Přihlášení
Spřátelené weby
ZPRÁVY
Vietnam, Egypt a Afghánistán
Američané zpátky ve Vietnamu, Egypt vs Izrael a skutečná tálibánská ofenzíva - proti civilistům
Američané se vracejí do jihovýchodní Asie. Thajská základna ze které v době války ve Vietnamu startovaly B-52 bude změněna na hlavní záchrannou základnu v oblasti pro případ živelných katastrof, jako jsou například tsunami. Na Filipínách bude opět otevřená americká základna, ze které Američané odešli po skončení studené války a která byla jejich největší základnou v této oblasti a hlavním logistickým bodem pro válku ve Vietnamu. Ale naprosto nejneuvěřetilnější je zpráva, že s velkou pravděpodobností se Američané vrátí do Vietnamu. Líbí se jim základna Cam Ranh. Je to hluboký přístav, kde mohou kotvit i ty největší válečné lodě.
Pokud se podíváme na Vietnamskou válku, jako na jednu z bitev Studené války, byla to bitva právě o Cam Ranh. Protože jakmile Američané z Vietnamu odešli, nastěhovali se sem Sověti. Sověti odtud odešli poté, co Studenou válku prohráli.
Americké válečné lodě již Cam Ranh pravidelně navštěvují a provádějí tam údržbu a doplňování zásob. Vietnam projevil přání, aby byla jejich přítomnost tam "více instituciolizovaná". Je celkem možné, že se tedy dočkáme Americké základny ve Vietnamu a Americko-vietnamského spojenectví zaměřeného na obranu Vietnamu před hrozbou Číny. A když popustíme uzdu temné fantazii můžeme si klidně představit další Vietnamskou válku, ve které bojují Američané po boku Vietnamců proti Číňanům. Ale i bez takovéhoto ponurého scénáře se z nešťastné Vietnamské války stane pouze epizoda v porovnání s tisíciletým nepřátelstvím Číny a Vietnamu.
Tak nám zvolili islamistického prezidenta v Egyptě. Evropští hlupáci se mohou radovat nad tím jak ta demokracie v Egyptě pěkně kvete. Izrael to vidí jinak. Izraelci vidí možnost války s Egyptem jako velmi pravděpodobnou. Izraelská armáda navrhuje své zvětšení o jednu celou divizi a chce postavit další letky bojových letadel a zvětšit válečné loďstvo. Izraelci si sice myslí, že hrozba války s Egyptem není akutní, ale mohla by vypuknout do deseti let. Navíc se ptají, co se stane, když opět vypuknou boje v Gaze? Co udělá Muslimské bratrstvo, jehož je Hamás odnoží. A co udělá Egypt, když bude Izrael nucen bombardovat Irán? To by pak věci trvaly rychleji než 10 let.
Tálibán skutečně zahájil ofenzívu v Afghánistánu. Akorát ne proti NATO nebo afghánským silám, ale proti civilistům. Zabíjení civilistů se stává tálibánskou taktikou posledních dnů. O podrobnostech dalších tálibánských útoků proti civilistům se dozvíte v dalším díle mého "seriálu" "informace z Afghánistánu". Každopádně útok Tálibánu vyvolal v Kábulu velké rozhořčení. Afghánské humanitární a sociální organizace tento útok odsoudily. Označily ho za "nelidský, odporující mezinárodním konvencím a ukazující slabost Tálibánu v boji proti afghánským bezpečnostním silám" Afghánské organizace ochránců lidských práv útok označily jako útok proti lidskosti. "Jedná se o nejhorší útok proti civilistům a zločin proti lidskosti" říkají doslova.
Když v roce 2006 zahájila v Iráku Al Kajda nesmyslné vraždění civilistů, kdy vyhazovala do povětří dokonce i mešity, doufala, že toto zabíjení blamuje Američany a donutí je z takového pekla uprchnout. Výsledkem však bylo, že se Iráčané obrátili proti ní. Kmeny v Ramádí nabídly spolupráci Američanům. Na základě toho začaly po celé zemi vznikat protiteroristické milice, které v bizarních uniformách jenž je odlišovaly od teroristů, jako byly teplákovky Adidas nebo silničářské vesty připomínající Bestie Boys v klipu Intergalactic, měly lví podíl na porážce Al Kajdy v Iráku. Rozpoutání krvavého masakru v Iráku označil i samotný Usáma za příčinu své porážky v zemi.
Tálibán, poučen s tohoto nezdaru, vyhlásil před léty novou oficiální taktiku, ve které vyzýval své polní velitele, aby se snažili zamezit ztrátám na civilistech. To, že to Tálibánci nedodržovali, je věc jiná.
Nyní Tálibán tuto taktiku definitivně opustil. Útočí na civilisty zcela bez rozmyslu a hromadně. O jednom z důvodů píše server Long war journal. Tálibánci se opět přiklánějí k více extrémní formě islamismu. Umírnění velitelé jsou likvidováni, jak se stalo nedávno v Pákistánu a jak ještě uvidíte se děje v Afghánistánu. Tálibánci tak opouštějí pozici boje o moc a dostávají se na iracionální pozice boje za čistou víru. Původní afghánští Tálibánci se tak dostávají do vleku teroristických organizací jako je síť Hakkání, Islámské hnutí Uzbekistánu, Laškar Táriba a Al Kajda.
Proč?
Je to z několika důvodů. Jednak ti umírněnější Tálibánci přešli na stranu vlády. Další umírnění byli zabiti těmi radikálními a rozpory uvnitř Tálibánu dál rostou. To jsou pozitivní výsledky vyjednávání s Tálibánem. Tálibán je teď krutější, ale je menší. To že se Tálibán vydal na mystickou cestu boje za čistou víru a opouští snahu získat politickou moc ukazuje, že je v zoufalé situaci. A proč se není schopen poučit z Iráku a obrací se k útokům, které proti němu popuzují civilní obyvatelstvo? Jednoduše proto, že jinou možnost nemá. Není schopen porazit NATO ani vládu a tak zabíjí civilisty.
Tálibánská ofenzíva proti civilistům je tedy indikátorem tálibánské prohry.
Vyhledávání
Dnešní den v historii
3.dubna 1915 přešlo u Dukelského průsmyku do zajetí 1800 můžu 28. pěšího (pražského) pluku. Nebyl to první případ. Například v bojích u Jaroslawi v říjnu předchozího roku se přidalo k Rusům šest rot 36. pěšího pluku a 30. zeměbraneckého pluku.
3.dubna 1420 – První husitský manifest. Pražané se na popud Jana Želivského a duchovních, uznávajících přijímání podobojí, zavázali hájit přijímání podobojí za každou cenu. Manifesty měly formu otevřeného listu, psaného dle určení česky, německy či latinsky.
Poslední komentáře
