Přihlášení
Spřátelené weby
ZPRÁVY
Beslan, jak posloužil Putinovi
Známý moskevský spisovatel*1962 Viktor Pelevin vystihl názor ruských občanů na Putinovu „řízenou“ demokracii slovy :“ Říše zla topící se v petrodolarech je lepší, než banánová republika dovážející banány z Finska …“ .
Tak jako Putin ku svému zviditelnění potřeboval obsazení ruského Dagestánu „islámisty“ Šamila Basajeva a jeho „alkajdisty“ Jordánce Chatába, a útoky „Čečenců“ na paneláky v 8/99 pro druhé tažení do Čečenska, potřeboval i Dubrovku z 10/02, aby získal mezinárodní „certifikaci“ pro označení čečenských rebelů za „teroristy napojené na „al-Qajdu“ (EU a Izrael jeho hru přijaly, ale Washington, třebaže jej 7.7.04 podpořil v „boji proti terorismu“, nepřestal ještě v červenci 04 požadovat „ mírové vyřešení čečenské otázky politickým jednáním s Maschadovem“, a vyhradil si právo s umírněnými čečenskými separatisty jednat, což Putin označil za „ politicky nekorektní“, protože Putin ústy svého zástupce v Bruselu Sergeje Jastržembského oznámil, že s „ Maschadovými „ teroristy nikdy vyjednávat nebude ( 8.9. Putin vyhlásil odměnu 10 mil. dolarů za informaci, která povede na dopadení Šamila Basajeva či prez. Maschadova, Šamil Basajev vyhlásil okamžitě odměnu 20 mil. dolarů na dopadení Vladimíra Putina) …
(Mimochodem, Washington dal souhlas se zanesením Šamila Basajeva do seznamu mezinárodně hledaných teroristů, uloženého u OSN, až v 8/03 ,aby si Putina udobřil ohledně Iráku …) .
Po svém druhém zvolení prezidentem v roce 04 , kdy mu Schröder a Chirac v rámci protiamerické koalice „leštili boty“ ,, si Putin mohl ledacos dovolit (Schröder + Chirac :“Vždytˇjsme tuto „jednotu“ tak těžce slepovali…“ ) …
V době likvidace Chodorkovského Jukosu kdy FSB preventivně trávila z obavy z listopadových prezidentských voleb na Ukrajině protiruského kandidáta Viktora Juščenka , Beslan Putinovi doslova „spadl z nebe“ …
Jako předehra k Beslanu posloužilo „žhavé ruské jaro a léto“ připomínající útoky na paneláky z léta/podzimu 99,kdy „Maschadovovi teroristé“ nechávali v MOW vybuchovat jednu bombu za druhou, a Putin prohlašoval , že „čečenské teroristy“ nemilosrdně rozpráší …
Také v létě 04 uprostřed „teroristických“ výbuchů Putin a jeho dvorní image- tvůrce Gleb Pavlovskij důrazně veřejnost upozorňovali na „čečenskou“ stopu a „ Maschadova“ organizujícího všechny protiruské útoky …
V 5/04 Putinovi údajně GRU zabila Kadyrova staršího (což Putinovi konečně umožnilo vyhodit z funkce jelcinovského náčelníka genštábu Anatolije Kvašnina, oficiálně jej však zabili „Maschadovi teroristé“ ) , v 6/04 podivné přepadení policejních zbrojních skladů v Ingušsku, v 8/04 bombové a sebevražednické útoky v moskevském metru s 11 mrtvými + 24.8.04 podle FSB dvě sebevražednice simultánně vyhodily do povětří dvě ruská letadla s 90 mrtvými ( v rámci ruského „nepořádku“ to byly tytéž „čečenské“ šahidky, faktem je, že ony dvě Čečenky ,37 a 30 let, zmizely po cestě z Grozného do Baku, ale i se sedmiletou neteří, takže očividně byly uneseny, a jejich doklady byly zneužity) .
