Přihlášení
Spřátelené weby
ZPRÁVY
Smrt ruského patriarchy a územní celistvost Gruzie
Když 26.8.08 Kreml uznal nezávislost Abcházie a Jižní Osetie, místní proruští ortodoxní křestˇané jásali, že se zbaví duchovního vedení gruzínské církve a hupnou pod vedení moskevského patriarchy. Uznal nás Kreml, uzná nás moskevský patriarcha .Značně se však přepočítali, a kupodivu i duo Putin/Medvěděv.
Přestože se Alexis II pravidelně objevoval po boku Putina a žehnal veškeré jeho brutalitě v Čečensku, náboženská integrace se nekonala, naopak, 7.10.08 tiskový mluvčí moskevského patriarchy otec Vladimir Viguljanskij prohlásil, že moskevský patriarcha „ neshledává žádný důvod k revizi gruzínských hranic.“
Moskevský patriarcha, na rozdíl od jiných duchovních, tuto otázku nechtěl řešit ani na posledním synodu ruské ortodoxní církve.
Třebaže Alexis II rozhodl, že i na Rusy okupovaných gruz. územích nadále působí gruzínská církev (třebaže po etnickém vyčištění zde žádní Gruzínci již asi nejsou) , oponentní proud duchovních vůči Alexisi II si naopak na okupovaných gruz. území počíná velmi agresívně a přeorganizovává zdejší farnosti a vysvěcuje kostely za potlesku místních Moskvou sponzorovaných proruských duchovních .
Z ruských fondů byl renovován klášter Novyj Afon na severu Abcházie, poutní místo četných ruských věřících.
Moskevský patriarcha byl dlouholetým osobním přítelem gruzínského Ilji II, se kterým se mj. shodl na protizápadních postojích a spolu s ním odsoudil koncepci západního individualismu . Alexis II nechtěl přijít o jeho podporu v době, kdy na Ukrajině a jinde ( pobaltské země,Moldávie ) ,jsou kanonické hranice moskevského patriarchy zpochybňovány .
Ačkoliv byl Alexis II možná křestˇanským „ centristou“, zůstala ortodoxní církev pod jeho vedením jednou z nejkonzervativnějších křestˇanských komunit.
S papežem se přel o ruské uniaty ortodoxního rituálu, ale napojené na Řím , Alexis II tvrdil, že na „jeho“ kanonickém teritóriu nemají co dělat, a spor s Vatikánem se vyostřil , když papež Jan Pavel II navštívil 01 Ukrajinu, a zejména v roce 02,kdy Vatikán zřídil v Rusku 4 katolické diocéze . MOW to řešila vyhoštěním jednoho katolického biskupa a několika katolických kněží …
„Oteplení“ nastalo v roce 05 s intronizací papeže Benedikta XVI, a poté, co Alexis II navštívil v říjnu 07 Francii, se spekulovalo, že je to předehra k jeho historickému setkání s papežem někde na neutrální půdě …
Alexis Ridiger,původem Estonec, dosazený 1961 KGB za biskupa Talinu a Estonska ( v Mitrochinově archívu je veden jako agent Drozdov) ,od 1986 metropolita Leningradu a Novgorodu, od června 90 moskevský patriarcha, který odmítl podanou ruku Jana Pavla II o smír, zemřel 5.12.08 (79) ,o dva měsíce později co odmítl uznat nové pirátské „ pseudostátečky“ , které uznalo duo Putin/Medvěděv.
Zbývá se dozvědět, kdo bude příštím moskevským patriarchou – metropolita Cyril ze Smolenska, odpovídající za vnější vztahy moskevského patriarchátu, či Putinův záhadný zpovědník otec Tichonov ?
Převzato z blogu autorky na adrese http://kostlanova.blog.idnes.cz ,kde naleznete její další články. Na Vojsku se nachází část zabývající se s ním související tématikou.
Vyhledávání
Dnešní den v historii
3.dubna 1420 – První husitský manifest. Pražané se na popud Jana Želivského a duchovních, uznávajících přijímání podobojí, zavázali hájit přijímání podobojí za každou cenu. Manifesty měly formu otevřeného listu, psaného dle určení česky, německy či latinsky.
3.dubna 1915 přešlo u Dukelského průsmyku do zajetí 1800 můžu 28. pěšího (pražského) pluku. Nebyl to první případ. Například v bojích u Jaroslawi v říjnu předchozího roku se přidalo k Rusům šest rot 36. pěšího pluku a 30. zeměbraneckého pluku.
Poslední komentáře
