Přihlášení
Spřátelené weby
ZPRÁVY
Ukrajinské volby velkou porážkou Ruska. Z šesti důvodů
Když se dívám na politické konsekvence toho, co se stalo na Ukrajině 25. května, tak se už nedivím úsilí Ruska namířeného na znemožnění konání prezidentských voleb u západního souseda. Průběh i výsledek voleb jsou ze všech úhlů pohledu obrovskou porážkou Ruska.
1) Ukrajinská vláda získala silnou demokratickou a právní legitimitu. Moskva přišla o argument pro útoky na Kyjev, podle kterého Ukrajině vládne nelegální chunta, která získala vládu ozbrojeným převratem
2) Další tři týdny politické nejistoty na Ukrajině nebudou. Porošenko vyhrál již v prvním kole. To znamená, že nová silnější vláda může rychleji přistoupit k boji proti separatistům. Silný mandát dává novému prezidentovi možnost provést radikální reformy.
3) Volby se konaly v části Doněcké a Luhanské oblasti, což dokazuje, že separatisté neovládají tyto dvě oblasti na sto procent. „Lidové republiky“ jsou fikcí a tato území zůstávají integrální částí Ukrajiny. Centrální vláda „pustila“ většinu měst Donbasu na období voleb, aby nezhoršovala situaci a nedopustila se většího prolití krve v době voleb.
4) Petro Porošenko je politik akceptovaný v celé zemi a to v mnohem větší míře, než jeho rivalové. V porovnání s předešlými prezidentskými volbami na Ukrajině je prvním prezidentem, který vyhrál stejně na západě, jako i v centru a na východě Ukrajiny. To je jednotící faktor, který oslabuje ruský vliv na východě a jihu země.
5) Neúspěch nacionalistických kandidátů vyvrací od února neustále opakovanou lež ruské propagandy o „banderovské chuntě“ v Kyjevě. Výsledky Ťahnyboka a Jaroše jsou dokonce horší než výsledky, kterých dosahovali v dobách Janukovyče (tehdy Ťahnybok získal 1,43%) před údajným fašistickým převratem. Moskva již bude těžko přesvědčovat Západ, že Kyjev je v rukách nacionalistů.
6) Porážka proruských kandidátů z „party Janukovyče“. Oficiální kandidát Strany regionů dostal podle všeho necelých 3,5 procent hlasů. Lídr komunistů dokonce jen 1,6%. Moskva již tedy na Ukrajině nemá ten nástroj, který využívala posledních 20 let – silné prorusky orientované politické prostředí. Včerejší volby ukázaly, že proruské sympatie jsou v dnešní Ukrajině polibkem smrti pro libovolného politika. Což ovšem není nic divného po posledních agresivních krocích Ruska, destabilizaci Donbasu a anexi Krymu.
Poznámka na konec: v době dopsání článku je na Ukrajině 16:17 hodin (15:17 SELČ). Podle ukrajinské Centrální volební komise je sečteno 80% okrsků (v 16:00 hodin místního času). Dosavadní výsledky pěti nejúspěšnějších kandidátů jsou následující: Porošenko - 54%, Tymošenková - 13.16%, Ljaško - 8.51%, Hricenko - 5.4% Tihipko - 5.21%
Volební účast dosáhla 60,45 procent.
Autor žije na Ukrajině
Vyhledávání
Dnešní den v historii
21.listopadu 1347 – Karel IV. založil benediktinský klášter na Slovanech, zvaný též emauzský (v dnešním Novém městě pražském)
21.listopadu 1276 – Přemysl Otakar II. uzavřel ve Vídni příměří s římským králem Rudolfem I. Habsburským.
21.listopadu 1916 zemřel rakousko-uherský panovník František Josef I.