Právě po tomto „ teroristickém „ útoku ze 24.8.04 Putin tvrdě zkritizoval „naprosto nedostatečnou pozemní bezpečnostní kontrolu na ruských letištích" a prohlásil, že „ v Izraeli by se to stát nemohlo „ , a při té příležitosti do nebe vychvaloval izraelskou protivzdušnou obranu, „nejdokonalejší na světě „ …
Beslan
a) Kremlu otevřel cestu k „normalizaci“ Čečenska tím, že na mezinárodní scéně definitivně zkriminalizoval jediného zákonného prezidenta Aslana Maschadova, kterého bylo nutno v zájmu „normalizace“ zavraždit (viz Maschadov, hon na čečenského prezidenta) …
Po Beslanu se v zahraničí nenalezl již nikdo, kdo by k jednání s „teroristou“ Maschadovem Putina vybízel , a protože Beslan jej definitivně na mezinárodního teroristu pasoval, třebaže Maschadov útoky na civilisty nonstop zakazoval, a 1.9.04 ústy svého londýnského tiskového mluvčího Zakajeva prohlásil, že „jeho jednotky“ se na této akci nepodílejí, a vyzval tyto „ šílence“ k propuštění rukojmích …
Po Beslanu jej speciální ruské jednotky , nyní již bez ohledu na city Západu, mohly zavraždit, což se i 8.3.05, 6 měsíců po Beslanu, stalo …
b) upevnil a posílil osobní moc Putina
Tak jako Dubrovka, i Beslan byl v Putinově politickém životě významnou křižovatkou. Pár dní po Beslanu Putin vytáhl na světlo boží své „bezpečnostní balíčky“ , připravené v šuplíku, kde čekaly na vhodnou příležitost k vyhlášení ( v roce 1930 Stalin nechal zavraždit miláčka Petrohradu Kirova, jednou ranou se tak zbavil svého politického konkurenta, a zároveň vyhlásil rozšíření pravomocí bezpečnostních složek, které otevřely cestu k čistkám z 30.let) …
Putin vyhlásil:
aa) totální reorganizaci všech bezpečnostních složek a podstatné rozšíření jejich pravomocí (13.9.04)
3 týdny po beslanském masakru, 22.9.04, dolní komora ruského parlamentu Duma v čele se svým Putinovi oddaným předsedou Borisem Gryzlovem přijala výzvu Putina ze 13.9.04, a „ v zájmu národní bezpečnosti“ drtivou většinou požadovala další navýšení rozpočtu bezpečnostních složek …
K zákonu o boji s terorismem z 11/02, přijatém měsíc po Dubrovce, bylo připojeno přes 40 novelizací, na jejichž vypracování se významnou měrou podílely tajné služby (vstup cizinců do země, pohyb osob na ruském území, omezení tiskové svobody aj.) …
Vyhlášení dalších „protiteroristických“ zákonů bylo spojené s vyhlášením „ boje proti korupci“ (za bakšiš ruská policie prodá nejen řidičský průkaz, ale vytvoří na přání i novou identitu jednotlivce), který Putin vyhlásil hlavně proto, že rozvětvená a zkorumpovaná státní byrokracie, jejímž hlavním příjmem jsou úplatky od podnikatelů, je hlavní překážkou jeho snahy vytvořit slepě poslušnou mocenskou vertikálu …
60% etnických Rusů novým bezpečnostním zákonům tleskalo, a požadovalo , aby pro všechny Čečence platil zákaz vstupu do ruských měst .
V ruských městech se pod záminkou honů na teroristy uskutečnily postbeslanské policejní razie proti kavkazským etnikům , do nichž se přimísily gangy s vyholenými lebkami, které na ulicích Moskvy v protikavkazských pogromech napadaly všechny, kteří vypadali „neslovansky“ či měli „neslovanské“ jméno – Čečence, Dagestánce, Inguše, Ázerbájdžánce, Arménce bez rozlišení napadaly, podpalovaly a plenily jejich majetek .
bb) přezbrojení ruské armády novými jadernými zbraněmi (17.11.04)
konkrétně mobilní verzí rakety Topol-M, která je odpovědí na US odstoupení od smlouvy ABM ( z roku 72) v roce 01, zakazující rozmístˇovat protiraketové systémy. Putin v roce 02 na oplátku odstoupil od smlouvy START II, což mu umožnilo rozmístit dle libosti rakety s několikanásobnými jad. hlavicemi .
Přesto v 5/02 Washington a MOW podepsaly smlouvy o snížení svých jad. strategických arzenálů během 10 let ze 7.000 na 1.500 hlavic pro každého.
