POZEMNÍ TECHNIKA

Zveřejněno: 30. 11. 1999 1:00 Napsal Jan Rut
Nadřazená kategorie: POZEMNÍ TECHNIKA Kategorie: Tanky

M41 Walker Bulldog

M41 Walker Bulldog

Lehký tank M41 byl vyvinut krátce po druhé světové válce jako náhrada za lehký tank M24 Chaffee. Tank byl určen hlavně pro průzkumné prapory obrněných divizí a vzdušných výsadkových vojsk. První sériové tanky byly vyrobeny v polovině padesátých let. Základní verzi následovaly ve výrobě verze M41A1, A2 a A3, které se odlišovaly jen nepatrně. Do konce padesátých let bylo vyrobeno na 5 500 tanků tohoto typu. V americké armádě byl tank M41 v 60. letech nahrazen lehkým tankem M551 Sheridan se 152mm kanonem. Tank M41 byl vyvážen především do zemí Latinské Ameriky, Dánska a na Taiwan.

Technický popis

 korba a motor   Korba má šikmý přední horní pancíř, vodorovnou střechu, kolmé boky i záď. Řidič sedí v její levé přední části. V zadní části je benzínový motor Continental AOS-895-3 o výkonu 500 ks s ležatým uspořádáním válců. Od verze M41A1 je použito přímé vstřikování benzínu, což snižuje spotřebu paliva. Hydromechanické převodové ústrojí Allison Cross Drive se skládá z kapalinového měniče, dvoustupňové převodovky, diferenciálního směrového ústrojí a brzd. Motor a převodové ústrojí tvoří jeden celek a mohou se při výměně nebo opravě současně z tanku demontovat. V tanku je pomocné motorové soustrojí, skládající se z jednoválcového benzínového motoru a dynama, sloužící k napájení akumulátorů a elektrických zařízení v době, kdy nepracuje hlavní motor. Při nízké teplotě se používá k zahřívání hnacího a převodového ústrojí.
 podvozek   Pohybové ústrojí je po každé straně tvořeno pěti pojezdovými koly, jedním napínacím vpředu a hnacím vzadu. Přední kola jsou vybavena kapalinovými tlumiči. Pásy jsou podpírány třemi nosnými kladkami. Horní část pohybového ústrojí je kryta bočními ochrannými štíty jen u dánské verze DK-1.
 věž   Věž se skloněnými boky je usazena ve střední části korby. Její zadní část se rozprostírá nad motorpřevodovým prostorem a je na ní připevněna schránka na nářadí. Velitel sedí v pravé polovině věže, střelec je před ním a nabíječ sedí v levé polovině věže.

M41 Walker Bulldog

Výzbroj

Motoricky udělovaný náměr 76mm kanonu se pohybuje v rozsahu od -9° do +19° a odměr věže činí 360°. Z kanonu lze odpalovat střely kategorie HE, HEAT, HVAP-DS-T, HVAP-T, HVTP-T, dýmové a cvičné střely. Hlaveň kanonu je opatřena úsťovou brzdou ve tvaru písmene T a ejektorem za ní. Nalevo od kanónu je lafetován spřažený 7,62mm kulomet, protiletadlový 12,7mm kulomet M2 HB je umístěn na střeše věže. Zásoba nábojů činí 57 nábojů ráže 76 mm pro kanon, 2 175 nábojů ráže 12,7 mm pro PL kulomet a 5000 nábojů ráže 7,62 mm pro koaxiální kulomet.

Uživatelé a bojové nasazení

Brazílie (400 ks); Chile; Dánsko; Dominikánská republika; Guatemala (14 ks); Honduras (13 ks); Libérie (10 ks M41AM); Somálsko (50 ks); Súdán (50 ks); Taiwan; Thajsko; Uruguay

M41 Walker Bulldog

Verze

M41 - základní verze
M41A1/A2/A3 - modernizované verze
M41/B & M41/C - brazilská firma Bernardiny modernizovala více než 400 tanků M41 brazilské armády a námořní pěchoty. Modernizované verze se vyznačují novým motorem, dodatečným pancéřováním a 90mm kanonem.
DK-1 - Dánsko modernizovalo své stroje instalací nového motoru, zařízením chránícím osádku proti ZHN, termovizního zaměřovače a bočních ochranných štítů.

Vyhledávání

Dnešní den v historii

22.listopadu 1679 – Petiční akce nevolníků Frýdlantského panství. Vzbouření nevolníci se obrátili na císaře Leopolda I. se stížnostmi na pobělohorskou vrchnost. Špatné zacházení vrchnosti, přehnaná robota a mor, který zasáhl Čechy v letech 1679 – 1680 způsobily značnou bídu a tedy i nespokojenost poddaných, která se nejprve projevovala petičními akcemi, jako byla ta frýdlantská, ale později přerostla v ozbrojený boj. Leopold I., který pobýval v Praze, kam se uchýlil před morem, jenž zachvátil Vídeň, na četné nepokoje reagoval mandátem, který zakazoval posílat petice císaři, rušil všechna privilegia poddaných daná před rokem 1618 a sliboval, že proti dalšímu srocování zasáhne vojsko. Když se i přes vojenské potírání dalších nepokojů poddaní stále bouřili, vydal Leopold I. 28.6. 1680 robotní patent, který robotu omezoval.

Poslední komentáře

Asi ani jedno tvrzení není pravdivé; Sověti zaplatili asi 1/10 tzv. reverzním land-leasem; po válce měli zaplatit za nez...
přidal komentář v Kirkham Virgil Paul
Dobry den, pise se tady, ze se uz asi nikdy nedozvime, zda nezkuseny mlady pilot atd....., nevim, jestli je mozno po vic...
Označení kulometná pistole jednoznačně vychází z německého Maschinenpistole (doslova strojní pistole). Ostatně Maschinen...
odpověděl na komentář #4812 v Norové ve Waffen-SS
Díky moc, teď píšu něco na http://www.valka pod jako paulito :-)...
přidal komentář v Norové ve Waffen-SS
Velmi dobře napsaný článek. Oceňuji detailní zpracování dané problematiky, lepší jsem nečetl. Děkuji LFS