Přihlášení
Spřátelené weby
ZPRÁVY
Postoj k Rusku: Francie, EU a NATO
Zatímco Francie levně zaprodává svou mezinárodní pověst, NATO se nenechává opít ruským rohlíkem.
Francie se zaprodává za 1,2 miliardy Eur. To je její cena. Říká to ukrajinský vojenský odborník Michajlo Samus a ptá se: "Skutečně se Francie prodává tak levně?"
Pokud Francie prodá výsadkové lodě Mistral Rusku, tak poškodí svou mezinárodní reputaci, poruší Kodex chování Evropské unie pro vývoz zbraní a znehodnotí evropský systém kontroly vývozu zbraní.
Přestože Evropa dobře ví, že okupace Krymu a terorismus na Donbasu je ruská agrese vůči Ukrajině, občas používají slova jako "vnitřní konflikt na Ukrajině, občanská válka" nebo "ukrajinská krize." Nedělají to však z lásky k Putinovi, ale kvůli penězům.
Podle Samuse je nejkřiklavějším případem tohoto přístupu právě francouzský prodej lodí Mistral Rusku. Lodí, které jsou vyloženě určené pro útočné účely. Rusové si tyto lodě objednali dva měsíce po válce v Gruzii. Admirál Vysockij při nákupu těchto lodí, řekl, že kdyby Rusko mělo během tohoto konfliktu takovou loď, splnila by černomořská flotila své úkoly během 40-ti minut, místo 26-ti hodin." Přesto Francouzi lodě Rusům bez skrupulí prodali. Francouzští úředníci se snaží vypadat, že se starají pouze o obchod a nikoliv o politiku. Že je zajímá podpora domácích výrobců a mzdy pracovníků loděnic.
Odkud tyto výmluvy jenom známe, že? Ještě, že se v Česku nestaví lodě.
Navíc Francie jasně porušuje Kodex EU pro obchod ze zbraněmi, který říká, že zbraně lze prodat jen do země, která dodržuje lidská práva, že v zemi příjemce nesmí bát vnitřní napětí a ozbrojený konflikt, že hrozí nebezpečí, že země příjemce narušuje regionální mír, bezpečnost a stabilitu. Rovněž nelze zbraně prodat v případě, že příjemce ohrožuje členské země EU, případně země přátelské EU. A zároveň je nelze prodat zemi, která podporuje terorismus a porušuje mezinárodní právo. Všechny tyto podmínky byly prodejem lodí porušeny.
Bohužel není to poprvé, co se ukazuje, že i když jsme si v EU všichni rovni, někteří jsme si rovnější. Bohužel to není poprvé, co Francie porušila dohody v EU, jako v případě dotací nebo rozpočtové zodpovědnosti. Bohužel se domnívám, že kdyby chtělo Česko Rusku prodat své pušky nebo letouny L-159 a Francouzi by zrovna neprodávali válečnou loď, tak by se do nás pustili.
To je problém nad kterým by se měla Francie i EU zamyslet.
Situace se Západem není ani dobrá, ale ani špatná. Západ teď bojuje sám se sebou a rozhoduje se mezi appeasementem a realistickým přístupem vůči Rusku. Zdá se, že NATO je dál než EU. Generální tajemník Rasmussen se nechce nechat opít rohlíkem a prohlásil, že Rusko stále hraje na Ukrajině dvojí hru. Podle něj se Moskva na jednu stranu snaží vypadat na veřejnosti smířlivě, zatímco na hranici s Ukrajinou shromažďuje své vojsko a pašuje zbraně pro separatisty na východě Ukrajiny. Rasmussen konstatoval, že: „Není pochyb, že se Rusko významně podílí na destabilizaci východní Ukrajiny a s touto činností i nadále pokračuje."
Podle Rasmussena se Západ nesmí nechat obalamutit umírněnými slovy ruského prezidenta Vladimíra Putina, který se podle něj jen snaží zabránit případným dalším ekonomickým sankcím vůči jeho zemi.
Jsem však hodně skeptický v tom, jestli Západ má skutečně na to, aby účinné sankce proti Rusku přijal.
Vyhledávání
Dnešní den v historii
27.prosince 1437 – Albrecht Habsburský byl zvolen českým králem (vládl 1437 – 1439)