POZEMNÍ TECHNIKA

Zveřejněno: 5. 2. 2012 20:00 Napsal Jan Dvořák
Nadřazená kategorie: POZEMNÍ TECHNIKA Kategorie: Tanky

M551 "Sheridan"

M551 Sheridan

Popis:

Lehký tank M551 byl vyvinut speciálně za účelem získání lehkého obrněného průzkumného vozidla s velkou palebnou silou a náhrady za tanky M41 a M56.

Hlavní výzbroj sestávala z kanónu M81 ráže 152mm, schopného odpalovat raketové střely MGM-51 Shillelagh (u tanků poslaných do Vietnamu byl systém odpalování těchto raket demontován, jelikož se nepředpokládala možnost jejich využití), kulometu M240 ráže 7,62mm a kulometu M2HB ráže 12,7mm na protiletadlové montáži. S kanónem M81 byly od začátku problémy, zaviněné však spíše novým typem munice – „nábojnice“ měla při výstřelu shořet, vlivem vlhka ale často neshořela celá. Kanón M81 byl vybavený systémem, který při otevřeném závěru vyfoukl z hlavně všechny takové zbytky, bohužel nejenom vně ale i dovnitř tanku se zničujícími následky pro posádku. Tento problém byl odstraněn až mnohem později, když se začal instalovat nový systém, který vymetl z hlavně zbytky ještě před otevřením závěru. Kanón měl také tendenci ucpávat se. Ráže kanónu byla pro lehké vozidlo M551 příliš velká, zpětný ráz předával do konstrukce tanku enormní energii. Nebylo nic neobvyklého, když po výstřelu ze své zbraně tank M551 doslova odskočil vzad.

Pohon obstarával turbodieselový motor Detroit Diesel 6V-53T o výkonu 300 HP s převodovkou Allison TG-250-2A.

Korba tanku byla pancéřována kompletně hliníkem. Sheridan tak měl ideální hmotnost pro přepravu vzduchem, nicméně jeho tenký hliníkový pancíř nebyl problémem dokonce ani pro těžké kulomety, o minách nemluvě. Pouze věž měla pancéřování vyrobené z ocele.

M551 Sheridan

Nasazení:

- Tank M551 byl poslán do Vietnamu i když testy v Panamě jasně ukázaly nevhodnost jeho použití v teplém a vlhkém prostředí.
- Tanky M551 byly posílány hlavně k jednotkám kavalerie, kde měly nahradit tanky M48 a transportéry M113 ACAV. Žádná jednotka ale tento tank do své výzbroje nechtěla pro jeho zranitelnost minami a RPG.
- Během počátečního nasazení se objevil první problém – absence štítu kulometu velitele. Na tanky M551 se začaly montovat štíty převzaté z transportéru M113 ACAV, teprve mnohem později byl vyrobený štít kulometu speciálně upravený pro tento tank.
- Hliníkové pancéřování totálně zklamalo, zejména v případě najetí na minu. Posádky tak cestovaly pokud možno na korbě tanku než uvnitř, čímž byly velice zranitelné nepřátelské palbě.
- Kompletně elektrický systém řízení palby byl v prostředí Vietnamu značně nespolehlivý a spolu s ucpáváním kanónu byl nejčastější závadou.

M551 Sheridan

Označení vozidla: M551 "Sheridan"
Druh: Lehký tank
Posádka: 4
Dojezd: 600 km
Max. rychlost: 70 km/h (5,8 km/h na vodě)
Max. hloubka při brodění: Obojživelné vozidlo
Vertikální překážka: 0.8 m
Horizontální překážka: 2.5 m
Výzbroj: 1 x 152mm
1 x .50 cal
1 x .30 cal
Pancíř: Není známo, max. 50mm

Vyhledávání

Dnešní den v historii

4.prosince 1942 potopily v Neapoli americké bombardéry B-24 italský lehký křížník Muzio Attendolo.

4.prosince 1268 – Uzavření Poděbradské smlouvy mezi českým králem Přemyslem Otakarem II. a Oldřichem Korutanským. Oldřich Korutanský, který neměl dědice, se zavazoval, že po jeho smrti připadne korutanské vévodství českému králi. Byli však pominuti Oldřichovi sourozenci, kteří se se ztrátou území nechtěli nechat smířit. Po porážce Přemysla Otakara římským králem Rudolfem Habsburským byly Přemyslu Otakaru Korutany zase odebrány.

Poslední komentáře

Asi ani jedno tvrzení není pravdivé; Sověti zaplatili asi 1/10 tzv. reverzním land-leasem; po válce měli zaplatit za nez...
přidal komentář v Kirkham Virgil Paul
Dobry den, pise se tady, ze se uz asi nikdy nedozvime, zda nezkuseny mlady pilot atd....., nevim, jestli je mozno po vic...
Označení kulometná pistole jednoznačně vychází z německého Maschinenpistole (doslova strojní pistole). Ostatně Maschinen...
odpověděl na komentář #4812 v Norové ve Waffen-SS
Díky moc, teď píšu něco na http://www.valka pod jako paulito :-)...
přidal komentář v Norové ve Waffen-SS
Velmi dobře napsaný článek. Oceňuji detailní zpracování dané problematiky, lepší jsem nečetl. Děkuji LFS