ČESKOSLOVENSKO

Zveřejněno: 5. 11. 2013 20:11 Napsal Lukáš Visingr
Nadřazená kategorie: ARMÁDY A HISTORIE Kategorie: Československo

Lepší Československo: Alternativní historie

Roku 2008 byl v časopisu Modelář Extra 9 vydán článek Neznámá historie československého letectva, jehož autorem byl můj redakční kolega Jan Máče. Jde o popis alternativní reality, ve které byl komunistický puč v únoru 1948 zmařen a ČSR se vydala prozápadní demokratickou cestou, což vedle vstupu do NATO zákonitě zapříčinilo i pořízení západní vojenské techniky. Článek vzbudil kontroverzní reakce, ale myslím, že kladné přijetí přece jen převažovalo. Také se objevil názor, že by to asi chtělo podobně zpracovat i pozemní techniku. Tato myšlenka mě velmi zaujala a po kratším rozmýšlení jsem se rozhodl, že zde nabídnu chronologické výpisky z onoho článku, které doplním svými vlastními tezemi o pozemní technice, popř. přidám další prvky „ze své hlavy“. Konstrukci z článku kompletně přebírám, resp. nikde se nedostávám do rozporu s ní, jelikož ji považuji za jednu z nejlepších českých alternativních historií. Jan Máče mi přispěl několika cennými podněty, za něž mu velice děkuji. To, co bylo oproti původnímu textu přidáno, je pro přehlednost vyznačeno modrou barvou.

1948 Překonání únorové vládní krize, jmenování úřednické vlády a rozpad Národní fronty. Ve volbách konaných v červnu KSČ propadá. Hrozící intervenci SSSR odvrací rozhodná podpora západních zemí a dodávky nové britské vojenské techniky do ČSR, především letadel Spitfire, Tempest a Mosquito a tanků Comet a Centurion. Vážně nemocného Edvarda Beneše na postu prezidenta střídá Jan Masaryk. ČSR poskytuje širokou podporu novému Státu Izrael, což však způsobuje roztržku ve vztazích s Velkou Británií.

1949 Obnovení dobrých vztahů s Británií, vstup ČSR do NATO a dodávky (posléze i licenční výroba) proudových stíhaček Vampire a Meteor. Následně pohraniční konflikty s Maďarskem a Polskem, v nichž ČSR fakticky vítězí (je zachován status quo).

1951 ČSR je zahrnuta do amerického programu vojenské pomoci. Coby příspěvek silám OSN posílá letecký a pozemní kontingent do Korejské války.

1952 Československo získává první americké stíhačky F-86 Sabre a tanky M46/M47 Patton.

1955 Čs. letectvo kupuje britské lehké bombardéry Canberra. Pozemní armáda zavádí domácí střední tank ST-55 LEV (výsledek úkolu Tank všeobecného použití).

1956 Sovětská intervence v Maďarsku a v jejím důsledku pohraniční napětí včetně soubojů se sovětskými letouny a dezerce části maďarské armády a letectva.

1958 Československo získává první britské stíhačky Hunter a podepisuje smlouvu o vojenské spolupráci se Státem Izrael. Smlouva má i tajnou klauzuli, na jejímž základě se ČSR připojuje k izraelskému programu vývoje jaderných zbraní.

1960-1965 Velké přezbrojení čs. armády zbraněmi nové generace. V rychlém sledu přicházejí k letectvu francouzské stíhačky Super Mystére a Mirage III a domácí tryskové cvičné letouny L-29 Delfín. Pozemní síly zavádějí lehký obojživelný tank LT-60 LETÁK, pásový transportér OT-62 TOPAS, kolový transportér OT-64 SKOT a bitevní tank BT-65 LEVHART (vyrobený ve spolupráci se SRN, kde nese název Leopard).

1962 Československo se stává federativní republikou.

1968 Začátek činnosti ultralevicové teroristické organizace RR (Rudá revoluce), které provádí útoky na různé cíle v Československu. Záhy se prokazuje spojení RR s dosud legálně působící KSČ, která je proto 21. srpna 1968 zakázána.

