Přihlášení
Spřátelené weby
ZPRÁVY
Francie hledá vědce
Zatímco francouzský prezident vyhlásil svoji „ velkou“ podporu francouzské vědě, vláda peníze na výzkum podstatně snížila. Po explozi poválečné vědecké generace Francie zažívá akutní nedostatek vědců nejen pro klesající porodnost, ale i proto, že francouzští vědci pracují jen 35 hodin týdně, a odcházejí do důchodu o 5-10 let dříve než vědci anglosaští, němečtí a japonští …
Na rozdíl od anglosaských univerzit, středisek praktického výzkumu a spolupráce s konkrétními firmami, jsou francouzské univerzity izolovány nejen od francouzských firem, ale i jedna od druhé …
Dalším problémem je příliv studentů s hodností bakaláře, jejichž počet stále roste díky stále rostoucímu výběru škol a předmětů, které bakalářské studium nabízejí – úroveň znalostí a počet studentů schopných pokračovat ve vědeckém studiu přímo úměrně jejich počtu klesá …
Francouzský průmysl se svými znárodněnými podniky se na podpoře výzkumu nepodílí, a tradiční kolbertismus ovlivňuje i podporu ze strany státu.
Po pádu berlínské zdi, opětovných privatizacích a burzovním liberalismu, který preferuje krátkodobé, ale jisté průmyslové příjmy, začaly podniky delokalizovat své výzkumné laboratoře do zemí třetího světa, či nesystematicky vytvářet vědecké laboratoře k ad hoc potřebám …
S rozšířením internetu nastal úpadek vědecké činnosti z přemíry informací, které lze snadno sehnat na internetu - studenti a vědci jsou pohodlnější, méně tvořivější a vynalézavější než jejich předchůdci, přestali číst evropské vědecké časopisy, a omezují se jen na americké …
Některé obory, např. biologie, jen přežívají, studenti prahnou po výnosných oborech .
V US mají stejný problém, třebaže jej zvládli po americku - většina US doktorů a vědců pochází z Dálného východu …
Převzato se svolením autorky z jejího blogu na adrese http://kostlanova.blog.idnes.cz ,kde naleznete její další články. Na Vojsku se nachází část zabývající se s ním související tématikou.
Vyhledávání
Dnešní den v historii
21.listopadu 1276 – Přemysl Otakar II. uzavřel ve Vídni příměří s římským králem Rudolfem I. Habsburským.
21.listopadu 1347 – Karel IV. založil benediktinský klášter na Slovanech, zvaný též emauzský (v dnešním Novém městě pražském)
21.listopadu 1916 zemřel rakousko-uherský panovník František Josef I.