Přihlášení
Spřátelené weby
ZPRÁVY
K novému Suezskému průplavu
• Pokud projekt vyjde, bude to záležitost světového významu. Kromě jiného se překreslí mapy a změní osnovy zeměpisu.
Plán je to ambiciózní a ambiciózní jsou i termíny zhotovení. Připomeňme vzdálenosti. Suezský průplav má něco přes 160 km, ovšem zahrnuje dvě jezera – od severu Timsah a pak Velké hořké jezero, a tam se kopat nemusí. Budování paraleního kanálu je rozděleno na dvě části, ale o tom níže.
A proč se vlastně Egypt do něčeho tak obřího a nákladného pouští? Jednak Kanál kapacitně nestíhá. Mimo jiné jde o zkrácení čekacích dob, podle některých pramenů na maximálně tři hodiny z dosavadních až jedenácti (agentura Bloomberg-viz obr. 1). A čím plynulejší provoz a více lodí, tím více dolarů. Ty Egypt potřebuje jako karavana vodu před cestou napříč Saharou.
Ovšem nejde jen o Kanál. Ten je „pouhou“ součástí rozsáhlého megaprojektu Suez Canal Development. Zahrnuje modernizaci přístavů v oblasti průplavu, tedy v Suezu, Ismáílíjí a Port Saidu. Kromě toho má egyptská vláda v plánu rozvoj přístavu Nuweiba na břehu Akabského zálivu a modernizaci letiště v Šarm aš Šajchu na jihu Sinaje.
PARALELNÍ KANÁL
Nejprve krátké opakování z hodin zeměpisu. Při plném provozu není možné proplout průplavem obousměrně, na to je příliš úzký. Lodě jsou řazeny do konvojů a míjejí se v soustavě čtyř by-passů (viz obr. 2). Od severu: nejdelší je v Port Saidu na vstupu ze Středozemního moře (37 km), další jižně od mostu 25. ledna (délka 9 km), v oblasti jezera Timsah (5 km) a na severu Velkého hořkého jezera (Deversoir By-pass 28 km). Celkem tedy 79 km (všechny údaje jsou zaokrouhlené na jednotky km), což je bezmála polovina délky průplavu. Tranzit trvá 12 až 16 hodin.
obr 2
To by se mělo zlepšit, pokud bude naplněna včera (5/8) zveřejněná vize. Ta počítá se dvěma částmi stavby. Třicet pět kilometrů takzvaných suchých výkopů a 37 km rozšiřování a prohlubování (stavajícho) průplavu. V součtu 72km.
Mimořádně ambiciózní je termínování stavby. Zatímco celý projekt by měl být dokončen za tři roky, nový prezident Sisi na slavnostní ceremonii v úterý (5/8) řekl, že 35km úsek suchého kopání bude dokončeno do jednoho roku. Tedy bezmála tři kilometry za měsíc. Je to reálné? Uvidíme.
Celé to má stát 4 miliardy dolarů. Vybráno bylo 17 civilních společností, které budou spolupracovat s tamními „vojenskými stavbami“ (v Egyptě obvyklá věc, ozbrojené síly jsou i podnikatelským subjektem) a nad vším bude mít supervizi armáda (mimo jiné i z bezpečnostních důvodů).
A kde vzít peníze? Také od občanů (i když ti to asi nevytrhnou). Prezident Sisi je vyzval, aby projekt finančně podpořili nákupem akcií. Tady je pro zajímavost jejich cena:
- 100 dolarů/1 ks … pro Egypťany v zahraničí
- 100 egyptských liber (EL) /1 ks … pro Egypťany doma
- 10 EL/1 ks … pro studenty doma
Není to ovšem jediný gigantický projekt, o kterém země pod vedením prezidenta Sisiho uvažuje. V plánu je výstavba Technology Valley v Ismáílíji a nová průmyslová zóna západně od Kanálu. A také dokončení jiného obřího projektu se jménem Toška. Jde o zavlažení a obydlení Západní pouště na jihu Egypta. Zahájen byl už za Mubaraka v druhé polovině 90. let, ale hotov je ani ne z deseti procent. Voda je přiváděna z Násirova jezera(obr. 3).
Převzato se svolením autora z jeho blogu lubomirstejskal.blog.iDNES.cz
Vyhledávání
Dnešní den v historii
3.dubna 1915 přešlo u Dukelského průsmyku do zajetí 1800 můžu 28. pěšího (pražského) pluku. Nebyl to první případ. Například v bojích u Jaroslawi v říjnu předchozího roku se přidalo k Rusům šest rot 36. pěšího pluku a 30. zeměbraneckého pluku.
3.dubna 1420 – První husitský manifest. Pražané se na popud Jana Želivského a duchovních, uznávajících přijímání podobojí, zavázali hájit přijímání podobojí za každou cenu. Manifesty měly formu otevřeného listu, psaného dle určení česky, německy či latinsky.
Poslední komentáře
