Přihlášení
Spřátelené weby
ZPRÁVY
Pařížský pochod: Zrcadlo politické bizarnosti
• Nepozvat izraelského premiéra Netanjahua na pařížský VIP pochod proti terorismu by bylo stejné faux pas jako nepozvat do Polska na nadcházející připomínku osvobození Osvětimi Židy, kteří přežili holocaust a jsou občany Izraele. Přesto k tomu (Netanjahuově nepřítomnosti) málem došlo.
Jak příznačné pro naši dobu! Chceme se prezentovat jako smělí bojovníci proti určitému druhu zla, ale člověk, který má na tomto poli „odbojováno“ ze všech pozvaných nejvíc, osobně jako voják a také jako politik, ať mezi nás raději nechodí. Jenomže on přišel a ještě měl tu drzost procpat se do první řady. A tak je potřeba mu to ex post pěkně osladit.
Neměl-li Benjamin Neanjahu zvaný Bibi v Paříži pochodovat, pak se musíme zeptat, jak upřímně to s bojem proti terorismu myslíme. Izraelský premiér stojí v čele vlády země, která čelí terorismu dlouhá desetiletí. Napsal o tomto boji knihy, vede jasnou protiteroristickou politiku. V dobách, kdy palestinský šéf Mahmúd Abbás, také jeden z těch, kdo kráčeli v čele pažížského pochodu, byl ještě aktivistou teroristické organizace Fatah, zúčastnil se Netanjahu jako člen elitní vojenské jednotky na letišti v Lodu osvobození rukojmích z uneseného letadla společnosti Sabena na lince Brusel – Vídeň – Tel Aviv (květen 1972). Aktivní boj s terorismem mají u Netanjahuů takříkajíc v rodině. Premiérův bratr Jonathan patřil k těm, kdo osvobodili unesená rukojmí v ugandském Entebe (červenec 1976) a při této akci přišel o život. Jeho oběť je pro Bibiho zavazující – a tomuto závazku se snaží nezůstat nic dlužen.
A pak přijde levicový publicista Jiří Kalát a na internetových stránkách českých Literárních novin napíše (16/1 v článku Muslim nemusí být islamista a islamista zase terorista), že Netanjahu působil na pařížském pochodu jako pěst na oko. Pardon, ale v souvislosti s tím, že loni podepsal šéf Palestinskoarabské autonomie a předseda Fatahu Mahmúd Abbás koaliční dohodu s teroristickou organizací Hamas, působil jako pěst na oko v čele průvodu spíše on. Jeho si ovšem politicky korektní média, zejména levicová, nijak zvlášť nevšímala, zato kdo chtěl, na Netanjahuovi se dosyta vyřádil.
Bravo, jen tak dál. Jen si dovolím připodotknout, že nechápu, jaký smysl mají v nynější vážné situaci všechny pokusy Netanjahua, jednoho z opravdových bojovníků proti terorismu mezi současnými světovými politiky, dehonestovat či dokonce ignorovat. Neměl by se svět, který je terorem ohrožen nejvíc od útoku na newyorská Dvojčata, spíše nechat Izraelem inspirovat, z jeho zkušeností se poučit a naslouchat jeho užitečným radám? Včetně toho, co říká premiér Netanjahu?
Převzato se svolením autora z jeho blogu lubomirstejskal.blog.iDNES.cz
Vyhledávání
Dnešní den v historii
21.listopadu 1347 – Karel IV. založil benediktinský klášter na Slovanech, zvaný též emauzský (v dnešním Novém městě pražském)
21.listopadu 1916 zemřel rakousko-uherský panovník František Josef I.
21.listopadu 1276 – Přemysl Otakar II. uzavřel ve Vídni příměří s římským králem Rudolfem I. Habsburským.