Přihlášení
Spřátelené weby
ZPRÁVY
Boj proti teroristům pokračuje
Na začátku nového roku mírně optimistické zprávy - další dobrovolníci v boji proti terorismu v Iráku. Americko-libyjská spolupráce v boji proti tomu samému. Francie využívají dobrý nápad z USA.
Navzdory smutné zprávě, kterou byl teroristický útok ve Volgogradu, bychom měli mít na paměti, že nejen teroristé jsou ti, kdo něco dělají. A tak si dovolím zahájit blogování v roce 2014 mírně téměř optimistickými zprávami z několika vybraných zemí.
V těžce zkoušeném Iráku sužovaném novou vlnou terorismu, která se do země vrátila ze sousední Sýrie, to nevzdávají. Al Kajda byla v Iráku již téměř poražena, když však získala v Sýrii území, kde se mohla znovubudovat a další stoupence a výcvik a vrátila se do Iráku znova. Od loňského roku tedy v médiích slýcháváme od řádění teroristů v Iráku. Měli bychom, ale mít na paměti, že existují i opačné události. Jako například, že se navzdory teroru do iráckých protiteroristických milicí, které v zemi založil americký generál Petraeus stále hlásí další a další dobrovolníci, kteří nehodlají svou zemi přenechat teroristům.
Svoji zem teroristům nechtějí nechat ani Libyjci. Před koncem loňského roku se v médiích objevila informace, že libyjské a americké jednotky zadržely tuniského teroristu. Severoafričtí teroristé to sice dnes popřeli, ale nikdo nepopřel, že v Libyi spolupracují místní a americké jednotky v boji proti teroristům. Američané ani Libyjci neměli chuť po zkušenostech z Iráku posílat do země po pádu Kaddáfího americké vojáky. Zřejmě se domnívali, že by to mohlo rozpoutat podobný nepořádek, který vypukl po americké intervenci v Iráku. Jenže Libye jasně ukázala, že i když provedeme svržení diktatury bez okupace, problémy stejně budou. Zbývají tedy jen dvě možnosti. Buď nechat takovou zemi na pospas diktátorovi, nebo se pokusit ty porevoluční problémy překonat. A v Libyi to vypadá, že se místní s USA konečně dohodli na nějakém způsobu jak se do toho pustit. Konečně.
Francouzi měli v Mali lepší výchozí pozici, že na rozdíl od Iráku, Afghánistánu a Libye nemuseli svrhávat režim nebo vládu, jen tam dorazili na pomoc. Přesto však pronásledování teroristů v tradičních oblastech pouštních lupičů není žádná legrace. Ale tady to jde relativně nejlíp. Zprávy o nasazení dalších zbraní nemohou být nikdy dobré, ale zprávy o vítězství racionality dobré jsou. Přestože se často setkáváme s kritikou dronů, tak i francouzská armáda si uvědomila jejich užitečnost a objednala si je v USA. Je však t netrpělivá, že si nakonec 2 drony koupila přímo od amerických sil a nasadila je v Mali právě proti Al Kajdě.
A to, že vrahouny, kteří svůj modus operandi nedávno předvedli ve Volgogradu, pronásledují další dva zabijácké stroje jistě dobrá zpráva je.
Vyhledávání
Dnešní den v historii
27.prosince 1437 – Albrecht Habsburský byl zvolen českým králem (vládl 1437 – 1439)