Přihlášení
Spřátelené weby
ZPRÁVY
Blízký východ a Afrika - propojené události
Všechno je propojeno: Sýrie, Irák, Perský záliv, Libye, Střední Afrika, Somálsko, Keňa, USA a Francie.
Al Kajda se distancovala od džihádistických a teroristických organizací v Iráku a Sýrii. Sou prý na ní moc radikální. Nebo málo? To je úplně jedno. Al Kajda se tím sice možná odsuzuje do ještě většího propadliště dějin a změní se v minoritní sektářskou organizaci, něco jako Pravá IRA. Ale to nám může být jedno. Všechno to jsou stejní džihádisté, kteří šíří islám pomocí teroru. Všechno to jsou stejní teroristé. Je to jedna banda. Pamatujete na osmdesátá léta a Libanon? Existoval tam milion různých teroristických organizací, každá se jmenovala jinak podobně, ale bylo to na stejné brdo. Teď je to to samé. Je jedno jestli to je Al Kajda, Al Nusra nebo Islámský džihád, Islámský stát v Iráku a Levantě a podobně. Jsou to všechno stejní islamisté a džihádisté.
Tohle to sektářství si nepleťte s rozdělením syrských povstalců na sekularisty a islamisty. Je to jen sektářství v rámci islamismu. Ale možná to není tak legrační, jak se na první pohled může zdát. Třeba rozkol souvisí se sbližování sunnitských teroristů s Asadem a s působením Al Kajdy v Íránu, tak jak jsem o něm v poslední době psal. Nebo se jedná o nějaký propagandistický tah, který má sloužit právě k tomu, aby se už průměrný zápaďan nevyznal ve všech těch povstaleckých frakcích a pletl si různé odnože islamistů se sekulárními povstalci.
Ale to by byla chyba.
To, že v Iráku se zdánlivě nic neděje okolo Fallúdži okupované teroristy je jen zdání. Jednak se děje, vládní síly denně likvidují desítky teroristů, ale jednak postupují s rozmyslem. Irácká vláda nezopakovala americkou chybu z jara 2004 a postupuje ohledně vypuzení teroristů z tohoto těžce zkoušeného města spíše jako Američané na podzim 2004 a to je dobré znamení, protože na podzim 2004 Američané ve Fallúdži vyhráli. Tento chladnokrevný postup svádí k domněnce, že s tím někdo Iráku pomáhá, že Irák minimálně poslouchá rady z USA. Obama slavnostně ukončil před léty válku v Iráku a stáhl odtamtud vojáky, ale ukazuje se, že tam jsou stále třeba. A tak se jeho ukončení války obchází, jak to jen jde. Americké velvyslanectví v Bagdádu připomíná spíše vojenskou základnu. Spekuluje se o agentech tajných služeb, kteří v Iráku pomáhají a nyní se objevuji informace o působení soukromých kontraktorů v zemi. Když USA pošle do Iráku agenty, Obama formálně neporušuje slib, že do země nepošle nikdy už žádné vojáky. A když americká vláda zaplatí soukromým bezpečnostním službám, aby pomáhali irácké vládě s bojem ve Fallúdži, tento slib stále neporušen. Bohužel odkaz na tuto informaci vede na placené stránky, kam nemám přístup a tak vám nemohu sdělit více.
Nedaleko Iráku, v Perském zálivu a Arabském moři probíhají společné americko-francouzské námořní manévry. Nemyslím, že by to souviselo se situaci v Iráku, ale spíš to ukazuje rostoucí spolupráci mezi Francií a USA. Což je dobře. Rozkol z Bushovy éry je překonán. Tehdy si dokonce jedna osádka amerického tanku v Iráku napsala na svůj stroj heslo: "Today Bagdad, tomorrow Paris", což je nutno považovat spíše za černý humor, ale i tak je to rozdíl oproti dnešku, kdy Američané a Francouzi zkoušejí přistávání svých letadel na partnerských letadlových lodích...
Taková spolupráce USA a Francie probíhá nejen i na moři, ale na Africkém kontinentu. Ukazuje se, že americká Delta force tajně ve vší tichosti pronásleduje teroristy v pouštích jižní Libye. Odkaz je sice na článek, který to popírá, ale spíš je o tom, že Francouzi popírají, že to vykecali.
Francouzi dál působí ve Střední Africe, ale v počtu pouhých 1600 mužů. Přesto celý zbytek EU do této země pošle jen 500 vojáků s omezeným mandátem. A pozorovatelé již konstatovali, že to, co poslala EU je naprosto k ničemu. A tak nebyly výzvy o pomoc vyslyšeny a vypadá to, že svět Střední Afriku ignoruje. Nebuďte tedy překvapeni, až se tam začne dít, to k čemu se schyluje.
Ve Střední Africe působí i teroristé pseudokřesťanského fanatika Konyho a loví tam slony. Prodanou slonovinou pak financují svou odpornou činnost. To přišlo jako dobrý nápad somálským islamistům, kteří se financují pašováním slonoviny z Keni. A tak vidíte, jak je vše propojené a boj s pytláky může být vlastně boj s teroristy, kteří působí nejen v Africe, ale třeba i v Sýrii...
Vyhledávání
Dnešní den v historii
28.prosince 1344 – Karel IV. a jeho otec Jan Lucemburský odjeli na třetí křížové tažení do Pruska a na Litvu. Jako v předchozích výpravách neměli úspěch.