Poslední zkoušky mobilní verze Topol-M se konaly v 12/04, armáda je měla dostat v roce 05, ale Putin slovy „ ruská armáda dostane zbraně, které nikdo nemá a dlouho mít nebude“ , mohl mít na mysli i nové námořní střely Bulava, jejichž první testy se konaly v roce 05.
Když se Putin usadil do prez. křesla, armáda byla v dezolátním stavu, její branci páchají často pro šikanu sebevraždu a z armády hromadně dezertují. V 3/00 rozpočet armády činil 9,42 mld euro, v roce 04 před Beslanem to bylo již 14,85 mld euro.
Po Beslanu v důsledku nepřátelských aktů „Maschadových“ teroristů z léta vůči ruskému státu byl Putin „donucen“ v době, kdy stát nevyplácel ani důchody důchodcům ani platy horníkům, věnovat do armádního rozpočtu navíc ještě 1.7 mld dolarů ( kdyby se s Maschadovem dohodl na politickém vyřešení čečenského konfliktu, jak po něm před Dubrovkou požadoval Západ, nebo kdyby protiruští teroristé vymřeli, rozpočet ruské armády by byl velmi chudý , třebaže ruský státní podnik Rosoboron Export v roce 04 prodal zbraně za 5 mld dolarů) …
Ministr obrany Sergej Ivanov oznámil, že „armáda v roce 05 nakoupí ze svého navýšeného rozpočtu 4 strategické jad. střely s mnohonásobnými hlavicemi, 9 voj. satelitů a 5 raketových odpalovacích zařízení …
Putin chce obnovit voj. dominanci Ruska zejména ve středoasijských republikách, kde chce otevřít nové ruské voj. základny, a vytlačit odtud po 9/11 nově vzniklé US základny . Kreml si stěžuje, že výzvědné letouny NATO Orion nonstop přelétávají jižní hranice Ruska v oblasti Kaspického moře, takže ruské stíhačky Suchoj-27 je neustále musí vykazovat z ruského vzdušného prostoru …
V 11/04 Putin zároveň rozhodl o vytvoření nové instituce, která bude soustředˇovat všechny armádní zakázky, aby nedocházelo ke zpronevěřování armádních fondů …
Moskva/MOW vždy vycházela lépe s US republikánskými prezidenty, Bush na rozdíl od EU Putinovi telefonicky vyjádřil „svůj obdiv“ , že s teroristy nevyjednává ani jsou-li v sázce životy dětí ( Dick Cheney Bushovi radost trochu zkazil, protože prohlásil,že „ není definitivně jisté, zda na Beslanu měla podíl „al-Qajda“ ), což mu Putin oplatil 6.9.04 : když se jej novináři ptali, jak by ohodnotil výsledky průzkumu veřejného mínění, ve kterém vyšlo najevo, že by 7% Rusů hlasovalo v US volbách pro prez. Bushe, 25% pro Johna Kerry, a 50% projevilo absolutní nezájem, Putin nejprve diplomaticky odpověděl, že „ je jedno, kdo je v Bílém domě, protože Rusko bude spolupracovat s každým US prezidentem,, , nicméně položertovně dodal, že „ mezi těmito sedmi procenty jsou nejvlivnější lidé (z Kremlu)“ …
Putin poté začal pět chválu na „seriózního kolegu“ Bushe, jenž od prvního setkání s ním ve Slovinsku dokázal „ číst z hloubi Putinovy duše“ , a pochválil jej za „ všechno, co dokázal v boji s terorismem v Iráku“ , nicméně „ v tomto boji mu Rusko do Iráku nemůže vyslat na pomoc své vojáky „ , rozesmutnil se Putin.
cc) Putin vyhlásil novou bezpečnostní doktrínu (8.9.04)
Putin v nové doktríně (založené na izraelské) ústy náčelníka genštábu Jurije Balujevského vyhlásil, že ruské elitní jednotky mohou podniknout (skromně prohlásil nejaderné) údery kdekoliv na světě, aby zlikvidovaly teroristické základny ohrožující Rusko ( Medvěděv v 2/010 Rusku ještě „vyhradil právo“ použít jad. zbraně jako první v případě, že bude napadeno konvenčními zbraněmi, a bude ohrožena jeho existence) …
V té době byl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na návštěvě v Izraeli.
Izraelská média o beslanské tragédii podrobně informovala a přirovnala ji k tragédii v Beeršeba na jihu Izraele v réžii palestinského komanda.