1970 Československo podepisuje Smlouvu o nešíření nukleárních zbraní. Dohoda ČSR-Izrael z roku 1958 je doplněna druhou tajnou klauzulí, podle které Izrael v případě propuknutí války v Evropě poskytne čs. straně část svého jaderného potenciálu.

1972 Čs. letectvo získává americké stíhače F-4E Phantom II. Přichází i cvičný L-39 Albatros, pozdější vítěz výběrového řízení na jednotný cvičný letoun NATO.

1973 ČSR poskytuje významnou materiální pomoci Izraeli v jomkippurské válce. Zároveň do Izraele v utajení posílá malé pozemní a letecké síly, které se přímo účastní bojů. (Informace o tom jsou však oficiálně publikovány až v roce 1993.)

1974 Československé letectvo odebírá první americké lehké stíhačky F-5E/F Tiger II. Armáda získává své první bitevní vrtulníky, stroje AH-1 Cobra.

1975-1977 Čs. armáda odebírá druhou generaci lehkých pásových bojových vozidel (jedná se o bojové vozidlo pěchoty BV-75 VYDRA a lehký tank LT-75 TULÁK), dále 130mm salvový raketomet RM-76 RITA a 155mm samohybnou houfnici SH-77 DANA.

1976 Československé a izraelské síly provádějí operaci Thunderbolt, během které osvobozují rukojmí držené teroristy z OOP a RR v ugandském Entebbe.

1980 Čs. armáda zavádí bitevní tank BT-80 LEVHART-II, výsledek pokračování společného vývoje se SRN (v tamní armádě se vozidlo označuje Leopard 2).

1982 První zahraniční vojenské základny v ČSR. Na letiště u Pardubic přichází americké F-16 a na Slovensku jsou umístěny rakety středního doletu Pershing.

1986 ČSR se připojuje k mezinárodnímu vývoji bojového letounu Eurofighter.

1991 Československo vysílá pozemní a letecký kontingent do operace Pouštní bouře.

1992 Československo odebírá bitevní vrtulníky AH-64 Apache.

1994 Československá armáda získává nové kolové transportéry OT-94 SKOT-II, které vzešly ze společného vývoje s Rakouskem (tamní název Pandur).

2000 Do československého letectva přicházejí lehké bojové a cvičné letouny L-59 Sokol

2001 Československo vysílá pozemní a letecký kontingent do operace v Afghánistánu.

2003 Československo vysílá pozemní a letecký kontingent do operace v Iráku.

2006 Letectvo ČSR přebírá první ze 72 sériových letounů Eurofighter Tajfun.

2009 Československo se zapojuje do soustavy protiraketové obrany USA a NATO. Na území ČSR je budována základna pro systém Aegis BMD/SM-3.

2011 Československo vysílá osm letounů Tajfun do operace NATO proti Libyi.

2015 Předpokládané zavedení lehkých bojových vozidel nové generace BV-15 VARAN.

2016 Předpokládané zavedení nových bojových letounů F-35 Lightning II.

Dodatek: Pozemní technika

ST-55 LEV: Výsledek projektu TVP (Tank všeobecného použití), což byl reálný program pro vývoj nového středního tanku u firem Škoda a ČKD. Výzbroj měl tvořit 100mm kanon. Tank měl bezesporu velký potenciál (určitě větší než překonaný T-34), ovšem přesto (či spíše právě proto?) byl vývoj na nátlak SSSR zastaven.

LT-60 LETÁK: Reálný projekt LETÁK měl vést k plovoucímu tanku na podvozku, jenž měl být odvozen od obojživelného transportéru VOŽ, což nebyla nejlepší volba. „Můj“ LETÁK je proto postaven na nové platformě. Výzbroj tvoří 57mm kanon.

OT-62 TOPAS: Jak známo, reálný transportér OT-62 bylo československo-polské vozidlo na podvozku sovětského plovoucího tanku PT-76. „Moje“ varianta má podobnou konstrukci, ale je to čistě československé vozidlo na šasi tanku LETÁK.

OT-64 SKOT: V zásadě téměř shodný s reálným československo-polským transportérem, jde však opět o čistě československý výrobek.

