Přihlášení
Spřátelené weby
ZPRÁVY
Moldova: Nic nového
• Už je to tak. Dění na Ukrajině, a do toho musíme zahrnout i tamní volby do parlamentu, chtě nechtě způsobilo, že Republika Moldova se alespoň na několik dnů dostala do centra pozornosti. Kvůli tamním volbám.
Poté, co se většina Ukrajinců obrátila ve volbách čelem k Západu a zády (zemanovci mohou nahradit expresivnějším výrazem) k Rusku, čekalo se, jak budou hlasovat voliči v Moldově. V médiích byl vytvořen virtuální falešný obraz: kdo sleduje moldovskou situaci povrchněji než povrchně, mohl nabýt dojmu, že v Kišiněvu vládnou proruské síly a že vítězství prozápadních stran by bylo div ne neočekávanou senzací. Tak tomu sice bylo, ovšem před řadou let. Dnes je situace docela jiná. Tytam jsou doby, kdy komunisté obsazovali v parlamentu se 101 křesly nadpoloviční počet mandátů: v únoru 2001 sedmdesát jedna, v březnu 2005 padesát šest a v dubnu 2009 šedesát.
Už během předchozích volebních období (po předčasných volbách v červenci 2009 a pak v listopadu 2010) vládla v Kišiněvu prozápadní koalice. Její klíčové strany, liberální demokraté (PLDM), demokraté (PDM) a liberálové (PL), získaly většinu 55 křesel. Proruská levice tvořená socialisty a komunisty obdržela 25 a 21 mandátů. Ačkoliv socialisté volby vyhrály, s komunisty dají dohromady pouze 46 hlasů ze 101 – a nikdo jiný s nimi do koalice nepůjde. Za zmínku stojí dramatický propad komunistů, zjevně ve prospěch socialistů, kteří v předchozím parlamentu vůbec nepůsobili: z dvaačtyřiceti křesel na polovinu. Prozápadní partaje sice mírně ztratily (-4), ale pořád mají relativně pohodlnou většinu.
Pro lepší orientaci přináším následující čísla v jednoduchém přehledu.
VOLBY 2010
Komunisté … 42 mandátů (-6)
LDP … 32 (+14)
PDM … 15 (+2)
PL … 12 (-3)
Pravice celkem … 59
VOLBY 2014
Socialisté … 25 (+25)
Komunisté … 21 (-21)
Levice celkem … 46
PLDM … 23 (-9)
PDM … 19 (+4)
PL … 13 (+1)
Pravice celkem … 55
Pro většinu z nás, pro koho je Moldova synonymem nanejvýš lahodného červeného vína, je toto dalším kamínkem do mozaiky poznání. Komunisté a spolu s nimi ani proruští socialité nejsou v této chudé východoevropské zemi už nějaký čas takovým lákadlem, jak by si možná mnozí přáli. Nemýlím se, že pane Vyvadile a spol.?
Pokud Moskva po volbách v Moldově protestuje, ba zuří, jak se na serverech dočítáme, víme proč. Řeči se vedou, voda v Dněstru teče – a volební výsledky jsou tím, co rozhoduje o politické orientaci státu.
Převzato se svolením autora z jeho blogu lubomirstejskal.blog.iDNES.cz
Vyhledávání
Dnešní den v historii
21.listopadu 1276 – Přemysl Otakar II. uzavřel ve Vídni příměří s římským králem Rudolfem I. Habsburským.
21.listopadu 1347 – Karel IV. založil benediktinský klášter na Slovanech, zvaný též emauzský (v dnešním Novém městě pražském)
21.listopadu 1916 zemřel rakousko-uherský panovník František Josef I.