Izraelský ministr zahraničí Silvan Šalom prohlásil, že „terorismus v Rusku má stejné kořeny jako ten, co napadl NYC, Tel Aviv a Madrid ... „ .
Proto Izrael bez výhrady podpořil Putina v taktice „nikdy nevyjednávat s teroristy, i kdyby měly padnout hlavy 300 dětí „ …
Jeden blízký spolupracovník Šarona novinářům vysvětlil izraelskou bezpodmínečnou podporu Putinovi bez ohledu na prostředky , které v boji proti „terorismu“ používá tím, že „není možné podporovat národněosvobozenecká hnutí, která se uchylují k terorismu, a zároveň odsuzovat islámistický terorismus …“.
Izraelský premiér Ariel Šaron se 6.9.04 telefonicky spojil s Putinem a navrhl mu „ společný boj se světovým džihádem s tím, že je načase , aby se „demokratický“ svět “spojil …
Putin nabídku „rád“ přijal, a oba státy se rozhodly posílit svoji vojenskou spolupráci, zejména výměnu zpravodajských informací , které si stejně již čile dlouhá léta vyměňovaly .
V roce 02 důstojníci ruských elitních jednotek v čele s gen. Vjačeslavem Ovčinnikovem přednášeli na izraelské Vojenské akademii strategii ruských elitních jednotek v Čečensku, a poté, co se vrátili, uplatnili taktiku izraelské armády – vyhodili do povětří domy čečenských atentátníků, a přijali i izraelskou taktiku preventivních úderů …
Oba státy zintenzívnily spolupráci zejména v oblasti vývoje nových zbraní, např. bitevním vrtulníku Kamov Ka-52 či špionážním elektronickém letounu včasné výstrahy AWACS-50 .
Na rozdíl od Izraele však Washington přijal novou „postbeslanskou“ ruskou bezpečnostní doktrínu Putina velmi chladně .
Washington Putina znovu důrazně varoval před voj. zásahem v Gruzii, na který by Washington „zareagoval odvetným opatřením“ ( „předvedl“ v 8/08) ...
Putin totiž zahajoval každý den poukazováním na to, že v gruzínském průsmyku Pankisi mají základnu čečenští teroristé, a denodenně vyzýval Tbilisi, aby přijala po vzoru MOW protiteroristická opatření, aby čečenští teroristé nerejdili na jejím území, jinak podnikne na gruzínském území preventivní údery …
Na to senátor Sergej Mironov poznamenal, zda by si Putin neměl zamést před vlastním prahem, neboťˇ výsledek inventury ruské výzbroje je katastrofální : ruská armáda beze stopy ztratila 72.000 kusů zbraní, zbraně beslanského komanda byly ukradeny z ingušského skladu FSB …
dd) Putin 6.9. 04 vyhlásil novou zahraniční politiku, která učinila definitivní tlustou čáru za ruskou orientací na arabské státy : spolupráce mezi MOW a arabskými státy se rozpadla spolu s rozpadem SU v 12/91, a zejm. ode dne , kdy do Kremlu přišel premiér Putin.
V den své první korunovace v 3/00 Putin poobědval s bývalým sovětským disidentem Nathanem Ščaranským, jenž se mezitím stal ministrem v pravicové koalici Šarona.
Schůzka byla nečekaná, Ščaranskij čekal na moskevském letišti na odlet svého letadla do Tel Avivu, když k němu přijela limuzína a odvezla jej do Kremlu …
O dva roky později se Putinův emisar na své cestě po BV odmítl setkat s Jásirem Arafatem …
Prudce se zvýšil objem rusko-izraelského obchodu , podporovaný miliónovou ruskou diasporou v Izraeli (jedna šestina izraelského obyvatelstva, „sovětští“ Židé se do Izraele masově přistěhovali v letech 1982-1992), která si na svém ruském původu velmi zakládá, mluví rusky, čte ruský tisk, sleduje ruskou TV, a nevzdává se ani svého vepřového skrze Rusy zakládaná uzenářství, což je v Izraeli přijímáno s velkou nelibostí …
Ruská diaspora sice není ortodoxní, ale je tvrdě protipalestinská (,Palestince přezdívá „černými“, tak jako Puškin nazýval obyvatele Kavkazu) , takže zastánci proarabské linie, např. bývalý špión Jevgenij Primakov, již nejsou v MOW v kurzu …
Existuje však jeden obrovský rozdíl mezi izraelskou a ruskou politickou scénou : v Izraeli opozice dle libosti a bez zábran veřejně kritizuje vládní politiku …
ee) Putin opětovně zavedl „sovětskou“ centralizaci regionů tím, že zlomil moc regionálních guvernérů, kteří byli za Jelcina voleni přímo občany daných oblastí (v praxi místními oligarchy) , od 10/04 je jmenuje prezident, místní dumy je mohou jen schválit či odmítnout (což se za Putina nikdy nestalo) , jsou tudíž Kremlem kdykoliv odvolatelní ...
