Přihlášení
Spřátelené weby
ZPRÁVY
Polák sebeupálením protestoval proti okupaci Československa
Češi vzpomínají na Ryszarda Siwce, Poláka, který se v roce 1968 během celostátních dožínek na Stadionu desetiletí ve Varšavě upálil na protest proti nájezdu vojsk Varšavské smlouvy na Československo. Dnes bude v Praze odhalen obelisk na jeho počest.
Obelisk objednala Rada pro ochranu památky bojů a mučednictví a organizátorem připomínkové akce je Polský institut v Praze. Obelisk symbolizující čin Siwce byl navržen sochařem Markem Moderauem. Odhalen bude před sídlem Institutu pro studium totalitních režimů na Žižkově v ulici, která od roku 2008 nese jeho jméno v den 42. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy na Československo.
Nápis ve třech jazycích
Maciej Dancewicz, vedoucí Zahraničního oddělení Rady pro ochranu památky bojů a mučednictví řekl, že pomník je z černého mramoru, má více než dva metry na výšku a u základny má 60 cm. Na třech stranách monumentu bude ten samý nápis ve třech jazycích – polsky, česky a anglicky: Ryszard Siwiec (1909 – 1968), bývalý voják zemské armády, v aktu protestu proti vkorčení vojsk Varšavské smlouvy na území Československa provedl sebeupálení. Ve jménu pravdy složil nejvyšší oběť.
Jak informuje Polský institut v Praze, páteční piety se zúčastní mimo jiné vicemaršálek polského senátu Zbigniew Romaszewski, generální sekretář Rady pro ochranu památky bojů a mučednictví Andrzej Krzysztof Kunert a český vicepremiér Radek John. Přítomný bude i režisér Maciej Drygas, který v roce 1991 natočil dokumentární film o Siwcovi Slyšte můj křik.
„Lidé, ve kterých možná ještě tkví jiskra lidskosti...“
Ryszard Siwiec se 8. září 1968 během Centrálních dožínek na Stadionu desetiletí ve Varšavě před očima 100 000 lidí, mimo jiné i vedoucích členů strany a diplomatů, polil rozpouštědlem a zapálil se s pokřikem „PROTESTUJI!“. Siwiec se s největší pravděpodobností inspiroval od budhistických mnichů, kteří tímto způsobem protestovali proti válce ve Vietnamu. Před svým upálením na stadionu rozhodil letáky s ptotestačním apelem. Siviec svůj čin nepřežil. Zemřel 12. září 1968 v nemocnici na mnohačetné popáleniny. Pochován je na hřbitově v Přemyšli.
Před odjezdem do hlavního města Siwiec napsal testament a na magnetofon nahrál antikomunistický manifest, který končí protikomunistickou výzvou: „Lidé, ve kterých možná ještě tkví jiskra lidskosti, lidských citů, vzpamatujte se! Slyšte můj křik, křik šedivého, obyčejného člověka, syna národa, který vlastní i cizí svobodu miluje nade vše, nad svůj život, vzpamatujte se! Ještě není pozdě!
Siwcův protest byl tajnou policií tajen. Dokonce i pro Rádio Svobodná Evropa byla zpráva o Siwcově upálení tak nepravděpodobná, že o něm informovalo až na jaře 1969 poté, co se v Praze upálil Jan Palach.
Vyhledávání
Dnešní den v historii
3.dubna 1420 – První husitský manifest. Pražané se na popud Jana Želivského a duchovních, uznávajících přijímání podobojí, zavázali hájit přijímání podobojí za každou cenu. Manifesty měly formu otevřeného listu, psaného dle určení česky, německy či latinsky.
3.dubna 1915 přešlo u Dukelského průsmyku do zajetí 1800 můžu 28. pěšího (pražského) pluku. Nebyl to první případ. Například v bojích u Jaroslawi v říjnu předchozího roku se přidalo k Rusům šest rot 36. pěšího pluku a 30. zeměbraneckého pluku.
Poslední komentáře
