ZPRÁVY

Zveřejněno: 17. 6. 2013 18:47 Napsal Lubomír Stejskal
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Úvahy, názory

Sarah Palinová k Sýrii: Má co říci

Občas podlehneme. Dojmu, že opozice bujující proti autoritářskému režimu přinese zemi demokracii. Nebo alespoň lepší politické poměry. Neplatí to, žel, vždy a všude. Rozhodně na to nemůžeme sázet v muslimských zemích.

Jak se bude vyvíjet politická situace v Sýrii v případě, že Asad padne? Že nová Sýrie bude vzorovou arabskou demokracií, tomu nevěří snad nikdo. Právem – a v tom je ta potíž.

Před několika dny Spojené státy oznámily, že protiasadovské opozici poskytnou zbraně. Podle serveru iDNES se představitelé Syrské osvobozenecké armády obrátili nejen na Američany, ale také na Francouze a Brity. Tedy na klíčové země Západu, svobodného světa.

Vnucují se pochybnosti. Ví Obama, koho podporuje? Může garantovat, že vzbouřenci nebudou horší než Asad? Tím tohoto autokrata nehájím, jen se ptám. Nemám totiž jistotu, zda se nynější kroky Západu ve prospěch syrské opozice neobrátí proti němu jako kdysi jistě nutná a pochopitelná americká podpora Talibanu ve válce s prosovětským loutkovým režimem v Afghánistánu.

Vždyť součástí nesourodé syrské opozice jsou i džihádisté z Fronty an-Nusrá. Tedy teroristé napojení na al-Kajdu.

Je to prekérní situace. Mám ze syrského bojiště schizofrenní pocit. Na jednu stranu mě těší neúspěchy vládních sil, na druhou stranu mě děsí úspěchy opozice. Co s tím? Nevzpomínám si, kdy jsem takové dilema řešil naposledy.

V těchto dnech mi hodně pomohla Sarah Palinová. Mnohými Čechy (a o to víc Američany) vnímaná jako hloupá husa z aljašského Zapadákova. O víkendu promluvila na konferenci konzervativní organizace Faith and Freedom Coalition (FFC). Když z jejího vyjádření o situaci v Sýrii vypreparujeme (a necháme těm, komy byly určeny) americké vnitropolitické prvky, zůstane  základní myšlenka. Interpretuji volně: nebylo by lepší v zemi, kde se obě strany navzájem zabíjejí a ani jedna není zárukou dodržování základních lidských práv, a za situace, kdy obě shodně provolávají Allahu Akbar, abychom nechali na Alláhovi, ať to tam vyřeší? „I say let Allah sort it out.“

Jinými slovy, Palinová vybízí k neutralitě v tomto konfliktu. Za sebe dodávám: myšlenka, která je pro mé dilema východiskem. Thank you so much, Mrs Palin. Vždycky jste měla co říct.

Převzato se svolením autora z jeho blogu lubomirstejskal.blog.iDNES.cz

Vyhledávání

Dnešní den v historii

21.listopadu 1276 – Přemysl Otakar II. uzavřel ve Vídni příměří s římským králem Rudolfem I. Habsburským.

21.listopadu 1916 zemřel rakousko-uherský panovník František Josef I.

21.listopadu 1347 – Karel IV. založil benediktinský klášter na Slovanech, zvaný též emauzský (v dnešním Novém městě pražském)

Poslední komentáře

Asi ani jedno tvrzení není pravdivé; Sověti zaplatili asi 1/10 tzv. reverzním land-leasem; po válce měli zaplatit za nez...
přidal komentář v Kirkham Virgil Paul
Dobry den, pise se tady, ze se uz asi nikdy nedozvime, zda nezkuseny mlady pilot atd....., nevim, jestli je mozno po vic...
Označení kulometná pistole jednoznačně vychází z německého Maschinenpistole (doslova strojní pistole). Ostatně Maschinen...
odpověděl na komentář #4812 v Norové ve Waffen-SS
Díky moc, teď píšu něco na http://www.valka pod jako paulito :-)...
přidal komentář v Norové ve Waffen-SS
Velmi dobře napsaný článek. Oceňuji detailní zpracování dané problematiky, lepší jsem nečetl. Děkuji LFS