Přihlášení
Spřátelené weby
ZPRÁVY
Postavme se maskirovce
Komentář ke článku na Idnes o maskirovce a dodatek o tom, jak se s ní dá bojovat.
Všimněte si, že slova, které dalo Rusko světu, v drtivě většině popisují jen samé hnusné věci. Stalinova houpačka, kaťuše, Molotovovův koktejl… pozitivní slova perestrojka a glasnosť, druhdy tak populární se nakonec neujala… za to výraz pro určitý způsob lhaní Potěmkinova vesnice ano.
Slovo maskirovka má podobnou šanci jako tyto výrazy. O tom, co je to maskirovka píše Idnes. Myslím, že to článek vystihuje přesně a že Rusko politiku maskirovky uplatňuje.
Abych tento článek doplnil, myslím si, že základním principem maskirovky je "škoď svému nepříteli co nejvíce, ale vždy tak, aby si to mohl popřít". Nic se nedělá otevřeně, vše se dělá maskovaně, proto maskirovka. Vojska vysílat zásadně neoznačené, svou propagandu maskovat jako názor veřejného mínění, své agenty maskovat jako místní povstalce. Nový druh utajení, který není určen k tomu, aby nepřítel nevěděl, co děláte, ale je určen k tomu, aby vám to nemohl dokázat.
Nikoliv druhotným cílem maskirovky je vypadat, že ten, kdo se před ní brání je agresivnější než vy. Znáte ty lidi, kteří rádi urážejí a provokují a pak, když dostanou facku, tak jsou rozhořčení násilím. To je maskirovka. Cílem maskirovky je, aby ti, kteří se brání vaší propagandě, vypadali jako blázni nebo lháři. Aby ti, kdo se brání vaší infiltraci, vypadali jako nedemokraté a ti, kteří se brání vašemu útoku, vypadali jako agresoři. Číňané dali světu kung-fu. Rusové dali světu maskirovku. Kung-fu byla revoluční bojová technika jednotlivce. Maskirovka je revoluční bojová technika státu. Maskirovka není vojenská invaze, není to terorismus, je to zkrátka maskirovka. Nový, třetí způsob agrese.
Rusko to nejprve jako bolševická velmoc zkoušelo vojensky, ale nikam to nevedlo. Pak to tedy zkusilo ideologicky, ale to taky zkrachovalo. A pak přišlo s maskirovkou. Další způsob, jak usilovat o světovládu.
Někdy si připadám, jako by ruští politici nic jiného nedělali, než jen vymýšleli stále nové způsoby expanze své země. Není tedy divu, že přišli na maskirovku.
Přesto bych to neviděl tak černě jako Idnes. Nemyslím si, že se proti maskirovce nedá bránit. Uznávám, že při maskirovce nejde o vítězství, ale o způsobení co největšího chaosu, který pak může využít Rusko ve svůj prospěch. Rusko vypouští svůj chaos do sousedních zemí jako pavouk, který vypouští jed do svých objetí, který je zabije, aby je mohl pozřít. Rusko, které v rámci maskirovky obviňuje západ, že rozšiřuje svou obranou svobody chaos, přišlo s tím nejdokonalejším nástrojem pro způsobení chaosu v historii, s maskirovkou.
Ale jak se tedy proti maskirovce bránit? Jde to. Maskirovka není superdokonalý nástroj, jen nový a domnívám se, že to, co se teď děje na Ukrajině, je aspoň dočasně Putinova porážka na Ukrajině i navzdory sofistikované maskirovce. A z této porážky bychom se měli poučit. Ukrajinci ignorovali ruskou hru na příměří a na jednostrannou humanitu a pustili se do toho, ať si Rusové a prorusové hystericky ječí. Ať si nastrkují plačící ženy před kamery, jak chtějí. Prostě teď vypadají násilněji než Rusové, no a co?
Podobné znaky možného vítězství nad maskirovkou vykazoval i Západ, když Putin říkal, stahuju své vojáky a ti v Donbasu nejsou mi lidé, takže jim nemohu nic rozkázat. V tu chvíli Západ řekl, výmluvy nás nezajímají, řekni jim veřejně, ať složí zbraně nebo sankce. To bylo dobré a hodně anti maskirovací. Ale mělo to jedno chybu. Západ to nesplnil, takže Ruská maskirovka bude pokračovat.
Nevýhodou maskirovky je i to, že na rozdíl od klasické invaze nebo terorismu se do boje proti maskirovce může zapojit každý. Například argumentací proti ruské propagandě a vyvracením ruských lží. Můžete být chromý, ale můžete s pohodlí svého pokoje bojovat s ruskou maskirovkou, s ruskou invazí.
Můžete podporovat politiky, kteří se maskirovky nebojí. Můžete organizovat nebo podpořit akce proti maskirovce a můžete pomoct zemím a lidem maskirovkou postiženým.
Důležité je nebýt pasivní. Nemusíte trénovat boj proti ruským tankům. Můžete se však postavit maskirovce. Postavíte se?
Vyhledávání
Dnešní den v historii
4.prosince 1942 potopily v Neapoli americké bombardéry B-24 italský lehký křížník Muzio Attendolo.
4.prosince 1268 – Uzavření Poděbradské smlouvy mezi českým králem Přemyslem Otakarem II. a Oldřichem Korutanským. Oldřich Korutanský, který neměl dědice, se zavazoval, že po jeho smrti připadne korutanské vévodství českému králi. Byli však pominuti Oldřichovi sourozenci, kteří se se ztrátou území nechtěli nechat smířit. Po porážce Přemysla Otakara římským králem Rudolfem Habsburským byly Přemyslu Otakaru Korutany zase odebrány.