnohem nižší než ty naše, ale i tak, kéž by naše instituce dosahovaly takové popularity mezi občany.

Tento výzkum popírá obraz Afghánistánu, který je před zhroucením zpět k vládě Talibánu, jak se nám některá média snaží vsugerovat.

Francie zahájila další intervenci. Tentokrát ve Střední Africe. V této zemi se rozpoutal vražedný chaos, kdy se mezi sebou vraždí různé milice. Podotýkám, že se vraždí jaksi samy od sebe, nelze obvinit žádnou západní zemi nebo organizaci, že to způsobily, jak bývá v posledních letech módou. Tyto milice již ze země vyhnaly Jihoafrickou armádu, která neměla žaludek na uklidňování tohoto failed state. Francie na to ovšem má a tak provedla, to co musela. Zasáhla. Tedy zatím spíš zásah deklarovala. Ale už došlo ke křestu ohněm. Francouzští vojáci zastřelili několik ozbrojenců, kteří se snažili napadnout letiště pod jejich kontrolou, což je asi jediná zatímní bezpečná zóna v zemi, kde míří tisíce uprchlíků. Aktivně Francouzi ještě nezasáhli, ale posilují se a připravují.

Podotýkám však, že i Střední Afrika by nás měla zajímat. Tato země leží na okraji muslimského světa. Ano, tušíte správně. Islamisté využívají chaosu a pronikají do země. Intervence Francie tedy není ryze humanitární, ale týká se i boje proti terorizmu.

Francouzští politici se už nechali slyšet, že to nebude "žádné Mali", že celá akce bude krátká. K tomu se dá říct jen jedno. Když už má někdo odvahu strčit klacek do vosího hnízda, měl by mít odvahu přiznat, že strčil klacek do vosího hnízda a neprohlašovat "toho si nevšímejte, ty vosy nevyletí". Samozřejmě, že to bude "jako Mali." V Mali Francouzi prohlašovali, že to nebude žádný "Afghánistán" a on to takový Afghánistán light je. Ale to je normální. Tak to prostě chodí. Západ, potažmo Sever se mezi sebou nerve, to skončil Studenou válkou. Od té doby probíhají války v podstatě jen na Jihu. A jižní války takové jsou. Dlouhé, bez pravidel, zmatečné a s nejasným výsledkem. Už bychom se s tím měli smířit. Buď být proti tomu, což se mi nelíbí nebo to podporovat, což dělám. Ale myslím si, že my příznivci intervencí se shodneme s jejich odpůrci v jednom - nechtějte nám namluvit, že je to rychlé, snadné a bezbolestné.

Vyhledávání

Dnešní den v historii

4.dubna 1677 – Narodil se český barokní architekt italského původu Jan Blažej Santini. Je autorem např. kostela na Zelené Hoře u Žďáru nad Sázavou, chrámu Panny Marie v Sedlci u Kutné Hory a chrámu v Kladrubech.

Poslední komentáře

přidal komentář v Obhajoba dvouplošníků
Zdravim, me zase napadlo pouziti dvouplosniku jako bezneho dopravniho letadla typu Boeing 737. Vetsi vztlak ve velkych v...
Asi ani jedno tvrzení není pravdivé; Sověti zaplatili asi 1/10 tzv. reverzním land-leasem; po válce měli zaplatit za nez...
přidal komentář v Kirkham Virgil Paul
Dobry den, pise se tady, ze se uz asi nikdy nedozvime, zda nezkuseny mlady pilot atd....., nevim, jestli je mozno po vic...
Označení kulometná pistole jednoznačně vychází z německého Maschinenpistole (doslova strojní pistole). Ostatně Maschinen...
odpověděl na komentář #4812 v Norové ve Waffen-SS
Díky moc, teď píšu něco na http://www.valka pod jako paulito :-)...