Přihlášení
Spřátelené weby
POZEMNÍ TECHNIKA
Sovětský tank IS-2 - účinný „úklidový prostředek“ - 1. část
Nechci trápit čtenáře mnohostránkovými technickými detaily tohoto typu stroje. Je nutné a užitečné si spíše popsat co vedlo ke vzniku typu IS-2 a jaké stroje mu daly základ.
Tento tank byl v podstatě vyústěním potřeb náhrady bezesporu vynikajícího tanku Kliment Vorošilov KV-1, jehož podvozek dal vzniknout výtečným samohybným dělům typu ISU 152 a ISU 122.
V krátkosti podotknu, že KV-1 byl asi první bojově použitelný těžký tank Rudé Armády, jež zpočátku války mohl čelit tehdejším německým tankům Panzer 2, 3 a 4, včetně našich vynikajících LT 38 v německých barvách. Nebyl sice tolik hbitý a obratný, jako Německé typy, ale převyšoval je palebnou silou kanónu ráže 76, jež tehdy, jako nejvyšší možná ráže, byl montován na tyto stroje, dále na T-34/76 a protitankové kanóny. Další počáteční výhodou bylo silné pancéřování celého trupu 75 milimetrovým pancířem a čelo kanónu až 90 mm. Snahou o další modernizaci přídavnými pancíři kolem věže (původní byla odlita jako celek) v podstatě ukončila jakýkoliv další posun k lepšímu, v případě typu jako tanku. Navíc technologie sestavování korby tkvěla převážně ve svařování a sešroubovávání plátů kovu do celků. To bylo celosvětově prokázáno jako jednak nebezpečné pro posádky, pokud tank dostal zásah do místa sešroubovaného přeplátování dvou desek trupu (korby). Jelikož desky držely u sebe jen silou šroubů či nýtů, při zásahu do techno míst se od sebe utrhly a usnadnily průnik munice dovnitř. Dokonce i střela, která nebyla silou pancéřování schopna proniknout, tak v místě spoje se při deformaci částečně roztavila a část průbojné munice vtekla spárami mezi deskami do prostoru tanku. No a co dovede udělat tekutý kov ve formě žhavých kapek, létající mezi posádkou a municí, si dokážete představit... A ještě se navíc prodražovaly řezáním a svařováním desek v celky - zkrátka šroubované tanky vymřely.
Sověti se hluboce zamysleli a rozhodli o zásadní inovaci výroby všech svých tanků, včetně KV-1.
Snaha o vylepšení stávajících typů KV-1 vyústila v typ KV-13, jenž se vyznačoval ponecháním podvozkových kol, nosných kladek pásů a hnacími i napínacími koly z KV-1. Novinkou byl trup (vana) tanku celá odlitá z oceli, mající tvarové proporce s KV-1, ovšem vyvýšený prostor horní strany korby na níž se otáčela nová věž. Ta hodně připomínala zvětšeninu věže T-34, jenom byla na čelní straně zakulacená se spodním obvodem věže. I přes tyto inovace však, kvůli blíže historicky nepopsaným nedostatkům, nakonec do výroby tank přijat nebyl. Posloužil však jako základ pro vývoj tanku IS-1.
Vývoj IS-1 byl započat začátkem roku 1943. Korba, respektive její koncepce, byla převzata z KV-13, byla odlévaná a některé části byly z válcované oceli a přivařeny. Přibyla nová věž s kanonem 85 mm a jeho výroba byla zahájena počátkem září 1943. Tank měl díky technologii lití již typickou zaoblenou konstrukci, zlepšující balistické vlastnosti povrchu. Velkou nectností bylo nastupování řidiče do tanku. Neměl k dispozici klasický odklápěcí průzor jako T-34, na jeho místě byl pouze odklopný průzor s panceřovým sklem, kterým by se nanejvýš protáhla kočka, ale ne řidič, navíc třeba s ohněm za zády. Musel používat výlez ve věži, s ostatními členy posádky, anebo použít nouzový poklop v podlaze, který by se asi těžko dal použít, pokud by tank uvízl břichem v bahně, písku atd. Pohon obstarával vznětový dvanáctiválcový motor V-2K o síle 600 HP.
Tank byl vyroben v počtu 107 kusů a bojově se použil v pobaltí a v Korsuň-ševčenkovské operaci. Tam měl čelit tankům Panther a Tiger protivníka, jež mohly účinně ničit tanky na velkou vzdálenost. IS-1 byly schopny s nimi účinně bojovat, ale nedosahovaly tolik potřebné převahy. To mělo za důsledek rozhodnutí vyzbrojit další těžké tanky kanóny ráže 122 mm a tím byl IS-1 definitivně uzemněn a přednost dostal typ IS-2, jež jej postupně nahrazoval na frontě.
Typ IS-2 byl konečným řešením předešlých výše popsaných konstrukcí. Korba tanku IS-2 byla víceméně shodná s korbou tanku IS-1. V průběhu roku 1944 bylo přepracováno a zjednodušeno čelo korby, jehož svrchní část byla vyrobena z jediného kusu. Odklápěcí průzor u řidiče, který byl typický pro tank IS-1, byl zrušen a byl nahrazen průzorem pevným. Ten byl chráněn návarkem odklánějícím střely, které by sklouzly po pancíři. Řidič opět musel do tanku nastupovat věží, měl ale zase pro případ nouzového opuštění tanku k dispozici únikový poklop v podlaze, jako ve starší IS-1. Nad prostorem řidiče byly ve střeše korby uchyceny dva periskopy.
