Přihlášení
Spřátelené weby
ZPRÁVY
Ohlédnutí za dnem: Jeden z 23 169
• Asi není možné znát všechny oběti válek a teroru, kterým byl v Izraeli v rámci Dne vzpomínek věnován dnešní den (4/5). Každý má v paměti především své nejbližší, kteří přišli o to nejcennější – vlastní život. Ale jistě nejen je.
Osobně v tento den vzpomínám na jednoho z oněch 23 169, jehož příběh mě hluboce oslovil. Bylo to nedlouho po mých dvacátých narozeninách, když jsem 4. července 1976 poslouchal po poledni slovenské zprávy BBC. Celé byly věnovány záchranné operaci, kterou dodnes považuji za jednu z nejúspěšnějších, nejúžasnějších a nejexcelentněji provedených protiteroristických akcí v moderních lidských dějinách. Izraelská armáda tehdy zachránila drtivou většinu rukojmí z uneseného letadla, které letělo z Tel Avivu do Paříže. Po mezipřistání v Aténách byl Airbus A300 unesen a skončil na letišti ugandského města Entebbe na břehu Viktoriina jezera.
Jedním z velitelů byl i Jonathan Netanjahu, starší bratr současného premiéra Benjamina Netanjahua. Také díky skvělým velitelským schopnostem, odvaze a neohroženosti Jonathana, zvaného Joni, byla záchranná operace, už vzhledem k vzdálenosti od Izraele a všem okolnostem s tím souvisejícím, mimořádně zdařilá. Ze 104 rukojmí (většinu z 248 cestujících, Neizraelce a Nežidy, teroristé propustili; posádka zůstala s rukojmími dobrovolně) pouze čtyři přišli o život. Jako technickou zajímavost je možné uvést, že izraelská letadla startovala z letiště v Šarm aš Šajchu, které mnozí čtenáři znají z dovolenkové cesty na Sinaj. Do Entebbe to je vzdušnou čarou zaokrouhleně tři tisíce kilometrů; asi jako z Prahy letecky do egyptské Hurghady.
Stínem na skvěle provedené operaci bylo kromě smrti čtyř rukojmí také to, že při akci padl Jonathan Netanjahu. Vynikající voják Obranného vojska Izraele. Bylo to něco, s čím jsem se tehdy nedokázal smířit a dodnes toho hluboce lituji. Proč nás opouštějí ti nejlepší z nejlepších? Joni takový byl; proto mám v osobním koutku ve svém bytě fotografii tohoto hrdiny a během izraelského Dne vzpomínek mu věnuji své myšlenky. A nyní také tento článek.
Převzato se svolením autora z jeho blogu lubomirstejskal.blog.iDNES.cz
Vyhledávání
Dnešní den v historii
21.listopadu 1347 – Karel IV. založil benediktinský klášter na Slovanech, zvaný též emauzský (v dnešním Novém městě pražském)
21.listopadu 1276 – Přemysl Otakar II. uzavřel ve Vídni příměří s římským králem Rudolfem I. Habsburským.
21.listopadu 1916 zemřel rakousko-uherský panovník František Josef I.