Putin guvernérům přistřihl křidélka hned po svém nástupu na trůn v 3/00, když je všechny vyhnal ze senátorských křesel, která měli rezervované jako prerogativum (čímž senát ztratil roli „ozvěny“ regiónů ), a jmenoval nad nimi svoje osobní emisary, kteří na guvernéry v regiónech dohlíželi,bytˇ bez valného výsledku …
Putin skoncoval i s jelcinovským výdobytkem volit v přímých volbách 89 představitelů republik a oblastí , jejichž volbou pověřil jen místní parlamenty z kandidátů, které navrhuje hlava státu ( překazil tak naděje některých prez. kandidátů, např. Sajída Paši Umachanova z Dagestánu, známého řeckořímského zápasníka, který byl přesvědčen, že jej jeho fanoušci v prvních dagestánských prez. volbách v roce 06 zvolí ) …
Prezident dosazuje do regionů i policejní šéfy,, šéfy regionálních bezpečnostních služeb a prokurátory … (Státní aparát v Rusku byl za Jelcina děravý jako ementálský sýr, prohnilý nejen korupcí, ale i byrokracií, která si všechna Jelcinova nařízení vyložila po svém nebo v rámci místní praxe, tj. postaru …) .
ff) opětovně reformoval ve svůj prospěch volební systém do Dumy přechodem od většinového systému k systému poměrného zastoupení, aby byly privilegovány velké strany na úkor malých straniček a nezávislých kandidátů, které tímto z Dumy vypudil , protože povolil jen poslance na kandidátkách politických stran …
V Dumě jeho reformy odsoudila nezávislá poslankyně Oxana Dimitrijevová, která je označila za likvidaci glasnosti, a bývalý poradce Jelcina Grigorij Satarov, jenž prohlásil, že Putin svoji „řízenou“ demokracii zamýšlí jen jako „úvod do diktatury“ (slůvko vertikální moc/řízená demokracie Putin poprvé použil vzápětí po svém zvolení v roce 00) .
Sergej Kovalev z Memorial o Putinovi prohlásil:“ Je nechutné, že prezidentem je expodpluk. KGB, ale ještě nechutnější je, že jej voliči tak upřímně volí.“
gg) Putin opatřil média o trochu větším náhubkem, a stále agresívněji útočil na nevládní organizace, zejména na ty, které byly sponzorovány ze zahraničí , protože od svého nástupu úspěšně skoncoval jak s nezávislými médii, tak s informovaností veřejnosti, s nezávislou Dumou i s nezávislým soudnictvím.
Nevládní organizace, respektive to, co z nich ještě zbylo jako Memorial, jsou poslední komunitou, kterou Putin nekontroluje …
V rámci podlézání Rijádu (tj. nevládní islámistické organizaci Islamic Relief) se Putinovi nedaří likvidovat ani ostudné čečenské tábory v Ingušsku ve správě FSB.
Uprchlíci se do Čečenska vrátit nechtějí ani za finanční odměny, ani pod tlakem hrozeb. Putin nenechal v Čečensku, ani v Rusku pracovat Lékaře bez hranic, kteří Světovou zdravotnickou organizaci varují, že „Rusko je nevybuchlou bombou na TBC, která se v ruských zanedbaných oblastech, jako je Sibiř či Severní Kavkaz hrozivě šíří, nemluvě již o věznicích, kde TBC vládne, a propuštění vězni ji roznáší mezi obyvatelstvem.
ff) ohledně Severního Kavkazu , které se podle Putina stalo „platformou mez. terorismu“ („ Tato oblast je ve vleku domácího i mez. terorismu, a výsledky boje proti němu zde jsou žalostné „ … litoval se Putin), Putin po Beslanu prohlásil, že „zde bude muset Rusko provést radikální administrativní řez „, jehož vypracování svěřil svému spolurodáku z Petrohradu loajálnímu Dmitriji Kozakovi, kterého jmenoval předsedou Federální komise pro Severní Kavkaz, jejímž smyslem je zavést na Severním Kavkaze paralelní federální ruskou vládu, za kterýmžto účelem kumuluje pravomoce federálních ministerstvech a tajných služeb .
