Přihlášení
Spřátelené weby
ZPRÁVY
Humanitární bombardování je správné II
Krize v Sýrii opět vzdálila veřejné mínění správným hodnotám, které stojí za to prosazovat. Je potřeba se k nim veřejné přihlásit, aby nedošlo k nedorozumění. Následující dva články jsou inspirovány polemikou mezi Ondřejem Neffem a Martinem Horským.
Pokračování z minula
Humanitární bombardování je totiž jen expresívní výraz pro něco, co by se spíše dalo evidovat jako humanitární intervence. Tím nemyslím evakuaci postižených nebo dodávky humanitární pomoci. Tím myslím použití síly anebo jak se kdysi říkalo použitím války. Humanitární intervence je ozbrojený zásah směřující k zabránění humanitární katastrofy jako je vybíjení civilního obyvatelstva za použití konvenčních nebo nekonvenčních zbraní. Je to rovněž intervence k zabránění extrémně krutého zacházení s vlastním obyvatelstvem. Je to intervence směřující k odstranění teroristů nebo režimů, které jim poskytují útočiště. Humanitární intervence je intervence směřující k potlačení možnosti použití zbraní hromadného ničení proti lidem ve vlastním nebo třetím státě. Humanitární intervence může být použita jen tam, kde je předpoklad, že násilí které při ní bude použito, nenapáchá větší škody, než násilí proti kterému je použita. Pokud by tomu nebylo, nebyla by to humanitární intervence, ale normální agrese. A minimálně od konce studené války se západ nikdy žádné agrese nedopustil, protože splnil vždy tyto podmínky. Minimálně po skončení studené války západ nikdy neutočil v zemích, kde by nebyla válka nebo, kde by nepanovala taková krutovláda, která si žádala stejné oběti jako válka nebo které by válku nevedly.
Proto jsem souhlasil s intervencí v Somálsku, kde panoval hladomor a válka a kde se nedala intervencí situace už zhoršit a proto jsem byl smutný, když ji Clinton odpískal.
Proto jsem byl zoufalý, když bylo ve Rwandě vyvražděno 800 000 lidí a nikdo s tím nic neudělal.
Proto jsem byl smutný, když se masakrovali dlouhé měsíce lidé v Bosně. Pak stačilo 3 dny bombardování a bylo po všem.
Proto jsem vždy schvaloval bombardování Jugoslávii, které zastavilo etnické čistky v Kosovu a situaci uklidnilo. Výsledek není moc dobrý, ale horší by byl, kdyby se nezasáhlo.
Proto podporuji Izrael, protože Židé mají nejen nárok na svou vlast, ale protože uznávají Západní hodnoty. Ne, oni je neuznávají, oni je pomohli vytvořit.
Proto jsem vždy podporoval válku proti terorismu po celém světě.
Proto podporuji svrhávaní těch nejhorších diktátorů, jako byli Saddám Husajn a jako je Bašár Asad.
Proto podporuji snahu zabránit režimům jako je Írán v získání jaderné zbraně.
Proto podporuji pomoc povstalcům proti diktátorům, jako se stalo v Libyi a stane se v Sýrii a nemám proti tomu výhrady, protože povstalci a islámští teroristé nejsou jedna a ta samá skupina.
Proto podporuji země jako je Egypt, Irák, Libye nebo Afghánistán, které se snaží dokázat, že i ony mají nárok na to mít svobodu udržovanou demokratickou vládou.
Proto podporuji NATO, které je jedinou mezinárodní organizací schopnou výše zmíněné věci provádět a proto nemám rád OSN, které je dělat schopno není.
Proto podporuji USA, protože jsou jediným státem, který je schopen zasáhnout samostatně, když organizace a mezinárodní spolupráce selže. A když se tak nebudou chovat USA, ale Francie budu podporovat Francii a když se tak bude chovat třeba Indie, budu podporovat Indii. Budu podporovat každý demokratický stát. Budu podporovat i Rusko nebo Čínu pokud se stanou demokratickými a svobodnými.
Proto podporuji humanitární intervence a proto se nestydím říct, že podporuji humanitární bombardování. Svět je díky tomu lepší.
Humanitární bombardování je správné.
Vyhledávání
Dnešní den v historii
21.listopadu 1276 – Přemysl Otakar II. uzavřel ve Vídni příměří s římským králem Rudolfem I. Habsburským.
21.listopadu 1347 – Karel IV. založil benediktinský klášter na Slovanech, zvaný též emauzský (v dnešním Novém městě pražském)
21.listopadu 1916 zemřel rakousko-uherský panovník František Josef I.