Přihlášení
Spřátelené weby
ZPRÁVY
Test záchranné věžičky Orionu (AA-2)
Dne 2.7.2019 došlo k testu záchranné věžičky loďi Orion.
Jelikož se jednalo primárně o test záchranné věžičky, tak byla použita pouze maketa kabiny, která je levnější, jednodušší a rychlejší na výrobu než skutečná kabina. Znamenalo to tedy, že při testu nebyly použity padáky.
K vynesení sloužil motor SR-118 z vyřazené armádní střely Peacekeeper.
Test proběhl v 13:00 SELČ z floridského Mysu Canaveral z rampy 46.
V čase 0:50 došlo k aktivaci únikového motoru, který má za ůkol dostat kabinu co nejdál od nosiče. (V budoucnu se jako nosič bude využívat SLS)
V čase 1:05 došlo k aktivaci motoru stabilizačního. Ten má za ůkol stabilizovat kabinu do správného ůhlu pro správné otevření padáků a následné bezpečné přistání.
Přesto, že je motor na tuhé palivo tak lze ovládat pomocí 8 vetilů, které se otevírají a zavírají podle potřeby (Jakmile se jednou tuhé palivo “zapálí“, tak se nedá regulovat tah, proto se pro“ovládání“ používají ventily, které nasměrují všechny spaliny pouze požadovaným směrem)
V čase 1:15 se aktivoval odhazovací motor, který má za ůkol oddělit záchrannou věžičku od samostatné kabiny. Tento motor se bude zároveň starat o odpojení věžičky za bezproblémového letu. V pozdější fázi letu se totiž stává pouhou zátěží.
To, že jsou tyto testy, myšleno bezpečnostní, nutné, jsme se v minulosti několikrát přesvědšili. NASA totiž nechce po minulých zkušenostech s vynášením lidí do vesmíru nic podcenit a logicky chce, aby bylo vše důkladně otestováno.
Celá mise s označením AA-2 (Ascent Abort-2) trval pouze 3 minuty a byla označena, jako ůspěšná.
Vyhledávání
Dnešní den v historii
3.dubna 1420 – První husitský manifest. Pražané se na popud Jana Želivského a duchovních, uznávajících přijímání podobojí, zavázali hájit přijímání podobojí za každou cenu. Manifesty měly formu otevřeného listu, psaného dle určení česky, německy či latinsky.
3.dubna 1915 přešlo u Dukelského průsmyku do zajetí 1800 můžu 28. pěšího (pražského) pluku. Nebyl to první případ. Například v bojích u Jaroslawi v říjnu předchozího roku se přidalo k Rusům šest rot 36. pěšího pluku a 30. zeměbraneckého pluku.
Poslední komentáře
