Přihlášení
Spřátelené weby
ZPRÁVY
Situace v Afghánistánu
Smrt českých vojáků opět vrátila do naší pozornosti Afghánistán. Otázka je, jestli informace, které dostáváme, jsou objektivní a úplné.
Slyšeli jste například o tom, že americký generál Dunford, nový velitel americké námořní pěchoty veřejně zpochybnil Obamovo stahování z Afghánistánu? Věc v USA, kde je tradice toho, že generálové plní rozkazy politiků bez odmlouvání neslýchaná. Když na konci roku 2006 američtí generálové kritizovali ministra obrany Rumsfleda za jeho způsob vedení války v Afghánistánu, Bush jej odvolal.
Bude mít podobnou sebereflexi i Obama? Generálu Dunfordovi se totiž nelíbí to, že Obama dal Talibánu vědět do kdy musí vydržet, než se USA stáhnou ze země. Není se co divit, Je to nelogické, netaktické a nesmyslné.
Tato slova padly na úrodnou půdu v americkém kongresu, kde se stále více politiků staví proti Obamově uspěchaném stahování z Afghánistánu. Je neuvěřitelné, že ačkoliv Obama viděl v Iráku, co se může stát, tak opakuje znova stejnou chybu. A nezbývá než spoléhat na to, že si Afghánci povedou lépe než Iráčané a že nový americký prezident by byl situaci ochoten zachraňovat. Uvidíme.
A jaká je situace v Afghánistánu? Probíhají tradiční ostré letní boje. Někde Talibán krvácí, jinde krvácí Afghánci. Situace je tradičně horší než bychom si mohli přát, ale lepší než referují média.
Dva příklady. Když afghánská armáda zabíjí Talibánce po desítkách média často píšou jen to, že "během násilí v Afghánistánu zahynuly desítky lidí", takže se afghánské vítězství v médiích změní v prohru.
Druhý příklad bude konkrétnější. Česká televize informovala o nedávném útoku na kábulské letiště. Podle ní se Talibánci pokusili dobýt mezinárodní letiště (to abyste věděli, jak je na tom Afghánistán špatně). A víte, kolik jich bylo? Čtyři. Domnívám si, že si to, že ve čtyřech dobude nepřátelskou základnu plnou cizích vojáku, nemůže myslet ani islamista.
A taky si to nemysleli. Jejich dobývání letiště spočívalo v tom, že se zabarikádovali v budově poblíž a nechali se postupně pozabíjet afghánskými vojáky. A s toho média udělají "těžké boje o letiště v Kábulu."
Každopádně nejzajímavější na tom je něco jiného. Když televize ukazovala obrázky s toho útoku, bylo pod lkaním redaktorky nad situací v Afghánistánu vidět a slyšet jak místní obyvatelstvo svým vojákům, kteří mířili na místo boje, tleskalo a fandilo jim.
Taková je situace v Afghánistánu.
Vyhledávání
Dnešní den v historii
27.prosince 1437 – Albrecht Habsburský byl zvolen českým králem (vládl 1437 – 1439)