BT-65 LEVHART: Vozidlo kategorie „Main Battle Tank“ (v mé alternativní historii je pro ni užíván termín „bitevní tank“), celkově podobné skutečnému německému tanku Leopard 1, ale jelikož jde o společný projekt ČSR a SRN, používá i řadu čs. komponentů (mj. dieselový motor a 105mm kanon Škoda, věž je konstrukce ČKD).

BV-75 VYDRA: Toto vozidlo už je čistě můj výtvor, ačkoliv jméno VYDRA jsem si vypůjčil od skutečného programu československého BVP. Představuji si ho asi jako komplexní evoluci vozidla OT-62 (málo se ví, že i M2 Bradley je vzdálený potomek transportéru M113). Hlavní výzbroj tvoří 30mm kanon a protitankové rakety HOT.

LT-75 TULÁK: Logický doplněk vozidla BV-75. Lehký obojživelný průzkumný tank (popř. stíhač tanků) s 90mm kanonem na podvozku BV-75.

RM-76 RITA: Salvový raketomet podobný skutečnému vz. 70, ovšem zavedený do výzbroje později (západní země v tomto oboru za Varšavskou smlouvu zaostaly) a mající ráži 130 mm, neboť navazuje na skutečný 130mm raketomet vz. 51.

SH-77 DANA: Samohybná houfnice v podstatě shodná s reálnou zbraní ShKH vz. 77, ovšem pochopitelně ve standardní „západní“ ráži 155 mm.

BT-80 LEVHART-II: Analogicky s tankem BT-65 jde o československo-německou variantu tanku Leopard 2 s kanonem ráže 105, později 120 mm.

OT-94 SKOT-II: Komplexní evoluce obrněného transportéru OT-64, vyvinutá ve spolupráci s Rakouskem, kde nese název Pandur. Nemusíte se ovšem bát, primárně je to československé vozidlo, příspěvek Rakušanů je jasně menšinový. Kromě verze 8×8 existuje také podoba 6×6. Modulární koncepce s různými věžemi a nástavbami.

BV-15 VARAN: Společný program Československa, Polska, Maďarska a Rakouska s účelem vytvořit lehká (k přepravě vzduchem vhodná) bojová vozidla 21. století. Pásová i osmikolová platforma (technicky příbuzné), opět různé druhy věží a nástaveb.

Související články:
De Havilland 98 Mosquito
Comet
Centurion
Centurion Mk.5
M47 Patton
North American F-86 Sabre
Hawker Hunter
Dassault Mirage III
Leopard 1
Aero L-39 Albatros
McDonnell Douglas F-4 Phantom II
Northrop F-5 Tiger
ShKH vz.77 Dana
Leopard 2
Lockheed F-16 Fighting Falcon
Eurofighter Typhoon
McDonnell Douglas AH-64 Apache
Pandur I/II
Lockheed F-35 Lightning II
OT-64 SKOT

Zveřejněno 16.prosince 2011

Vyhledávání

Dnešní den v historii

21.listopadu 1276 – Přemysl Otakar II. uzavřel ve Vídni příměří s římským králem Rudolfem I. Habsburským.

21.listopadu 1347 – Karel IV. založil benediktinský klášter na Slovanech, zvaný též emauzský (v dnešním Novém městě pražském)

21.listopadu 1916 zemřel rakousko-uherský panovník František Josef I.

Poslední komentáře

Asi ani jedno tvrzení není pravdivé; Sověti zaplatili asi 1/10 tzv. reverzním land-leasem; po válce měli zaplatit za nez...
přidal komentář v Kirkham Virgil Paul
Dobry den, pise se tady, ze se uz asi nikdy nedozvime, zda nezkuseny mlady pilot atd....., nevim, jestli je mozno po vic...
Označení kulometná pistole jednoznačně vychází z německého Maschinenpistole (doslova strojní pistole). Ostatně Maschinen...
odpověděl na komentář #4812 v Norové ve Waffen-SS
Díky moc, teď píšu něco na http://www.valka pod jako paulito :-)...
přidal komentář v Norové ve Waffen-SS
Velmi dobře napsaný článek. Oceňuji detailní zpracování dané problematiky, lepší jsem nečetl. Děkuji LFS