K pohonu tanku sloužil vznětový motor V-2-IS o výkonu 500 HP. Podvozek sestával na každé straně z napínacího kola vpředu, šesti dvojitých pojezdových kol, hnacího kola vzadu a třech napínacích kladek. Pojezdová kola s vnitřním tlumením byla odpružena torzními tyčemi.
V přední části korby byla elektricky poháněná, odlévaná věž vejčitého tvaru ve které byl lafetován kanón D-25T ráže 122 mm spolu se spřaženým kulometem. Další kulomet byl ve střílně na zadku věže. Hlaveň kanónu byla vybavena úsťovou brzdou. K zamíření sloužil teleskopický zaměřovač 10-T-17 a pro velitele byl ve věži instalován pozorovací periskop Mk.IV. Vezená zásoba munice činila pouhých 29 dělených granátů. Na obou stranách věže byly otvory, umožňující střelbu do stran z osobních zbraní osádky, které byly za normální situace ucpány kolíky. Na levé straně věže byla instalována kopule velitele, vybavená poklopem, který zajišťoval přístup osádky do tanku. Po pravé straně této kopule byl druhý, menší poklop, určený hlavně pro nakládání munice. U části tanků IS-2 byl na velitelské kupoli lafetován protiletadlový kulomet DŠK ráže 12,7 mm. Některé tanky byly v roce 1945 vybaveny představnými pancíři, chránícími boky věže před kumulativní municí, která po masivním zavedení pancéřových pěstí znamenala výrazné riziko pro sovětské tanky. Celkem bylo vyrobeno 3 483 kusů tanku IS-2.
Bojové nasazení typu
Tanky byly zařazovány výhradně do samostatných gardových pluků, užívajících těžké tanky a počátkem roku 1945 seskupeny do samostatných tankových brigád. Tyto stroje byly obrovskou podporou vojsk při ničení opevněných cílů nepřítele a zejména toho nejsilnějšího a nejnebezpečnějšího, co kdy němci měli na pásech - tanků Tiger, Tiger 2 a Panther. Mohli je, stejně jako nedávno oni, ničit na bezpečnou vzdálenost kanónem ráže 122 mm, kterému už nestál v cestě jakýkoliv německý pancíř. K tomu všemu byly IS-2 pohyblivější a hlavně netrpěly poddimenzováním převodovek. I když se tu a tam tyto problémy vyskytly, nebyla situace natolik zoufalá, jako na straně nepřítele. Sověti vycítili, že jakýkoliv problém, byť sebemenší, se spolehlivostí strojů, je nežádoucí v období, kdy tyto tanky závěrem války jako lavina hrnuly spolu s T-34 Němce na západ. Okamžitě byly odstraněny (zesíleny) vadné převodovky a tank byl konečně ideální ve své kategorii těžkých tanků. Nebyl sice natolik rychlý jako T-34, ani bůh ví jak mrštný, ale pro jeho úkoly, jež bezesporu plnil výtečně, nebyly zmiňované vlastnosti prioritou. Důležité faktory byly odolnost, schopnost ničit nejen těžké tanky, ale i jiné opevněné cíle na větší vzdálenost a stejně jako Německé Tigery, bylo-li třeba, zaštiťovat střední tanky a bojová vozidla. Ač byly IS-2 nasazeny pouze od roku 1944, prohrnuly si cestu až do Berlína a před tím se proslavily (cestou na západ) dobytím Ukrajiny.
Po ukončení bojů v Německu se pochopitelně konala spojenecká a sovětská setkání a ukázka jejich zbraní. V okamžiku, kdy západní spojenci spatřili IS-2, spadla západní generalitě čelist více, než je zdrávo. O tanku hovořili se superlativy, ale v jejich myslích se již utvářela myšlenka, že je asi „zase někdo trošku předběhl“. Rychle padla, a to i veřejně, fáma o tom, že ty nejlepší zbraně vznikají zásadně na západě a pokud možno v Americe. Nebudeme si namlouvat, že spojenecká generalita po „vyřešení Německého problému“, už nevěděla, že od této chvíle, jakmile se „přátelsky se sověty rozloučí“, budou tanky evokovat horečné přezbrojování západu, právě proti takovým výtečným zbraním, jakým byly IS-2.
Netrvalo dlouho a nakonec se bývalí spojenci utkali v další, velmi dlouhé válce, válce studené, započaté v podstatě územním nárokováním sovětů celého Berlína. To vyvrcholilo blokádou města, potom stavbou zdi a jinými opatřeními. Faktem je, že tank IS-2 dal na nějakou dobu, stejně jako Tiger a Panther, podklad pro vývoj moderních (tehdy) poválečných těžkých tanků. Ovšem tato kategorie byla poplatná době proběhlé války.
Článek má ještě 2. díl, který bude vydán později.
Richard Plíhal AFK model klub Přerov
Související články:
Tiger - V čem je větší lepší aneb výhody a nevýhody
Duel: Tiger vs. IS-2 na východní frontě
Duel: T-34 vs. Panther: Věčný spor o nejlepší tank války
Vyhledávání
Dnešní den v historii
4.prosince 1942 potopily v Neapoli americké bombardéry B-24 italský lehký křížník Muzio Attendolo.
4.prosince 1268 – Uzavření Poděbradské smlouvy mezi českým králem Přemyslem Otakarem II. a Oldřichem Korutanským. Oldřich Korutanský, který neměl dědice, se zavazoval, že po jeho smrti připadne korutanské vévodství českému králi. Byli však pominuti Oldřichovi sourozenci, kteří se se ztrátou území nechtěli nechat smířit. Po porážce Přemysla Otakara římským králem Rudolfem Habsburským byly Přemyslu Otakaru Korutany zase odebrány.