ZPRÁVY

Zveřejněno: 12. 3. 2014 20:54 Napsal Lubomír Stejskal
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Politika

Turistika: Tuniská provokace

• Norwegian Jade je název luxusní výletní lodi patřící do flotily společnosti Norwegian Cruise Linea (NCL). Ačkoli by podle názvu měla sídlit na severu Evropy, není tomu tak. Její ústředí se nechází v Miami na Floridě.

Její plavidla brázdí s turisty světová moře a oceány. Také Středomoří se zastávkami v řadě evropských a afrických přístavů. Inu, romantická dovolená par excellence. Kdo by po něčem takovém netoužil.

V neděli (9/3) došlo ovšem při jedné takové plavbě snů k incidentu, který jeden z pasažérů označil za nejhorší zážitek ve svém životě. Norwegian Jade zakotvila na severu Tuniska v přístavu La Goulette a turisté se chystali udělat to, co dosud kdekoli jinde. Vystoupit na břeh, prožít den v hostitelské zemi a pak pokračovat po vlnách dál.

Cestující vyplnili obvyklé vstupní formuláře – a pak přišla studená sprcha. Tuniské úřady na loď sdělily, že vystoupit mohou všichni turisté kromě těch, kteří mají pas Státu Izrael. Ti museli po dobu zastávky zůstat na plavidle.

Je to samozřejmě skandální diskriminace. V médiích se hned objevila kritika. Nikoli ovšem tuniských úřadů, ale provozovatele lodi a organizátora zájezdů, společnosti NCL. Podle kritiků měla společnost na podobné praktiky klienty předem upozornit a hlavně – podobným přístavům, které takto selektují turisty, se vyhnout.

Rozhorčení je na jedné straně oprávněné: zaplatíme-li si luxusní jachtu se zastávkami v jadranských přístavech a nebudeme-li moci vystoupit třeba v Dubrovníku jenom proto, že jsme turisté z ČR, zatimco spolucestující odjinud si mohou toto město dosyta vychutnat, je to pádný důvod k roztrpčení.

Na druhé straně ale není jasné, jestli organizátoři výletu mohli předem vědět, že se tuniské úřady tak iracionálně zachovají.

Ať tak či onak, reakce NCL na sebe nenechala dlouho čekat. Plavební společnost oznámila, že pro příště ruší svoji zastávku v Tunisku. Výkonný ředitel Kevin Sheenan v mailu, z něhož citoval server Tunisialive napsal:

„Chceme vyslat silné poselství Tunisku a přístavům na celém světě, že nebudeme tolerovat takového nahodilé akty diskriminace vůči našim hostům. Jsme pobouření tím, co se stalo a skutečností, že jsme o těchto praktikách nebyli uvědoměni v předstihu.“

Dovětek autora blogu. Často, také v souvislosti s krizí Ukrajina – Krym – Rusko slýcháme, že politika je jedna věc a byznys druhá. Z výše uvedeného případu a zejména z reakce NCL je patrné, že ačkoli peníze jsou v byznysu vždy „až na prvním místě“, mohou nastat situace, kdy je správné a nutné preferovat „vyšší princip mravní“.

Ostatně byli to Tunisané, kdo zase jednou upřednostnil politiku nenávisti před normálně fungující turistikou. A čistě ekonomicky: kdo koho víc potřebuje? Bohatí turisté na lodích NCL Tunisany na pobřeží, nebo Tunisané na pobřeží bohaté turisty z NCL?

Převzato se svolením autora z jeho blogu lubomirstejskal.blog.iDNES.cz

Vyhledávání

Dnešní den v historii

23.listopadu 1457 zemřel Ladislav Pohrobek (český král 1444 – 1457)

Poslední komentáře

Asi ani jedno tvrzení není pravdivé; Sověti zaplatili asi 1/10 tzv. reverzním land-leasem; po válce měli zaplatit za nez...
přidal komentář v Kirkham Virgil Paul
Dobry den, pise se tady, ze se uz asi nikdy nedozvime, zda nezkuseny mlady pilot atd....., nevim, jestli je mozno po vic...
Označení kulometná pistole jednoznačně vychází z německého Maschinenpistole (doslova strojní pistole). Ostatně Maschinen...
odpověděl na komentář #4812 v Norové ve Waffen-SS
Díky moc, teď píšu něco na http://www.valka pod jako paulito :-)...
přidal komentář v Norové ve Waffen-SS
Velmi dobře napsaný článek. Oceňuji detailní zpracování dané problematiky, lepší jsem nečetl. Děkuji LFS