Přihlášení
Spřátelené weby
ZPRÁVY
Ukrajina, Irák a Afghánistán
Rusko začíná na svou agresivitu doplácet, ale všechno jde tak pomalu a opatrně. Ukrajina samozřejmě musí do NATO. Americká válka v Iráku pokračuje. V Afghánistánu vítězí proamerický kandidát.
Je jasné, že Rusko na svou agresivitu začíná doplácet. Stačilo pár více méně symbolických sankcí a ruské akcie, burza i rubl už jdou rapidně dolů. Jak by to bylo účinné a rychlé, kdyby se Západ nebál přijmout tvrdé sankce. Ale díky aspoň za to. V pondělí (psáno v neděli v noci) mají státy G7 vyhlásit další sankce. Domnívám se, že to nebude nic světoborného, zase rozšíření seznamů o pár jmen. Obamův nápad, aby EU a USA postupovaly při vyhlašování sankcí, sice zní skvěle, protože by tak Západ ukázal jek je pevný, ale obávám se, že to povede k vyměknutí západní politiky vůči Rusku směrem k EU soft přístupu.
Jsou to však spíše škobrtnutí na cestě, která vede k donucení uklidnění ruské politiky. A k budoucím velkým změnám, které nás čekají. Typickou ukázkou takové změny je dohoda mezi Slovenskem a Ukrajinou o dodávce plynu zpětnou cestou ze Slovenska na krajinu. Slovensko tak pomohlo Ukrajině více, než kdyby ji vyslalo na pomoc tankovou divizi. Poláci burcují Evropu, Slováci obrátili plynovod, kdy se zapojíme i my?
Nejsem žádný fanoušek Julie Tymošenkové a ona se novou ukrajinskou prezidentkou nestane, ale v jednom má pravdu. Ukrajina bude svobodná a bezpečná teprve až se stanem členem NATO. Do té doby musí o to usilovat obě strany. Možná za to členství v NATO bude muset obětovat Krym, ale je to dobrý obchod. Až bude Ukrajina přijatá do NATO a Putin bude ještě u toho, snad pochopí, jakou velkou chybu udělal.
Možná že se nepodaří Ukrajině získat spět všechny místa pod svou kontrolu, ale to zas nemusí být tak podstatné. Podstatná bude účast ve volbách, podstatné je, aby byla podstatná. Podstatné bude, jaká bude účast ve volbách v Iráku tento týden, aby se vidělo, jestli se Iráčané nechali zastrašit násilím, které se k nim vrátilo ze Sýrie nebo ne. Je jasné, že do voleb už se zpět Fallúdžu dobýt nepodaří, stejně jako se Ukrajincům nemusí podařit dobýt zpět všechny budovy na východní Ukrajině.
Média říkají, že volby v Iráku budou první po odchodu Američanů. Není to tak docela pravda. Američané v Iráku pořád ještě jsou. I když se o tom nemluví. 100 členů ozbrojených sil působí v zemi jako poradci a mimo to v zemi působí ještě agenti zpravodajských služeb. A Obama tam potichu posílá další.
Po všech těch letech zpravodajství z Afghánistánu by se mohlo zdát, že další informace je ještě překvapivější, ale není. Nejenže se podařilo v Afghánistánu zajistit volby s hojnou účastí, ale ještě v nich vede proamerický kandidát. Sice nevyhrál v prvním kole, ale v dalším kole určitě vyhraje. A kdyby náhodou ne, tak jeho soupeř je na západě studovaný a ženatý s ženou, o které se v Afghánistánu říká, že není muslimka. Jak někdo může říkat, že se to v Afghánistánu nepovedlo?
Vyhledávání
Dnešní den v historii
27.prosince 1437 – Albrecht Habsburský byl zvolen českým králem (vládl 1437 – 1439)