Přihlášení
Spřátelené weby
ZPRÁVY
Irák, Afghánistán, Somálsko
Čeho si všímají média v Iráku. Čeho si nevšímají média v Afghánistánu. A čeho si nevšímají v Somálsku
Vlivem syrské války posílení teroristi v Iráku pronikli do dalšího města v Iráku a obsadili jeho část. Jedná se o Salman Pak, což je místo pár kilometrů jižně od Bagdádu a které nesousedí s Fallúdžou. Teroristé shromáždili další síly k dalšímu útoku a nečekaně udeřili na místě, kde to nikdo nečekal a ani se jim nikdo nebránil. Partyzáni mají v takové válce vždy výhodu možnosti nečekaného útoku a výběru místa úderu. Teroristé se snaží zabránit shromažďování iráckých sil kolem Fallúdži a doufají, že útok na jiném místě toto sevření pomůže uvolnit, ale to je marné, protože irácké ozbrojené složky jsou velmi početné a Američané, kteří irácké kroky řídí, se s takovou situací v zemi nesetkávají poprvé.
Stejně jako provedli teroristé úder na bojišti, provedli i propagandisticko-mediální úder. Dobře vědí, že pokud prohlásí, že budou na dobytých územích tisknout peníze s Bin Ládinem a hořícími mrakodrapy, tak to oběhne všechna západní média. Samozřejmě, že to nemá význam ve válce, ale má to vyznám v propagandě.
Je možné, že kdyby Iráčané celou situaci řešili sami, podlehli by panice, ale jak jsem již několikrát uvedl, celou situaci řeší alespoň teoreticky Američané, takže je vysoce pravděpodobné, že si vládní síly zachovají chladnou hlavu a budou postupovat podle protipartyzánské strategie, která se už v minulosti tolik osvědčila.
Stejně, jako si média všimnou pro senzaci o teroristických bankovkách, tak ignorují mrtvé civilisty v Afghánistánu. To bylo vždycky řečí, když letadla NATO omylem nebo nějaký nedisciplinovaný voják zabili několik civilistů, ale následující fakta jsou ignorovány.
V Afghánistánu v loni zahynulo 2959 civilistů, z toho 235 žen a 561 dětí. Dlužno podotknout, že média i samotná OSN podaly zprávu velice zmateně a jednotlivá procenta kategorií zabitých nedávají smysl. Ale ať se to snaží zamotat sebe víc, výsledek je jasný. Z těch 2959 mrtvých civilistů, 5% tedy 148 bylo zabito minami a municí ještě z doby války ze SSSR. 11% tedy 326 bylo zabito vládními silami. A 3% tedy 89 lidí zabily síly NATO. A zbytek, tedy 2396 zabili Talibánci. Proto se o tom příliš nemluví. Talibánci zabili více civilistů než v roce 2012 a to z jednoduchého důvodu. Aby dokázali, že afghánské síly, které už v zemi vedou skoro 100% operací, nejsou schopné civilisty ochránit. Z politických a propagandistických důvodů údajní partyzáni a osvoboditelé zabíjejí nevinné civilisty. Kromě toho, že je to špatné, je to i od nich hloupé.
Nám je to možná jedno, ale Afghánci dobře vědí, kdo je zabíjí. Ukazuje to zoufalství Talibánu, který tak obětuje "srdce a duše" Afghánců. Afghánci se budou snažit o jeho efektivní likvidaci ještě více a ještě více budou podporovat vládní síly.
A na závěr další zpráva, která ukazuje aktivnější zahraniční politiku Německa. To totiž silně uvažuje o tom, že vrátí své vojenské poradce do Somálska, aby tam cvičili vládní sily proti islámským teroristům.
Vyhledávání
Dnešní den v historii
4.dubna 1677 – Narodil se český barokní architekt italského původu Jan Blažej Santini. Je autorem např. kostela na Zelené Hoře u Žďáru nad Sázavou, chrámu Panny Marie v Sedlci u Kutné Hory a chrámu v Kladrubech.
Poslední komentáře
