Přihlášení
Spřátelené weby
ZPRÁVY
Cenzura, nebo lekce z odpovědnosti demokracie?
• Média jsou plná arabských (tehdy, od té doby se změnil politický slovník, dnes tedy palestinských) uprchlíků. Málo se ale mluví o souběžné záležitosti: vyhnání statisíců Židů z arabských zemích po vzniku Izraele (1948).
Při té příležitosti uspořádá izraelský prezident Reuven Rivlin ve své jeruzalémské rezidenci v neděli 30/11 vzpomínkové setkání. Mezi účastníky měl být také zpěvák Amir Benayoun. Úřad prezidenta však jeho pozvání zrušil.
Důvodem je Amirova píseň na aktuální téma. Ovlivněn nedávnými krvavými útoky teroristů proti izraelským civlistům v Jeruzalémě složil a natočil píseň „Ahmed miluje Izrael“. Je o Arabu Ahmedovi, který se navenek chová mírumilovně, ale když se dostanete do jeho blízkosti a otočíte se, vrazí vám kudlu do zad.
Je to umělecky ztvárněná reakce na událostí, které se nedávno staly. Připomínat jistě netřeba, jsou k nalezení na většině zpravodajských serverů.
Pro lepší představu jsem si dovolil klíčovou pasáž textu písně volně přebásnit.
Pravda je
neřád jsem nevděčný
však též i to
ač zlý jsem bez viny
Nebyl jsem k lásce vychován
Až přijdeš a nastavíš mi záda
má čepel mezi žebroví
s rozkoší bude zasouvána
Dnes mírný a smějící se pán
A zítra … zas další Žid
mým nožem bude peklu dán
Anglická varianta je uvedena dole pod čarou.
Úřad prezidenta vyhodnotil text jako protiarabský. Generální ředitel prezidentské rezidence Harel Tubi vysvětlil, proč Amir nebude na slavnost pozván. Takováto vyjádření v čase napětí a konfliktu, třebaže mohou být výrazem frustrace a bolesti, jsou v rozporu s odpovědností, která je vyžadována od úřadu prezidenta a ostatních institucí s vlivem na veřejnou diskusi.
Ozvaly se hlasy, že píseň je rasistická. Jeden člen parlamentu za levicovou stranu Merec žádá, aby policie zpěváka vyšetřovala kvůli podezření z podněcování k násilí. (Zde musím důrazně protestovat.)
Amir se však brání. On a jeho přátelé jsou zásadně proti násilí – a kdyby nebylo palestinskoarabské teroru vůči nevinným Židům, takováto píseň vyjadřující bolest srdce by nikdy nevznikla.
Všem, kdo jsou „Ahmedem“ šokováni vzkázal - šokující jsou především činy arabských teroristů, vraždy modlících se Židů, smrtelné útoky motorovými vozidly na chodce, střelba na školy a nemocnice na jihu země (z Gazy). Podle jeho mínění existuje mnoho věcí, které jsou víc šokující než jedna píseň vyjadřující bolest a úzkost – a nic jiného.
Kdo má pravdu? Zpěvák, nebo vysoký činitel prezidentského úřadu? Toto dilema ať si vyřeší sami Izraelci. Pro nás je podstatné něco jiného. Že propagandistické řeči o jakémsi oficiálním protiarabském rasismu v Izraeli jsou pusté lži.
Anglická verze úryvku písně „Ahmed miluje Izrael“
It’s true that I am just ungrateful scum.
It’s true, but I am not guilty
I wasn’t brought up on love.
It’s true that the moment will come when you will turn your back on me
and I’ll stab you right in the back
Today I am moderate and smiling
Tomorrow… I will send to hell, a Jew or two
Převzato se svolením autora z jeho blogu lubomirstejskal.blog.iDNES.cz
Vyhledávání
Dnešní den v historii
21.listopadu 1916 zemřel rakousko-uherský panovník František Josef I.
21.listopadu 1347 – Karel IV. založil benediktinský klášter na Slovanech, zvaný též emauzský (v dnešním Novém městě pražském)
21.listopadu 1276 – Přemysl Otakar II. uzavřel ve Vídni příměří s římským králem Rudolfem I. Habsburským.