Přihlášení
Spřátelené weby
ZPRÁVY
Rusko-turecké „ euroasijské “ partnerství
Rusko a Turecko/TR, historičtí dědiční nepřátelé, kteří za sebou mají 13 společných válek, patřící k soupeřícím vojenským protipólům, spolu čile obchodují a spolupracují, Ankara si takto konzoliduje své hranice na východě.
Hlavní opěrný pilíř NATO před blízkovýchodní i ruskou bránou, lišácké TR veřejně přiznalo, že si spolu s Kremlem nepřeje mít v Černém moři US plavidla, oba státy mj. popudila US intervence v Iráku, kdy TR bylo zděšeno, že se Washington snaží vybudovat na jeho hranicích silný kurdský stát, a Kreml po US intervenci počítal s TR přímluvou v Bagdádu, aby ruské obří společnosti mj. Rosneft, Zarubejneft (aktivní v Uzbekistánu), a zatím stále soukromý Lukoil ( s šéfem Vagit Alekperov) mohly znovu začít těžit na ropných polích WestUrna 2 a Bin Umar …
Kulminačním bodem těchto kvetoucích obchodních vztahů ( RF je dnes druhý obchodní partner TR po Německu). byla návštěva Putina v Ankaře na podzim 04.
Je však komické , kdo se vlastně přátelí s kým …
Podle ruského velvyslance v Ankaře si Putin, známý likvidátor čečenských „islámistů“ , často telefonuje s TR premiérem Erdokanem, známým islámistou, jenž se od svého nástupu v roce 02 snaží nenápadně, ale jistě uskutečňovat svoji vlastní , na armádním velení zcela nezávislou zahraniční politiku, a nejen zahraniční …
Nejvíce prý diskutují o bezpečnosti Černého moře, které by si chtěli, v lepším případě, „rozdělit“ …
„Obchod nahradil politiku“, píše TR tisk, a jmenuje např. stavbu Kremelského paláce, superhotelu v přesné kopii moskevské pevnosti Kremlu v lázeňském letovisku Antalyi, jako symbol nového rusko-tureckého přátelství …
Na TR plážích Egejského či Středozemního moře se každoročně promenádují přes dva milióny ruských turistů, takže západní turisté se rozhorlují, že angličtinu vystrnadila ruština …
Velvyslanec Pjotr Stegny prohlásil, že „ Rusové a Turci si dobře rozumí, protože mají stejnou povahu „ …
Turecké podniky získávají v Rusku jeden kontrakt za druhým, zejména ve stavebnictví , každoročně v objemu několika mld dolarů …
Druhou rusko-tureckou společnou vášní je energetika, Gazprom uspokojuje již jednu třetinu TR spotřeby zemního plynu , a TR počítá s tím, že se dodávky plynu zvýší 2x přes plynovod BlueStream, který povede v hloubce 2.100 m pod mořem …
Ruská společnost Transneft, která má monopol na dopravu ruského zemního plynu, s Ankarou projednává desítky projektů na výstavbu dalších plynovodů, mj. jeden ve východní Thracii od Černého do Egejského moře , a druhý v Anatolii od přístavu Samsun v Černém moři do přístavu Keyhan ve Středozemním moři .
Je zde jen jeden „menší“ problém, a to, že obě černomořské úžiny jsou velmi úzké, a ruské tankery v nich mají kvůli důkladným bezpečnostním prohlídkám velké prodlevy.
V rusko-tureckém rouchu přátelství však nadále zejí hluboké trhliny ,
a) Ankara Kremlu nikdy neodpustí, že na jaře 04 po krachu referenda OSN o znovusjednocení Kypru, Rusko použilo svého veta proti návrhu na vylepšení mezinárodního statutu turecké části ostrova ….
b) navzájem se obviňují z podpory separatistů - Kreml rozčilují „nadměrné „ sympatie Ankary k severokavkazským muslimským etnikům, jejichž mnozí čelní protiruští aktivisté nalezli útočiště v TR, zatímco Ankara Kremlu vyčítá, že sponzoruje separatistickou Kurdskou stranu pracujících/PKK …
c) významný spor trvá ohledně jižního Kavkazu, zejména Gruzie, kdy mj. Putin před svým vpádem do Gruzie přijal s velkou nevolí návrh Ankary vyslat do Gruzie mírové jednotky TR armády, aby vytvořily nárazníkové pásmo mezi gruzínskými jednotkami a proruskými separatisty z Jižní Osetie …
d) zájmy obou států na sebe podstatně narážejí i v Arménii
Převzato se svolením autorky z jejího blogu na adrese http://kostlanova.blog.idnes.cz ,kde naleznete její další články. Na Vojsku se nachází část zabývající se s ním související tématikou.
Vyhledávání
Dnešní den v historii
21.listopadu 1347 – Karel IV. založil benediktinský klášter na Slovanech, zvaný též emauzský (v dnešním Novém městě pražském)
21.listopadu 1916 zemřel rakousko-uherský panovník František Josef I.
21.listopadu 1276 – Přemysl Otakar II. uzavřel ve Vídni příměří s římským králem Rudolfem I. Habsburským.