ZPRÁVY

Zveřejněno: 21. 4. 2014 19:53 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Politika

Ruská i česká politická bída

Ve středu dne 16. 4. 2014 jsem se zúčastnil Liberálního fóra na pražské Kampě na téma "Rusko a ztráta evropské bezpečnosti". Liberální fórum je diskusní platforma při Liberálně ekologické straně založena Michalem Horáčkem. V minulém článku jsem popsal podle mně hlavní myšlenku celé diskuze- ekonomické sankce proti Rusku. Nebylo to však vše, co tam zaznělo a i další vyslovené myšlenky si zaslouží zveřejnit.

Hosty tohoto fóra byli Luboš Dobrovský, bývalý ministr obrany, Martin Bursík, předseda strany LES, novináři Petra Procházková a Libor Dvořák, politolog Josef Mlejnek, hudebník a bývalý politik Michael Kocáb a bývalý velvyslanec v USA a Rusku Petr Kolář. Mezi organizátory a publikem jsem zaznamenal přítomnost političky Kateřiny Jacques, dokumentaristky Olgy Sommerové, expolitika Jana Rumla a bývalého ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila a mnohých dalších…

Účastníci tohoto setkání se například vyjadřovali k postoji politiků, kteří jsou momentálně u moci. Luboš Dobrovský vyhodnotil Zemanovy výroky o odstrašování Ruska za prázdné, protože nejsou naplněné žádnými konkrétními politickými kroky. Kritizován byl i premiér Sobotka. Michael Kocáb o Sobotkovi konstatoval, že zmírňuje ruskou hrozbu a straší nás tím, co nás to bude stát, být proti Rusku aktivní.

Martin Bursík viděl současnou situaci jako příležitost pro Česko, které mohlo Evropě předat svou zkušenost s  ruskou okupací. Tato příležitost však byla promarněna. Naštěstí, se iniciativy chopilo Polsko. Díky za Sikorského, konstatoval Bursík. Připomněl rovněž diskuzi o výstavbě protiraketového radaru v Brdech. Radar byl test, zda jsme ve sféře ruského zájmu. (Navzdory tomu, že jsme ve strukturách Západu). Připomněl, že se na celé diskuzi projevil vliv ruských tajných služeb a lidí, kteří mají své ekonomické zájmy v Rusku.

Samozřejmě, že účastníci kritizovali i Václava Kaluse, o kterém bylo řečeno, že k obraně Putina používá argumenty propagandy jeho režimu (Dobrovský). Kocáb Klausovy komentáře k současné situaci v Evropě označil za nehorázné.

Mluvilo se i o Zaorálkovi, o kterém Dobrovský řekl, že je jediným českým politikem u moci, který vidí nutnost účinných sankcí vůči Rusku. Michael Kocáb zdůraznil nutnost právě Zaorálka podpořit a označil to, za jednu z možných věcí, které můžeme udělat.

Neméně zajímavé bylo hodnocení současného Ruska a jeho politiky, které z úst zúčastněných zaznělo.

Petra Procházková konstatovala, že současná situace je způsobena Putinovými zvrácenými osobním i ambicemi a současně konstatovala, že si momentálně Rusko dělá ze Západu legraci. S Dobrovským se shodli v tom, že se za poslední roky Putinův ruský režim nezměnil a že je tudíž nepřekvapilo, to, co se stalo.  Dobrovský připomněl, že ruská vojenská doktrína umožňuje bránit Rusy v jakékoliv zemi, kde  se cítí ohroženi. Pokud nebude Rusko zastaveno, nebude okupovat jen Krym a východní Ukrajinu, ale Ukrajinu celou a ale i další země a to až tak daleko, jak mu to bude umožněno. Zatímco Rusko v roce 2013 zřídilo speciální jednotky určené k zahraničním intervencím, NATO není v současnosti schopno vojensky ubránit nikoliv Ukrajinu, ale členské země v Pobaltí. Lavrov již vyhrožuje Lotyšsku, a pokud se nic nezmění, je pravděpodobné, že na konec bude obsazeno i ono. A NATO prostě nemá sílu, aby tomu zabránilo.

Libor Dvořák konstatoval, že zatímco po Stalinovi zůstal v Rusku Stalinismus, který má své fanoušky i dnes, po Putinovi zbude Putinismus, který hromadně zachvátil obyvatelstvo.

Politolog Mlejnek vidí paralelu mezi současným Ruskem a předválečným Německem, mimo jiné i proto, že Rusové jsou Putinovi vděčni, stejně jako němci Hitlerovi, za zlepšení ekonomické situace.

Situaci ruských disidentů připomněl Michael Kocáb, který je ohodnotil jako lidi, kteří projevují obdivuhodnou statečnost. Na adresu západní politiky konstatoval, že západní politici sice umí perfektně analyzovat a popsat, co se děje, ale že se to bohužel neodráží v jejich činech. Putin došel až do dnešní situace jen proto, že si to mohl dovolit. Vracíme se k politice usmiřování. Velké skupiny obyvatelstva se Putinovy politiky zastávají.

Petr Kolář zase popisoval ruskou politickou mentalitu. Ruští politici říkají svým zahraničním partnerům: "Co nám budete říkat, co máme dělat, když jsme vás osvobodili." Konstatoval, že pokud dá někdo Rusku najevo, že se ho bojí, Rusové si ho okamžitě přestanou vážit.

Ptám se tedy. Chceme, aby si nás Rusové vážili nebo ne?

Vyhledávání

Dnešní den v historii

3.prosince 1621 se narodil Bohuslav Balbín, historik a literární teoretik

Poslední komentáře

Asi ani jedno tvrzení není pravdivé; Sověti zaplatili asi 1/10 tzv. reverzním land-leasem; po válce měli zaplatit za nez...
přidal komentář v Kirkham Virgil Paul
Dobry den, pise se tady, ze se uz asi nikdy nedozvime, zda nezkuseny mlady pilot atd....., nevim, jestli je mozno po vic...
Označení kulometná pistole jednoznačně vychází z německého Maschinenpistole (doslova strojní pistole). Ostatně Maschinen...
odpověděl na komentář #4812 v Norové ve Waffen-SS
Díky moc, teď píšu něco na http://www.valka pod jako paulito :-)...
přidal komentář v Norové ve Waffen-SS
Velmi dobře napsaný článek. Oceňuji detailní zpracování dané problematiky, lepší jsem nečetl. Děkuji LFS