Je však otázkou, zda její vytvoření někam povede, protože v této oblasti měli vždy hlavní slovo ruští generálové …
V rámci své „řízené“ demokracie tak Putin posílil vertikální řízení státní moci.
Po Beslanu již nebylo pochyb, že je novému carovi Putinovi nutno vyjádřit solidaritu. Proto se proputinovská strana Sjednocené Rusko po Beslanu výrazně „nafoukla“ … Vstoupila do ní celá vlna guvernérů a státních úředníků, kteří novému carovi spěchali políbit ruku .
Putin s Gryzlovem požadovali znovuzavedení sovětského systému „propiska „ , administrativní registraci pohybu občanů , tj.omezení jejich pohybu vydáváním povolení k pobytu, a za důležitý úkol vytyčili ustavení “svazáckých“ organizací, které mladé vedou k „vlastenectví“ (k loajalitě k carovi) , a dobrovolných (stalinských) milic s páskou na rukávu, které hlídkují jako pořádková služba v ulicích …
Putin také varoval občany před kontaminací ukrajinským scénářem …
Ve shodě s programem strany zavést policejní stát šéf FSB vybídl ruské občany k trvalému poskytování informací o podezřelých osobách ve svém okolí, dominantní rys stalinismu …
Časopis The Economist z 18.9.04 napsal Mráz vane z Kremlu, Putin zneužil Beslan k utvrzení své osobní moci.
List Komsomolskaja pravda v 9/04 vznesl otázku :“ Do jakého státu se zítra s Putinem probudíme ?“
Také Jelcin se na svém „ vejminku“ poprvé od 31.12.99 probudil, a pohrozil Putinovi otevřeným dopisem v listu Moskovskoe novosti ze 17.9.04, aby se „neopovažoval“ zlikvidovat ústavu z roku 93 , která byla schválena v lidovém referendu, protože „ potlačení demokratických svobod by bylo vítězstvím teroristů „ ( Jelcin se v tomto otevřeném dopise, na rozdíl od zcela „chladného“ Putina , jenž kamenně poděkoval zásahovému komandu za „dobře odvedenou práci“ , zatímco postiženým rodinám zmasakrovaných rukojmích se ani neomluvil, a ze státní pokladny jim nechal vyplatit nedůstojnou almužnu,, hluboce omluvil za tragédii ve škole :“ Nemám slov pro vyjádření soucitu s pozůstalými, ale odpovědnost za tragédii nese každý dospělý Rus, který děti neochránil ani nezachránil“ .
Šéf malé opoziční straničky Jabloko liberál Grigorij Javlinskij Putinovy reformy odsoudil jako „posilování osobní moci Putina a ne boj proti terorismu“. „Jestliže Putin po Beslanu tvrdí,že žijeme v zemi, kde politický systém neodpovídá úrovni rozvoje,chce tím říci, že to, co potřebujeme, je jeho diktatura.“
Převzato z blogu autorky na adrese http://kostlanova.blog.idnes.cz ,kde naleznete její další články. Na Vojsku se nachází část zabývající se s ním související tématikou.
Vyhledávání
Dnešní den v historii
4.prosince 1268 – Uzavření Poděbradské smlouvy mezi českým králem Přemyslem Otakarem II. a Oldřichem Korutanským. Oldřich Korutanský, který neměl dědice, se zavazoval, že po jeho smrti připadne korutanské vévodství českému králi. Byli však pominuti Oldřichovi sourozenci, kteří se se ztrátou území nechtěli nechat smířit. Po porážce Přemysla Otakara římským králem Rudolfem Habsburským byly Přemyslu Otakaru Korutany zase odebrány.
4.prosince 1942 potopily v Neapoli americké bombardéry B-24 italský lehký křížník Muzio Attendolo.