POZEMNÍ TECHNIKA

Zveřejněno: 17. 7. 2012 16:56 Napsal Jan Dvořák
Nadřazená kategorie: POZEMNÍ TECHNIKA Kategorie: Tanky

Somua S-35

S-35

Francouzská doktrína rozdělovala tanky do dvou skupin – pěchotní tanky a jezdecké tanky. První skupina byla zařazována do pěších divizí pro účely podpory pěchoty. Tyto tanky byly pomalé, silně pancéřované, s výzbrojí pramálo vhodnou pro boj s nepřátelskými tanky. Tanky druhé skupiny byly zařazovány do samostatných jednotek jízdy. Jejich posláním byl průzkum, rychlý průnik na území nepřítele a případné vedení protiútoku. U těchto tanků byl hlavní důraz kladen na rychlost, méně již na sílu pancéřování. Tank SOMUA (Société d\'Outillage Mécanique et d\'Usinage d\'Artillerie) S-35, jehož vývoj započal začátkem roku 1934, spojoval obě výše uvedené kategorie. Byl poměrně silně pancéřován při uchování dostatečně vysoké rychlosti. Již v roce 1934 byl hotov prototyp, následujícího roku se rozeběhla sériová výroba. Korba středního tanku S-35 byla jako u vůbec prvního sériově vyráběného tanku snýtována ze tří odlévaných částí – spodku korby, přední části nástavby a zadní části nástavby. Pancéřování bylo pro francouzské tanky typicky velice vhodně tvarované.

SOMUA S35

K pohonu sloužil v zadní části korby uložený zážehový motor SOMUA o výkonu 190HP. Podvozek se skládal na každé straně z napínacího kola vpředu, devíti pojezdových kol, hnacího kola vzadu a dvou napínacích kladek. Prvních osm pojezdových kol bylo po dvou uloženo ve vozících, které byly vždy opět dva společně vypruženy listovými pery. Poslední pár pojezdových kol byl zavěšen individuálně. Podvozek byl kompletně chráněn pancéřovými pláty. V levé přední části se nacházel prostor řidiče, výhled mu umožňoval směrem nahoru otevíratelný poklop s průzorem. V bojovém prostoru se dále nacházel radista. Ačkoliv bylo při konstrukci tanku S-35 pamatováno na použití vysílačky, z důvodu jejich nedostatku jimi většina tanků nakonec vybavena nebyla. Bojový prostor byl oddělen od motorového prostoru pomocí protipožární přepážky. Na levé straně korby se nacházely vstupní dveře, v podlaze byl instalován únikový poklop.

Somua S-35

Opustěný tank Somua S-35 v Bosně v roce 1943

Na korbě byla posazena elektricky poháněná, odlévaná věž shodného typu s tanky D-2 a B-1. Ve věži byl uložen kanón SA-35 ráže 47mm spolu s koaxiálním kulometem Chatellerault ráže 7,5mm. Jedním z největších nedostatků tohoto tanku byl malý prostor uvnitř jeho věže, ve věži se tak nacházel pouze velitel, zastávající zároveň funkce střelce a nabíječe. Velitel měl k dispozici malou kopuli s průzory. Do roku 1940 bylo vyrobeno cca 500 tanků S-35, z nichž polovina byla odeslána do služby ve francouzských koloniích.

Nasazení

Tanky S-35 byly zařazovány do pluků kyrysníků a dragounů v rámci lehkých mechanizovaných divizí (DLM). DLM sestávala ze šesti pluků, dva byly vyzbrojeny lehkými tanky Hotchiss, dva tanky SOMUA, jeden lehkými tanky AMR-33 a zbývající obrněnými automobily Panhard. Každý z pluků měl ve výzbroji 44 vozidel. Mezi největší nedostatky tohoto tanku patřilo paradoxně jeho jinak silné a výborně tvarované pancéřování. Při zásahu spoje spodní části s horní došlo ke katastrofickému utržení celé horní části tanku. Odlévaný pancíř měl navíc tu nevýhodu, že i při pouhém zásahu z kulometu se celá korba rozezněla jako zvon, s deprimujícím efektem pro posádku. Mezi další závažné nedostatky patřila absence poklopu na věži, velitel tak byl zcela odkázán na pozorování okolí skrz průzory ve své kopuli.

SOMUA S35

19. května 1940 se odehrála zajímavá bitva, plně dokumentující nasazení francouzských tanků bez součinnosti s ostatními složkami armády. Toho dne podniklo 40 tanků S-35 útok poblíž Crécy-sur-Serre. Všechny tyto tanky byly ale díky absolutní převaze Luftwaffe vyřazeny německými střemhlavými bombardéry „Stuka“.

SOMUA S35

V německých službách

Němci byl tank S-35 pokládán za nejlepší francouzskou konstrukci. Proto byly tyto tanky ihned zařazeny do výzbroje Wehrmachtu. Na kořistních tancích byly provedeny mírné úpravy, lehčí nedostatky byly odstraněny. Kopule velitele tak byla například nahrazena jinou, vybavenou poklopem, tolik chybějícím na většině francouzských tanků. V rámci německé armády byly tyto tanky znovu nasazeny do boje o Francii po spojenecké invazi v roce 1944. Mnoho tanků S-35 bylo předáno Itálii a Chorvatsku.

Somua S-35

Somua S-35 v Tunisku v roce 1943

Označení vozidla S-35
Osádka 3
Dojezd 257 km
Max. rychlost 37 km/h
Výkon 9,4 HP/t
Max. hloubka při brodění 1 m
Vertikální překážka 0,7 m
Horizontální překážka 2,1 m
Výzbroj

1 x kanón SA-35 ráže 47mm

1 x kulomet Chatellerault ráže 7,5mm

Pancéřování
Předek korby 35 mm
Boky korby 40 mm
Zadek korby 35 mm
Strop korby 20 mm
Spodek korby 20 mm
Předek věže 55 mm
Boky věže 45 mm
Zadek věže 45 mm
Strop věže 30 mm

Vyhledávání

Dnešní den v historii

28.listopadu 1414 – Jan Hus byl zatčen v Kostnici.

28.listopadu 1695 – Jan Sladký, řečený Kozina, byl popraven v Plzni. Kozina vedl povstání proti V.M. Lammingerovi („Lomikarovi“), který Chodům upíral práva, která jim dali předchozí panovníci za ochranu hranic. Po potlačení povstání jim byla veškerá privilegia odebrána.

28.listopadu 1905 demonstrovalo v Praze na Staroměstském náměstí 100 000 lidí za volební reformu.

Poslední komentáře

Asi ani jedno tvrzení není pravdivé; Sověti zaplatili asi 1/10 tzv. reverzním land-leasem; po válce měli zaplatit za nez...
přidal komentář v Kirkham Virgil Paul
Dobry den, pise se tady, ze se uz asi nikdy nedozvime, zda nezkuseny mlady pilot atd....., nevim, jestli je mozno po vic...
Označení kulometná pistole jednoznačně vychází z německého Maschinenpistole (doslova strojní pistole). Ostatně Maschinen...
odpověděl na komentář #4812 v Norové ve Waffen-SS
Díky moc, teď píšu něco na http://www.valka pod jako paulito :-)...
přidal komentář v Norové ve Waffen-SS
Velmi dobře napsaný článek. Oceňuji detailní zpracování dané problematiky, lepší jsem nečetl. Děkuji LFS