Přihlášení
Spřátelené weby
ZPRÁVY
Požadavky prezidenta Karzáího
Reálnost, motivace a vážnost posledních požadavků prezidenta Karzáího. O tom, jestli jde o divadlo pro domácí veřejnost nebo vážně míněnou věc.
V reakci na zabití 16-ti civilistů v Afganistánu požaduje prezident Karzáí stažení vojáků koalice na základny.Tudíž by tam tito vojáci mohli maximálně cvičit Afghánce, případně je zásobovat, ošetřovat a podobně a s Talibanem by bojovat nemohli, protože jak je známo, Taliban se nachází "tam venku", nikoliv na základnách západních zemí. Splnění Karzáího požadavku by tedy znamenalo předání odpovědnosti dalšího boje se zbytky Talibanu Afgháncům.
Západní státy si nepřejí nic jiného a jednou k tomu určitě dojde a právě tohle se v Afghanistánu stane. Jenže ne teď. Aby bylo možno předat odpovědnost Afghancům musí být afghánská armáda a policie na takové úrovni, aby tento úkol zvládly a to je to o co se teď všichni v Afghanistánu snaží. Pokud by však k takovýmto krokům došlo nyní, mohlo by se stát, že dosažené úspěchy v Afghanistánu by byly pohřbeny. Proto ani Obama, ani Cameron, ani Merkelová, i když z Afghanské války nadšení nejsou, nechtějí pustit tento balvan, když už jsou téměř na vrcholku kopce. Byl by to holý nesmysl.
Osobně se domnívám, že ani prezident Karzáí není tak hloupý, že by si to neuvědomal a že by toužil celou věc uspěchat. Přece si nebude pod sebou dobrovolně podřezávat větev.
Domnívám se tedy, že Karzáí vznáší takovéto požadavky, aby uklidnil tu část Afghánské společnosti, která užívá nabyté svobody (např. slova) k tomu, aby ji zničila. Je to křičící menšina, ale ta vždy hraje větší roli než mlčící většina. Počty těch Afghánců, kteří nedávno demonstrovali proti spálení koránu se dají srovnávat např. s počtem příznivců naší Dělnické strany. Považuji Afgánské islamisty za takové místní skinheads.
Další indicií, která ukazuje na to, že právě proto Karzáí takové požadavky vznesl je jejich načasování na včerejší čtvrtek. Jak známo nejen v Afghanistánu, jako v muslimské zemi vypukají demonstrace a nepokoje často právě po pátečních kázáních v mešitách.
Karzáího požadavek je dle mě tedy nejspíše politickým divadlem pro vlastní zemi a logika věci pro tento předpoklad svědčí.
Když se podíváme na osud podobného Afghánského požadavku, kterým bylo zastavení "nočních nájezdů" což jsou v podstatě útoky speciálních jednotek na Taliban, což je taktika, která Talibancům působí velké ztráty, ale je nepopulární, protože členové západních i místních speciálních jednotek prohledávají v noci vesnice, což je jistě velmi nepříjemné, zjistíme, že ho Afghánci prosazují již dlouhé měsíce.Pořád o něm mluví, ale noční nájezdy stále trvají.
Nebo jiný příklad. Pákistánská vláda vždy protestuje proti útokům amerických bezpilotních letadel na svém území a vždy nějak vyhrožuje , že s tím něco udělá, ale to je tak všechno. V médiích se často objevují spekulace, že Pákistán s USA ve skutečnosti spolupracuje (alespoň ta část, která je proti Talibanu, protože je nepopiratelné, že značná část Pákistánské politiky, tajných služeb, armády i společnosti je islámistická).
Domnívám se tedy, že nyní to bude, tak, že Afghánští politici budou mluvit o stažení NATO na základny, což se potáhne ještě dlouhé měsíce až roky a pak až na to bude skutečně země připravená, tak k tomu dojde.
Samozřejmě to propagandisticky zneužije Talibán jako své vítězství a zneužijí to i západní média pro které to bude jen dalším důkazem "americké prohry" Jenže to bude ve skutečnosti výhra.
Jednoduše řečeno, čím později západ na Karzáího požadavky přistoupí, tím lépe pro Afghánistán i svět a tím více budou výsledky Afghánského tažení pojištěny.
Vyhledávání
Dnešní den v historii
21.listopadu 1916 zemřel rakousko-uherský panovník František Josef I.
21.listopadu 1276 – Přemysl Otakar II. uzavřel ve Vídni příměří s římským králem Rudolfem I. Habsburským.
21.listopadu 1347 – Karel IV. založil benediktinský klášter na Slovanech, zvaný též emauzský (v dnešním Novém městě pražském)